Pritisnuta teškom aferom ministrica laže, a premijer napada i medije i demokraciju. Bio je to još jedan običan dan u Hrvatskoj

Lakoća kojom Plenković i Obuljen Koržinek iznose prijesne neistine i opasne optužbe upravo fascinira

U poslu vrijednom oko 2,5 milijuna eura nastala je šteta za državni proračun od, kako sumnja EPPO, milijun eura. “Svi mehanizmi kontrole u Ministarstvu su funkcionirali”, kaže ponosno Obuljen Koržinek

Neki dani su jednostavno nestvarni. U Hrvatskoj, nažalost, često ne na dobar način. Tehnička ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek tako je imala još jednu u seriji nevjerojatnih tiskovnih konferencija vezanih za malverzacije oko 3D snimanja oštećenja od potresa, zbog čega je danas, između ostalih, uhićen i njen nekadašnji bliski suradnik Davor Trupković.

Tehnička ministrica se odjednom pred kamerama i mikrofonima, od apologetkinje cijelog posla, pretvorila u žensku verziju Eliota Nessa, hrabru borkinju protiv korupcije koja je spriječila pljačku. I koja je, dakako, cijelo vrijeme bila u pravu.

Nije ona to tvrdila…

Prije samo nekoliko mjeseci, međutim, ista ta Obuljen Koržinek, pisanje i upite Dore Kršul i Telegrama o ovoj aferi nazivala je malicioznima i tendencioznima, bjesneći što se uopće u pitanje dovodi briljantno odrađena i povoljno plaćena operacija snimanja šteta od potresa. Napadi na našu novinarku bili su takvi da su reagirale i međunarodne novinarske organizacije, uključujući i Europsku federaciju novinara.

Danas? E, danas Obuljen Koržinek novinarima kad je pitaju je li pogriješila kad je tvrdila da su napisi o aferi maliciozni kaže, ne trepnuvši: “Ne, ja to nisam tvrdila, nemojte mi to stavljati u ruke”. Ali, to je samo početak.

Premještanje mikrofona

Naime, danas tehnički premijer Andrej Plenković je mjesecima osporavao nadležnost Europskog ureda javne tužiteljice nad ovim slučajem. U tome je, svađajući se ustrajno i s medijima, bio toliko uporan da je premještao i mikrofone po prostoriji u kojoj je davao izjave, želeći pokazati koliko je udaljena nadležnost EPPO-a od ove afere. Plenković je s vremenom ušao i u verbalni sukob s Laurom Kövesi, glavnom europskom tužiteljicom, koja je ono što se događa u Hrvatskoj nazvala “podizanjem dimne zavjese” i “pokušajem zastrašivanja tužitelja”.

Nije na tome stalo. U pokušaju da slučaj preuzme DORH, predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka Petešić je Uskoku poslao dopis u kojem se pokazuje da je na 3D snimanje utrošen hrvatski, a ne europski novac, što bi mogao biti temelj da istragu preuzmu domaća tijela progona. Ukratko, DORH. Na čije je čelo u međuvremenu instaliran Ivan Turudić.

Što danas o tome kaže Obuljen Koržinek? “Nitko nije osporavao nadležnost EPPO-a, nemojte postavljati maliciozna pitanja”. Ali, daleko smo još od najgoreg.

Četrdeset posto!

Posao 3D skeniranja šteta od potresa, koji je za Ministarstvo kulture trebao odraditi Geodetski fakultet plaćen je 19,1 milijun kuna. Dakle, u poslu vrijednom oko 2,5 milijuna eura nastala je šteta za državni proračun od, kako sumnja EPPO, milijun eura. Četrdeset posto od ukupnog iznosa!

“Svi mehanizmi kontrole u Ministarstvu su funkcionirali”, kaže danas, ne bez ponosa, antikorupcijska heroina našeg vremena, Nina Obuljen Koržinek. Pa što bi bilo da nisu funkcionirali?! Od posla vrijednog 2,5 milijuna eura bi bilo pokradeno šest milijuna?

Ali, ni sve ono što je danas izgovorila tehnička ministrica, nije najgore, ni blizu. Jer, nakon tehničke ministrice, pred mikrofone je kročio i tehnički premijer.

Apple Watch i “suho zlato”

Onaj koji je, sjetit će se možda netko, prije samo nekoliko mjeseci iz Vlade nogirao ministra gospodarstva jer je njegov savjetnik nudio novce iz marketinga javnih poduzeća odabranim medijima. E, sad kad je uhićen jedan od najbližih suradnika ministrice Obuljen Koržinek, čovjek koji je s njom u Saboru početkom godine cijeli sporni posao branio kao fenomenalan i povoljan, sad Plenković ne samo da mijenja ploču, nego snimku s nje prvo prebacuje na kasetu, pa na CD, pa u mp3 format i remiksa je uz pomoć umjetne inteligencije.

“Nina vam je suho zlato. Apsolutno, kako je ne bih vidio u budućoj vladi”, kaže danas tehnički premijer. Nakon što je, valja ponoviti, EPPO objavio kako je “suhom zlatu” u poslu od 2,5 milijuna nastala šteta za državni proračun od milijun eura. E da, plus još tridesetak tisuća eura i Apple Watch mita za njenog bivšeg pomoćnika i još uvijek aktualnog glavnog konzervatora u Ministarstvu kulture i medija. Najgore? Ma kakvi.

“Filanje” i “dealovi”

Tehnički premijer je, još otprije poznat kao deficitaran u shvaćanju uloge novinarstva u demokratskom društvu, udario i po medijima. Iako nikog nije imenovao, jasno je kako je i ovaj put meta ista – Telegram i novinarka koja je pokrenula cijelu priču, Dora Kršul.

Nema istraživačkih novinara, veli suvereno premijer koji medijsku teoriju i praksu ima u malom prstu. Lijevom. Nožnom. “Teza o istraživačkim novinarima, koje ljudi iz sustava godinama filaju informacijama iz istraga, to nije istraživačko novinarstvo. To je deal”, pričao je danas tehnički premijer, hraknuvši, između ostalih sitnica poput slobode medija i demokracije, u ovom konkretnom slučaju i na sedam mjeseci rada na priči o tome kako se kralo na 3D snimanju šteta od potresa.

Okej, možda je čovjek nervozan, valja imati razumijevanja jer mu pregovori o sastavljanju Vlade, ne idu, budimo blagi, baš idealno. Ali, ni ta, ravnozemljaški argumentirana teorija o “dealovima”, “filanju” i “politički motiviranim radnjama” vjerojatno nije najgora stvar koja se danas s u Hrvatskoj čula s (tehničkog) političkog vrha.

“Nije normalno”

Nakon cijelog niza teza koje idu kontra elementarnog pamćenja, kontra elementarnog razuma i kontra slobode medija, nije ni čudno da se Plenkoviću omakla i ona koja ide direktno kontra demokracije, kao arene u kojoj se političke grupacije natječu za povjerenje birača. Sve to bi tehnički premijer, kao i predsjednika Republike, čini se, jednostavno proglasio nepostojećim.

Nezadovoljan što se mora natezati oko Domovinskog pokreta, SDSS-a i tragati za obeshrabrujuće povećim brojem “žetona”, Plenković je kazao sljedeće: “Korumpirane stranke poput SDP-a i njihovih jataka vode političku bitku nakon izbora, što nije normalno.”

U zagrljaju pipaka

Stvarno, kako ikome pada na pamet voditi političku bitku nakon izbora? Ili se mjesecima, kad je već netko spomenuo korupciju, baviti, trag po trag, pričom o fenomenalnom i povoljnom poslu u kojem je, od ukupno 2,5 milijuna, isparilo milijun eura? Ali, ni to nije najgore.

Najgori je zaključak današnjeg dana. Nakon što su se čelnici te stranke u svojim izjavama doslovno rugali sa zdravim razumom svih kojih su ih slušali, nakon još jedne masne korupcijske afere (i to na obnovi od potresa!) s pipcima duboko u Plenkovićevoj Vladi, nakon što je premijer još jednom iskazao prezir i prema političkoj konkurenciji, i novinarstvu, i demokraciji kao takvoj, pregovori o sastavljanju Vlade s tim i takvim HDZ-om i dalje traju.