Kronika megaafere s Plenkovićevim suhim zlatom u njenom središtu: razorna otkrića, nevjerojatne makinacije i grubi napadi

Današnjim uhićenjima ministrica kulture dovedena je u izrazito težak položaj

FOTO: PIXSELL

Davor Trupković, bivši pomoćnik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, sada glavni konzervator u Upravi za zaštitu kulturne baštine, uhićen je danas po nalogu Europskog javnog tužitelja (EPPO) zbog sumnje u korupciju vezanu uz Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U istom slučaju koji je razotkrila Telegramova istraživačka novinarka Dora Kršul uhićeni su i bivši dekan Almin Đapo te bivši profesor Boško Pribičević.

Istraga EPPO-a proširena je na svu trojicu zbog sumnje u zloupotrebu položaja nakon potresa u Zagrebu 22. ožujka 2020., kada je Trupković bio zadužen za dokumentiranje oštećenja na zgradama kulturne baštine. EPPO sumnja da su Trupković i Đapo dogovorili angažman fakulteta za popis i procjenu štete u zamjenu za novčanu nagradu i druge poklone, iako fakultet nije imao potrebne resurse. Europski tužitelji uvjereni su kako je umjesto Geodezije za obavljanje tih poslova angažirana firma koju su kontrolirali dekan i profesor.

Ukradeno najmanje 384 tisuće eura

U izvješćima dostavljenim Ministarstvu kulture i medija navedeni su radovi po prenapuhanim cijenama koje je Ministarstvo plaćalo bez adekvatne kontrole, što baca ozbiljne sumnje na ministricu Ninu Obuljen Koržinek. Ukupno je, utvrđeno je istragom, isplaćeno više od 2,5 milijuna eura, od čega je oko 800.000 eura prvotno knjiženo na Fond solidarnosti Europske unije, a kasnije prebačeno na proračun Republike Hrvatske zbog neprovođenja postupka javne nabave.

Istraga je također otkrila da su dekan i profesor dio novca koristili za osobnu korist, čime su sebi i drugima priskrbili materijalnu korist u iznosu od najmanje 384.000 eura. Za opisane usluge u više navrata su pomoćniku ministrice kao mito predali iznos od najmanje 39.000,00 eura, te pametni sat Apple Watch u vrijednosti oko 370 eura. Preplaćivanjem radova nanesena je šteta Državnom proračunu RH od više od milijun eura, uz dodatne troškove za ponavljanje radova koji su iznosili 31.681,39 eura.

Počelo je s luksuznim autima i jahtom

Na ovom nevjerojatnom slučaju Telegram radi od ožujka 2023. godine, kada je Dora Kršul otkrila prve naznake kriminalnih radnji na Geodetskom fakultetu. Ubrzo potom izašli smo s pričom o tome kako je Geodetski faks kupio dva luksuzna automobila za ‘istraživanje potresa’, ali jedan od njih, Land Rover Discovery Sport, privatno je koristio kasnije uhićeni profesor Boško Pribičević.

Nedugo potom Telegram je objavio otkriće Dore Kršul kako je, osim luksuznih automobila, Geodetski fakultet kupio i vrijednu jahtu tvrdeći da je potrebna za istraživanja. Nakon otkrića o skupim autima i plovilu, policija je upala na Geodetski fakultet i izuzela dokumentaciju vezanu uz EU projekte preko kojih su nabavljeni terenci i jahta Mirakul 30.

Ubrzo otkrivene teže malverzacije

Otkrića o znatno težim malverzacijama stigla su početkom ljeta prošle godine, kada je Telegram objavio kako EPPO provodi hitne dokazne radnje na Geodetskom fakultetu zbog sumnje na subvencijsku prijevaru i koruptivne aktivnosti. Kako smo tada doznali, dekanu Đapi i profesoru Pribičeviću pretražene su kuće, uredi i vozila. Idućih se dana počelo odmatati klupko nevjerojatnih makinacija koje su rezultirale današnjim uhićenjima.

Telegram je u svim fazama istrage donosio ekskluzivna otkrića o nedjelima zaposlenika Geodezije. Tako smo prvi objavili kako EPPO sumnja da je profesor Pribičević novcem izvučenim iz EU fonda uređivao vikendicu životne družice. Nekoliko mjeseci potom došlo je do masovnog privođenja osoblja tog fakulteta, kada je policija prema nalogu europskih tužitelja pokrenula veliku akciju kojom je obuhvaćeno čak 29 privatnih i jedna pravna osoba, uključujući Đapu i Pribičevića.

Telegram donosi ekskluzivu o ministrici

Pravu bombu Telegram je donio u istraživačkom specijalu objavljenom 8. studenoga prošle godine. U tom je tekstu naša Dora Kršul prva povezala ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek s događajima na zagrebačkom faksu, otkrivši kako je ova bez natječaja dala 19 milijuna kuna Geodetskom fakultetu za vrlo sumnjiv posao dubinskog snimanja zgrada nakon velikih potresa 2020.

Privatne tvrtke od kojih je Telegram tijekom istraživanja zatražio procjenu za iste radove, pojedine bi zgrade snimile za višestruko manje iznose od onog koji je Ministarstvo platilo prema sporazumu ministrice Obuljen Koržinek i bivšeg dekana Geodezije Đape. Pritom je ministrica Obuljen Koržinek mjesecima eskivirala dati konkretne odgovore na upite koje smo joj slali o tom golemom poslu, ugovorenom njenom osobnom odlukom.

Otkrića Dore Kršul nisu dobro sjela ministrici Obuljen, koja se Telegramovu novinarku obrušila grubo i na osobnoj razini. Ministričin napad bio je toliko neugodan da je odjeknuo izvan granica Hrvatske, potaknuvši predsjednicu Europske federacije novinara da stane u obranu Dore Kršul.

Ludi detalji krađe

Nedugo potom, bivši dekan Geodetskog fakulteta i profesor Pribičević strpani su u istražni zatvor kako ne bi mogli utjecati na svjedoke u slučaju o kojem smo nastavili izvještavati. Tako smo otkrili da su Đapo i Pribičević novcem koji im je dala ministrica Obuljen uredili vikendice i, malo pomalo, podigli 744.000 kuna s bankomata. Odjeknulo je i Telegramovo otkriće kako je Đapo lagao da ide snimati štetu od potresa, a zapravo je za to namijenjenim novcem vodio obitelj u resort u Rapcu.

Za ministricu posebno razorno otkriće stiglo je 20. studenoga, kada smo objavili dokaz kako je Obuljen Koržinek morala znati da Geodetskom fakultetu debelo previše plaća za skeniranje zgrada. Situacija za ministricu postala je toliko neugodna da se u saniranje političke štete morao uključiti sam premijer Andrej Plenković. On je izašao u javnost s tezom koju gura i danas, a prema kojoj u aferi na Geodetskom faksu nije ukraden europski novac, pa EPPO nema što istraživati taj slučaj. Njegove je tvrdnje temeljito pobilo otkriće Telegrama kako se čak i u Državnom proračunu isplate Geodeziji bilježe uz navod kako je riječ o europskom novcu.

Osim toga, premijer je inzistirao da posao skeniranja oštećenih zgrada nije preplaćen, i kako je njegova ministrica morala dati 19,1 milijun kuna Geodetskom fakultetu zbog “hitnosti” postupka. Premijerovu argumentaciju Telegram je razbucao tekstom u kojem je dokazano da se geodeti nisu nimalo žurili obaviti posao za koji ih je ministrica skupo platila, odnosno da su se snimanja odvijala godinu i četiri mjeseca nakon petrinjskog, te pune dvije godine nakon zagrebačkog potresa.

Razorna otkrića pokopavaju ministricu

Ministrica Obuljen Koržinek dodatno je kompromitirana kada smo problematizirali način izbora zgrada koje će biti 3D skenirane nakon potresa, što je jedno od pitanja na koje je njezino Ministarstvo uporno izbjegavalo odgovoriti. Telegramova istraga je pokazala kako većina remek-djela zagrebačke arhitekture nije skenirana, ali jesu zgrade u privatnom vlasništvu bez osobite vrijednosti, koje potres nije ni značajno oštetio.

Novi udarac za Obuljen Koržinek bilo je otkriće Dore Kršul da je ministrica platila Geodetskom fakultetu 361.500 kuna za 3D skeniranje zgrade Hrvatskog muzeja arhitekture kojim upravlja HAZU. No, navedene snimke uopće nisu korištene za obnovu te građevine jer ih Ministarstvo kulture, unatoč zamolbama HAZU-a, nikada nije poslalo. Zato je HAZU morao opet naručiti 3D skeniranje iste zgrade i to je platio 45.000 kuna. Dakle, osam puta manje nego je ministrica za isti posao dala uhićenom dekanu Geodezije.

Slična situacija dogodila se sa zagrebačkim Glavnim kolodvorom, čiju je čuvenu zgradu Geodetski fakultet trebao skenirati kako bi je se moglo obnoviti. No, kada je HŽ Infrastruktura doista pokrenula obnovu kolodvora, morali su ga ponovno skenirati jer, ustvrdili su za Telegram, “nisu znali da je Geodetski fakultet taj posao već obavio”.

Plenković gubi živce

Kada je potkraj siječnja ove godine policija po nalogu europskih tužitelja upala u Ministarstvo kulture, pojavila su se nagađanja kako bi mogla biti uhićena i sama ministrica. To se nije dogodilo, ali Obuljen Koržinek teško se kompromitirala pokušavajući objasniti posao s Geodetskim fakultetom pred saborskim odborom za obrazovanje, znanost i kulturu. Dora Kršul nabrojala je čak 11 neistina koje je ministrica izrekla tom prilikom.

Nova policijska akcija vezana uz ovu megaaferu dogodila se 16. veljače 2024., kada je pretresen stan Davora Trupkovića, bivšeg najbližeg suradnika ministrice kulture koji je uhićen danas. Telegram je tada objavio portret Trupkovića, kao i rekapitulaciju najvećih neistina i nelogičnosti kojima je Obuljen Koržinek pokušala opravdati svoje postupke.

U tom je razdoblju premijer Plenković neshvatljivim javnim istupima ponovno pokušao zaustaviti istraživanje europskih tužitelja. To je prisilio šeficu europskih tužitelja da poruči predsjedniku vlade kako će Hrvatska platiti ako on pokuša stopirati istragu afere svoje ministrice. Unatoč tome, divljanje premijera Plenkovića zbog EPPO-a nastavilo se sve do trenutka kada ga je javno razmontirala šefica europskih tužitelja Laura Kövesi.

Paničan istup kompromitirane ministrice

Priča o nezdravom zanimanju državnog vrha za istragu EPPO-a dobila je još mračniji ton kada se Uskok pokušao uključiti u istragu o slučaj subvencijske prijevare na Geodeziji. Naime, odluci Uskoka prethodio je dopis predstojnika Ureda predsjednika Vlade Zvonimira Frke Petešića. Dokumentacija poslana DORH-u navodno je sadržavala analize o kojima je Andrej Plenković stalno govorio, a koje su trebale dokazati da je u slučaju 3D snimanja potrošen hrvatski, a ne europski novac.

Kako su pokazala današnja uhićenja, premijer i Uskok ipak nisu uspjeli izgurati EPPO sa slučaja Geodezija. Možda je taj neuspjeh uzdrmao ministricu Obuljen Koržinek toliko da na današnjoj presici održanoj povodom uhićenja njezinog bivšeg pomoćnika istupi sa zaista nestvarnim izjavama. Kako je prenio Telegram, ministrica je uporno isticala da je spriječila pljačku, iako iz priopćenja europskih tužitelja proizlazi upravo suprotno.