Nakon uspješnog performansa Marine Abramović, ulični umjetnik Banksy poslao je svoj rad na britanski glazbeni festival

Rad stiže u času kada se britanski premijer Rishi Sunak suočava s problemima zbog svoje useljeničke politike

FOTO: @banksy

Prošlog petka umjetnica Marina Abramović izvela je uspješni performans, predvodeći publiku na britanskom glazbenom festivalu u Glastonburyju na kojem se redovito okupi više od 200.000 ljudi.

Abramović je utišala publiku na sedam minuta i tom je gestom željela ukazati na “mračan trenutak u ljudskoj povijesti”. Kasnije iste večeri, još je jedan umjetnik izveo nešto iznenađujuće.

Performans slavnog Banksyja

Banksy, anonimni umjetnik, najpoznatiji po muralima i djelima nalik grafitima na gradskim ulicama, poslao je splav na napuhavanje u publiku na festivalu, tijekom nastupa britanskog banda Idles.

Prema The Guardianu, koji je prvi izvijestio o splavi, band nije ni znao za Banksyjev splav dok se nije pojavio.

Gumeni čamac na napuhavanje trebao je oponašati plovila koja migranti obično koriste za prelazak oceana. U čamac je Banksy postavio lutke koje su predstavljale migrante.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Banksy (@banksy)

Potvrdio da je on autor

Splav se pojavio tijekom pjesme Danny Nedelko koja eksplicitno govori o imigraciji, stihovima “Strah vodi do panike, panika do boli, bol do ljutnje, a ljutnja do mržnje.”

Ulični umjetnik Banksy, koji ima bogatu povijest vezanu uz ovaj festival, objavio je video o splavi, potvrđujući da je on autor.

Odgovor na rad britanske vlade

Banksy je i prije stvarao djela o imigraciji, na jednoj od svojih slika naslikao je brod koji se koristio za spašavanje izbjeglica, s djevojkom koja poseže prema balonu, a ovaj nalikuje splavi u obliku srca.

Njegov najnoviji uradak stiže u času kada se premijer Rishi Sunak suočava s problemima zbog svoje useljeničke politike.

Putem kontroverznog zakona, Sunakova vlada planira deportirati u Ruandu tražitelje azila koji ilegalno stižu u Ujedinjeno Kraljevstvo. Neki konzervativni političari u Engleskoj Ruandu vide kao sigurno odredište.