Hrvatska nema samo jedan najveći otok: Prvo mjesto po veličini dijele ova dva otoka

Zašto se mislilo da je Krk najveći hrvatski otok?

FOTO: Shutterstock

Hrvatska obala poznata je po svojoj ljepoti i razvedenosti, a prošarana je mnogim manjim i većim otocima. Iako se dugo smatralo kako je po površini najveći otok u Hrvatskoj Krk, u 21. stoljeću zaključeno je kako je to ipak jedan drugi otok.

Koji je najveći otok u Hrvatskoj?

Do 21. stoljeća se smatralo da je Krk najveći hrvatski otok, no prema nekim izvorima najveći otok u Hrvatskoj ipak je otok Cres. Oba otoka imaju jednaku površinu od 405,78 km².

No, za razliku od Krka, otok Cres nije uvijek bio smatram najvećim otokom Hrvatske. Različiti izvori navode različite podatke, pa je prema nekim mjerenjima, Cres nešto veći od Krka, dok drugi izvori ipak daju tu prednost Krku.

Zapravo, oko toga je li Krk ili Cres najveći hrvatski otok postoji dugogodišnja debata, pa oba otoka često dijele prvo mjesto po veličini.

Zašto se mislilo da je Krk najveći hrvatski otok?

Krk se dugo smatrao najvećim otokom Hrvatske zbog povijesnih, kulturnih i administrativnih značajki koje su ga kroz povijest učinile značajnijim.

Prvenstveno, Krk ima najveći broj stanovnika od svih hrvatskih otoka (19,383 prema popisu iz 2011. godine). Osim toga, Krk ima povoljniju prometnu povezanost, uključujući Krčki most koji ga povezuje s kopnom, te čini dostupnijim i razvijenijim u turističkom i gospodarskom smislu.

Najveći hrvatski otok Krk
Shutterstock

Ne manje važno, Krk ima bogatu povijesnu i kulturnu baštinu koja ga čini važnim centrom kroz stoljeća. Povijesni spomenici, kulturne institucije i značajna arheološka nalazišta pridonijeli su njegovoj prepoznatljivosti i značaju.

Naposljetku, Krk je i administrativno središte, a ima i veću populaciju, što također igru ulogu u percepciji Krka kao najvećeg otoka Hrvatske.

Povijest otoka Cresa

Za razliku od otoka Krka, na gotovo jednakoj površini, otok Cres broji tek 3,079 stanovnika prema popisu stanovništva iz 2011. godine.

Otok Cres ima bogatu i raznoliku povijest koja seže tisućama godina unazad. Prvi tragovi naseljenosti datiraju iz prapovijesti, a otok su naseljavali Iliri, Grci, Rimljani i Hrvati.

Tijekom rimskog razdoblja, Cres je bio značajan trgovački centar, a njegovi ostaci još uvijek svjedoče o tom vremenu. U srednjem vijeku, Cres je bio pod upravom Bizanta, Venecije i Habsburške Monarhije, a svaki od tih perioda ostavio je vidljiv trag na otoku.

Jedna od zanimljivih povijesnih znamenitosti je grad Osor, nekadašnje glavno središte otoka. Osor je bio prosperitetan trgovački grad, povezan kanalima s okolnim morima. Čak je i danas još uvijek moguće vidjeti brojne povijesne građevine i arheološke ostatke koji svjedoče o njegovom značaju.

Otok Cres je poznat po netaknutoj prirodi

Otok Cres, po novome najveći otok u Hrvatskoj, nudi bogatstvo povijesti, prirodnih ljepota, kulture i gastronomskih užitaka. Bez obzira na motive dolaska, ovaj otok ima nešto za svakoga. Njegova netaknuta priroda, bogata kulturna baština i raznovrsne aktivnosti čine ga idealnim odredištem za sve vrste putnika.

Cres je poznat po svojim prirodnim ljepotama i raznolikim pejzažima. Prošaran je brojnim uvalama, plažama i okružen kristalno čistim morem. Jedna od najpoznatijih plaža je plaža Lubenice, smještena ispod starog naselja na vrhu stijene koja nudi spektakularan pogled na more.

Otok Cres je također poznat po svojoj netaknutoj prirodi i bogatoj flori i fauni. Jedna od najvažnijih prirodnih znamenitosti je Vransko jezero. Jezero je uistinu jedinstveno po tome što se nalazi iznad razine mora, a voda u njemu je slatka.

Radi se o važnom staništu za mnoge vrste ptica, uključujući i zaštićene vrste poput bjeloglavog supa.

Cres nudi brojne aktivnosti za ljubitelje prirode i avanture, uključujući pješačenje, biciklizam i ronjenje. Pješačke staze vode kroz maslinike, šume i uz obalu, omogućujući posjetiteljima da istraže skrivene ljepote otoka.

plaža lubenice cres
Plaža Sv. Ivan Lubenice shutterstock

Kultura i gastronomija otoka Cresa

Kulturna baština Cresa bogata je i raznolika, s brojnim povijesnim znamenitostima i tradicijama koje su se očuvale kroz stoljeća. Grad Cres je pun povijesnih građevina, uključujući crkvu sv. Marije iz 15. stoljeća, venecijansku kulu i stare gradske zidine.

Otok Cres poznat je po janjetini, maslinovom ulju, ribljim specijalitetima i domaćem vinu. Lokalne delicije uključuju jela poput janjetine s ražnja, svježe ulovljenu ribu i slastice s medom i orasima.

Kako doći do otoka Cresa?

Do otoka Cresa može se doći trajektom iz nekoliko luka. Najčešće rute polaze iz Brestove na kopnu do Porozine na Cresu te iz Valbiske na Krku do Meraga na Cresu. Trajekti su redoviti i omogućuju jednostavan pristup otoku za vozila i putnike.

Za one koji dolaze avionom, najbliža zračna luka je Zračna luka Rijeka na otoku Krku, odakle se može nastaviti putovanje trajektom. Cres je također povezan mostom s otokom Lošinjom, što omogućuje dodatne opcije za dolazak i istraživanje okolnih otoka.