Jadransko more: kojem oceanu pripada i gdje je najtoplije?

Donosimo fascinantne činjenice o dragulju Mediterana

Ako ste se pitali kojem oceanu pripada Jadransko more, odgovor je nešto složeniji. Jadransko more nije direktno povezano s nekim od oceana. No kao dio Sredozemnog mora, povezuje se s Atlantskim oceanom kroz uski Gibraltarski tjesnac. Dakle, iako Jadransko more nije izravno povezano s oceanom, ono je dio te veće mreže voda.

Jadransko more: Biser Mediterana

Jadransko more je zapravo duboki zaljev Sredozemnog mora; ono je plitko, djelomično zatvoreno i maleno u usporedbi sa oceanima. No bez obzira na to, ono je izuzetno važno za Hrvatsku u gospodarskom, trgovinskom i prometnom smislu. Njegove prirodne plaže i ljepote nadaleko su poznate; Jadransko more ima jedno od najljepših obala u Europi.

I ne samo to, ono je prošarano povijesnim, šarmantnim obalnim gradovima, bogatima kulturnom baštinom i ljepotama. Jadransko more je ogranak Mediterana koji je povijesno bio kolijevka civilizacije i kulture ogranak. Svime koji su ga doživjeli ono oduzima dah.

Jadransko more: Geografija

Jadransko more je dugo oko 800 km, s prosječnom širinom od 160 kilometara i površinom od 131.050 kvadratnih kilometara. Obala mu je duga 7911 kilometara, od čega je najveći dio hrvatski teritorij. Točnije, otprilike 74 posto ukupne obale Jadrana (5835km) pripada Hrvatskoj, dok istočni dio obale dijelimo sa Slovenijom, BiH, Albanijom i Grčkom, dok Italiji pripada zapadna obala Jadranskog mora.

Južni dio Jadranskog mora povezan je sa Sredozemnim morem kroz Otrantska vrata, a radi se o najdubljem dijelu Jadranskog mora – dubina ide do 1233 metra. Kod Palagruškog praga počinje dosta plići srednji dio Jadrana, dubine u tom dijelu ne prelaze sto metara, s iznimkom Jabučke kotline u kojoj je more duboko do 275 metara.

Sjeverni dio, ujedno i najplići, počinje od spojnice Ancona-Karlobag. Tamo je Jadransko more duboko tek oko 50 metara, a taj dio prostire se do Trsta i Venecije.

Istočna obala Jadranskog mora razvedena je brojnim otocima, poluotocima i zaljevima, zbog čega je iznimno popularna među turistima.

Jadransko more mediteran

Gdje je najtoplije more u Hrvatskoj?

Ljubitelji morskih aktivnosti, sunca i lješkarenja na plažama vole Jadransko more i zato što je relativno toplo. Najtopliji dijelovi Jadranskog mora obično su u južnom dijelu Hrvatske.

Dalmatinska obala, a osobito more oko otoka Hvara i Korčule te grada Dubrovnika poznato je po toplim vodama. Zahvaljujući položaju južnog Jadrana zbog koje je Jadransko more dugo izloženo suncu, tijekom vrućih ljetnih mjeseci temperatura mora u toj regiji ponekad doseže od 25 do 28 °C.

Jadransko more: Fascinantne činjenice

Dragulj Mediterana je pravo utočište bioraznolikosti. Jadransko more je dom više od sedam tisuća vrsta flore i faune, uključujući i rijetke i ugrožene vrste poput sredozemne medvjedice. Zbog raznolikog biljnog i životinjskog svijeta Jadransko je more izrazito privlačno roniocima.

Povijesni značaj Jadranskog mora je značajan; ono je bilo ključna pomorska i trgovačka ruta pa je oblikovalo i europsku povijesti. Zbog toga su obalni biseri poput Splita, Dubrovnika i Zadra krcati povijesnim znamenitostima, kulturnom baštinom te su kao takvi uvršteni u UNESCO-vu svjetsku baštinu.

Jadransko more prošarano je s više od 1300 otoka, a većina njih pripadaju Hrvatskoj. Otoci su raznoliki i posebni svaki na svoj način, a neki od njih još uvijek oduševljavaju netaknutom prirodom, mirom i jedinstvenim šarmom. Među takve se definitivno ubrajaju otok Vis i otok Mljet.

Jadransko more najtoplije

Ono što se otkrije kada se proputuje duž razvedene obale Jadranskog mora su dramatične litice i skrivene spilje za koje mnogi ne znaju. Nadaleko poznata Modra spilja na Visu poznata je svima, no obala je bogata sličnim skrovitim lokacijama do kojih je obično malo teže doći.

Naposljetku, Jadransko more poznato je po svojoj iznimnoj čistoći i bistrini zbog koje vidljivost ponegdje doseže i do 50 metara. Nema sumnje, zahvaljujući ljepotama, biološkoj raznolikosti i drevnoj povijesti, Jadran je uistinu spektakularan dio Mediterana i neusporedivo iskustvo za putnike i avanturiste.