Dok druge europske zemlje razmatraju uvođenje četverodnevnog radnog tjedna, Grčka uvodi šestodnevni

Sindikati su mjeru osudili i nazvali je barbarskom

FOTO: Peter Chirkov/Unsplash

U većini europskih zemalja sindikati se bore za skraćenje radnog tjedna, s ciljem poticanja zapošljavanja. Ako radni tjedan ima 35 sati, ograničava se prekovremeni rad i tjera se poslodavce na dodatno zapošljavanje.

Studije su pokazale da četverodnevni radni tjedan povećava produktivnost i volju za radom, a u Grčkoj je zaposlenicima rečeno da će raditi, da bi povećali produktivnost, šest dana u tjednu, navodi The Guardian.

Barbarska mjera

Nakon 15 godina recesije i štednje te tri paketa pomoći pod teškim uvjetima, rad u Grčkoj više nije strogo reguliran.

Oporavili su se, prestigli druge europske zemlje i od ponedjeljka uveli 48-satni radni tjedan. Sindikati su mjeru osudili i nazvali je barbarskom, tvrdeći da nema smisla.

Stručnjaci za radno pravo smatraju da je omogućavanjem ovakvih ovlasti poslodavcima omogućena apsolutna vlast.

Porast nesreća na radu

Poslodavac može diktirati uvjete rada, a sve što u radnim odnosima pogoduje samo jednoj strani nije pravedno, ističu stručnjaci.

Sindikati upozoravaju i na pretjerano opterećenje radnika što povećava sigurnosne rizike, a broj nesreća na radu u Grčkoj već je visok. U 2023. godini, u nesrećama na radu poginulo je 179 radnika.

Vlada kaže da je mjera nužna

Vlada premijera Kyriakosa Mitsotakisa kaže da je mjera neophodna zbog smanjenja broja stanovnika i nedostatka kvalificiranih radnika.

Procjenjuje se da je, otkako je izbila kriza krajem 2009. godine, oko pola milijuna mladih obrazovanih Grka emigriralo.

Dodatni rad će se plaćati

Šestodnevni radni tjedan odnosi se samo na privatne tvrtke koje pružaju usluge 24 sata dnevno.

Poslodavcima u odabranim djelatnostima, maloprodaji, poljoprivredi i nekim uslužnim djelatnostima, dopušteno je zahtijevati od radnika da rade dodatna dva sata dnevno ili dodatnu osmosatnu smjenu šesti dan, a to će se honorirati 40 posto više na dnevnu plaću.

Krenuli prosvjedi

Vlasti koje ni same nemaju dovoljno ljudi rijetko provjeravaju poštuje li se zakon o radu. Vlada desnog centra smatra da će ovako riješiti problem neplaćanja prekovremenog rada, a bit će i manje rada na crno.

Reakcija Grka bila je žestoka. Prosvjedi su već krenuli, radnici tvrde da reforma uništava zakonsku zaštitu radnika i ukida im davno utvrđena prava.

Benefiti četverodnevnog radnog tjedna

Četverodnevni radni tjedan pokazao je bolju produktivnost, što se pripisuje boljem fokusiranju.

Belgija je 2022. godine donijela zakon kojim se zaposlenicima daje pravo da radni tjedan rasporede na četiri dana, umjesto na pet, a probni programi provedeni su u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Japanu, Južnoj Africi i Kanadi, piše Deutsche Welle.

Grci već rade najdulje u Europi, prosječno 41 sat tjedno, ali su plaćeni manje, navodi Eurostat. Oporba često osuđuje “bugarske plaće u zemlji britanskih cijena”, ukazujući da to dodatno potiče odljev mozgova.