Najpopularnije teorije: Što uzrokuje nestanke u Bermudskom trokutu?

Hrvatska također ima svoj „bermudski trokut“, a nalazi se između otoka Jabuka, Brusnik i Svetac

FOTO: Shutterstock

Bermudski trokut, poznat i kao Đavolji trokut, trokutasto je područje u zapadnom dijelu Atlantskog oceana, a svjetski je poznato po tome što su ondje zabilježeni brojni misteriozni nestanci brodova, aviona i ljudi.

Taj notorni trokut već desetljećima potiče razne teorije i promišljanja, od znanstvenih do paranormalnih. Nesumnjivo, Bermudski trokut kroz sve te godine postao je sinonim za misterij i neobjašnjive događaje. Zanimljivo je da i Hrvatska ima svoj Bermudski trokut, a gdje se nalazi i zašto se uspoređuje s Bermudskim trokutom, donosimo u nastavku.

Gdje se nalazi Bermudski trokut?

Bermudski trokut smješten je između vrhova Miamija (Florida), Bermude i San Juana (Portoriko).

U Atlantskom oceanu, s vrhovima trokuta smještenima u područje Miamija, Bermuda i Portorika, to ozloglašeno područje pokriva otprilike gotovo 805 tisuća kvadratnih kilometara oceana, navodi se na stranici američke vlade National Ocean Service.

Radi se o jednoj od najprometnijih morskih i zračnih ruta na svijetu, a ta ga činjenica čini posebno podložnim nesrećama i nestancima različitih scenarija.

Gdje se nalazi Bermudski trokut
Shutterstock

Zanimljivo je i da područje Bermudskog trokuta nema službeni status te se ne nalazi na službenim kartama.

Prema američkoj mornarici i obalnoj straži, Bermudski trokut nije prepoznat kao posebno opasno područje, iako se u njemu događaju brojne prirodne pojave koje mogu biti opasne za plovidbu.

Što uzrokuje nestanke u Bermudskom trokutu?

Neki nagađaju da su nepoznate i misteriozne sile odgovorne za neobjašnjive nestanke pa se tako spominju čak i izvanzemaljci koji tamo hvataju ljude radi proučavanja. Neki navode i utjecaj izgubljenog kontinenta Atlantide, tako objašnjavajući vrtloge koji usisavaju objekte u druge dimenzije.

Neka su objašnjenja više utemeljena na znanosti, ako ne i na dokazima. Među njima su i oceanska nadutost (plin metan koji izbija iz oceanskih sedimenata) i poremećaji u geomagnetskim linijama toka.

Bermudski trokut: Najpopularnije teorije

Dakle, kroz desetljeća misterija Bermudskog trokuta izrodile su se mnoge teorije koje pokušavaju objasniti ove misteriozne nestanke.

Neke od najpopularnijih uključuju prirodne fenomene, ljudske pogreške i natprirodne uzroke.

Prirodni fenomeni

  • Geografske i vremenske anomalije: Jedna od najčešćih teorija sugerira da su nestanci rezultat iznenadnih i intenzivnih vremenskih promjena, poput oluja i uragana, koji su česti u ovom području. Brze promjene vremena mogu stvoriti opasne uvjete za navigaciju.
  • Meteorološke i geofizičke aktivnosti: Druge teorije ukazuju na mogućnost postojanja metanskih hidrata ispod morskog dna. Izdvajanje metana može smanjiti gustoću vode, uzrokujući da brodovi izgube uzgon i potonu. Također, postoji hipoteza o podvodnim zemljotresima i tsunamijima koji bi mogli iznenaditi brodove i avione.

Ljudske pogreške

  • Navigacijske greške: Bermudski trokut je vrlo prometno područje. Teorija sugerira da je veliki broj nesreća rezultat ljudske pogreške, kao što su pogrešne navigacijske odluke i tehnički kvarovi na plovilima.
  • Magnetne anomalije: Jedna od teorija ukazuje na neobične magnetne varijacije koje mogu utjecati na kompase, zbunjujući pilote i kapetane brodova, što dovodi do gubitka smjera i, posljedično, nesreća.

SF teorije

  • Izvanzemaljci: Jedna od najpopularnijih i najfantastičnijih teorija je da su vanzemaljci odgovorni za nestanke, koristeći Bermudski trokut kao prolaz ili bazu za svoja istraživanja.
  • Atlantida: Neki vjeruju da potopljeni grad Atlantida, s naprednom tehnologijom, stvara anomalije koje utječu na brodove i avione.
  • Crne rupe i vremenski portali: Postoje i teorije koje sugeriraju postojanje crnih rupa ili vremenskih portala unutar trokuta, koji mogu “usisati” plovila u druge dimenzije ili periode.
Bermudski trokut
Shutterstock

Iako su mnoge od ovih teorija fascinantne, većina nestanaka može se objasniti kombinacijom prirodnih pojava i ljudske pogreške.

Većina nestanaka se objašnjava klimatskim razlozima

Mnoge, ako ne i većinu nestanaka, mogli bi se objasniti klimatskim razlozima. Naime, većina atlantskih tropskih oluja i uragana prolazi kroz Bermudski trokut, a u danima prije poboljšanja vremenske prognoze te opasne oluje odnijele su mnoge brodove.

Osim toga, Golfska struja može uzrokovati brze, a ponekad doista nasilne promjene vremena. Dodatno, velik broj otoka u Karipskom moru stvara mnoga područja plitke vode koja mogu biti opasna za plovidbu brodova.

I ne samo to, postoje i neki dokazi koji sugeriraju da je Bermudski trokut mjesto gdje “magnetski” kompas ponekad pokazuje prema “pravom” sjeveru, za razliku od “magnetskog” sjevera.

Tajna bermudskog trokuta

Priče o misterioznim nestancima u Bermudskom trokutu postoje već stoljećima. Čak je i Kristofor Kolumbo izvijestio o čudnim svjetlima i problemima s kompasom koje je doživljavao kada je plovio ovim područjem, piše The HISTORY Channel.

Međutim, priče o Bermudskom trokutu postale su popularne tek u 20. stoljeću, nakon što su mediji počeli izvještavati o nestancima poput nestanka USS Cyclopsa i Leta 19 (The HISTORY Channel).

Navodno se počeo stvarati obrazac prema kojem bi brodovi koji plove Bermudskim trokutom ili nestajali ili bili pronađeni napušteni.

Bermudski trokut: Let 19

Jedan od najpoznatijih incidenata povezanih s Bermudskim trokutom je nestanak Leta 19. Dana 5. prosinca 1945. godine, pet torpednih bombardera američke mornarice poletjelo je iz Fort Lauderdalea na trenažni let. Misija je uključivala navigaciju preko obližnjih pješčanih sprudova.

Vođa misije poznat kao Let 19 borio se s kompasima u kvaru te se ubrzo izgubio. Svih pet zrakoplova američke mornarice letjelo je besciljno dok im nije ponestalo goriva i bili su prisiljeni sunovratiti se u more.

Bermudski trokut teorije
Shutterstock

Istog dana nestao je i spasilački avion s 13-članom posadom. Nakon što opsežna višetjedna potraga nije uspjela pronaći nikakve tragove, službeno izvješće mornarice izjavilo je da su avioni i ljudi nestali “kao da su odletjeli na Mars”.

Bermudski trokut: Preživjeli

Postoje rijetki izvještaji o ljudima koji su preživjeli prolazak kroz Bermudski trokut. Većina tih priča uključuje neobične vremenske uvjete ili probleme s navigacijom.

Na primjer, neki kapetani brodova izvještavali su o naglim olujama koje su se pojavile niotkuda, te o navigacijskim uređajima koji su prestali raditi ispravno. Iako ove priče nisu znanstveno potvrđene, one dodatno potpiruju misterij koji okružuje Bermudski trokut (NOAA’s Ocean Service) .

Gdje se nalazi Hrvatski Bermudski trokut?

Hrvatska također ima svoj „bermudski trokut“, a nalazi se između otoka Jabuka, Brusnik i Svetac, gdje se prema nekim svjedočanstvima, kompasi ponašaju čudnovato, a instrumenti prestaju raditi. Baš kao da neka neobjašnjiva sila obuhvaća pučinu između ovih otoka.

Mnogi ribari prepričavaju svoja iskustva prolaska kroz ovaj poznati viški vulkanski trokut. Iako postoji racionalna objašnjenja, poput prisutnosti magnetskih stijena koje utječu na rad instrumenata, što ako kompasi doista luduju zbog nečega izvan naše kontrole?

Otoci Svetac, Brusnik i Jabuka spadaju među najuzbudljivije nautičke destinacije. Njegova misteriozna reputacija privlači brojne istraživače.

hrvatski bermudski trokut
Shutterstock

Povijest tog zanimljivog područja počinje još u 18. stoljeću kada je talijanski putopisac Alberto Fortis pisao o opasnostima plovidbe ovim krajem zbog nepouzdanih kompasa. Zagonetni događaji nastavili su se s potonućem talijanske podmornice iz Prvog svjetskog rata blizu Palagruže.

Podmornica je izvučena tek 70-ih godina prošlog stoljeća, no njeni mornari su bili neobjašnjivo dobro očuvani, čak i 50 godina nakon potapanja.

Viški vulkanski trokut i dalje intrigira i privlači one željne avanture i misterija, opetovano postavljajući pitanja na koja još uvijek nemamo odgovore.

Fenomen Bermudskog trokuta u filmovima

Fenomen Bermudskog trokuta često je prikazivan u filmovima i televizijskim emisijama. Ovi prikazi često naglašavaju misterij i neobičnost regije, dodatno potpirujući fascinaciju javnosti.

Filmovi i serije koriste Bermudski trokut kao pozadinu za priče o nestancima, izvanzemaljskim otmicama i drugim paranormalnim aktivnostima. Među poznatijim filmovima su “The Bermuda Triangle” iz 1978. godine, te “The Triangle” iz 2005. godine, mini-serija koja istražuje razne teorije o ovom misterioznom području.

Jedna od najpoznatijih misterioznih zona na svijetu

Danas, Bermudski trokut ostaje jedna od najpoznatijih misterioznih zona na svijetu. Unatoč brojnim teorijama i istraživanjima, mnogi misteriji i dalje ostaju bez odgovora.

Znanstvenici i dalje istražuju moguće prirodne uzroke nestanaka, poput geomagnetskih anomalija i metanskih mjehura, dok teoretičari zavjera i dalje predlažu paranormalna objašnjenja svih tih jezivih događaja.

Američka obalna straža i mornarica i dalje tvrde da u Bermudskom trokutu nema ništa izvanredno što bi ga činilo posebno opasnim. Prema njima, većina nestanaka može se objasniti prirodnim fenomenima i ljudskim pogreškama.

Također, važno je napomenuti da je područje Bermudskog trokuta jedno od najprometnijih na svijetu, što znači da se nesreće prirodno događaju češće nego u manje prometnim dijelovima oceana.