Čekaju nas utakmice odluke i tračak nade za Hrvatsku na Euru. Ovo su ključna pitanja

Vatreni su skoro sigurno ispali, ali slijede još mnoga uzbuđenja

Soccer Football - Euro 2024 - Group B - Croatia v Italy - Leipzig Stadium, Leipzig, Germany - June 24, 2024 
Croatia's Ivan Perisic and Lovro Majer look dejected after the match REUTERS/Karina Hessland     TPX IMAGES OF THE DAY
FOTO: REUTERS

“Nogomet je okrutan”, priznao je u suzama hrvatski kapetan Luka Modrić nakon utakmice s Italijom u ponedjeljak, te tako najefektnije opisao sav splet emocija koji se u proteklih tjedan dana zakovitlao na Euru 2024 u Njemačkoj.

Ako nam je prvi tjedan pružio uzbudljivost kakvog akcijskog ili avanturističkog filma, onda je drugi već poprimao kategorije trilera koji će se u trećem kolu rasplamsati u egzistencijalnu dramu. Drugo kolo pružilo nam je iznimnu količinu izjednačenih rezultata koji su doveli do toga da su sve reprezentacije, osim Poljske, u posljednje kolo grupne faze ušle s barem teoretskim šansama za prolaskom dalje.

Vidjeli smo, doduše, puno očekivanih scenarija; engleska reprezentacija nastavila je primati kritike zbog bezvezne igre i mršavog remija s Danskom. Španjolska je potpuno pregazila Italiju — makar to rezultat možda nije sugerirao — i potvrdila se kao dosad ponajbolja ekipa turnira. Francuska je održala ‘nulu’ s Nizozemcima i na rutinu brodi dalje, Austrija se protiv Poljaka pokazala kao momčad po mjeri pravih nogometnih hipstera, a Portugal i Belgija očekivano su zasukale rukave i dokazale svoju kvalitetu u susretima protiv Turske i Rumunjske.

A Hrvatska? Uh…

Velika natjecanja, kako je nagovjestio i sam Modrić, mogu biti nemilosrdna koliko i prekrasna, a to je, nažalost, na aktualnom Euru u Njemačkoj možda i najviše osjetila Dalićeva reprezentacija. U treći tjedan turnira u Njemačkoj ušla je s nadom hvatanja pobjede protiv Italije, ali ono što je uslijedilo stiglo je u obliku najgore noćne more. Hrvatski navijači prvo su morali gledati kako albanski veznjak Klaus Gjasula s nekih desetak metara uvaljuje gol ljevicom u mrežu Dominika Livakovića u petoj minuti sudačke nadoknade za krađu troboda, a onda i Mattiju Zaccagnija koji je pogodak za vjerojatno rušenje snova Vatrenih zakucao u osmoj minuti dodatka na stadionu u Leipzigu.

Hrvatska je, tako, protiv Albanije primila najkasniji izjednačujući pogodak u povijesti europskih prvenstava, pa onda isto doživjela protiv Italije. Izabranici Zlatka Dalića time će, i sami priznajući da ne vjeruju u čudo prolaska grupe s dva boda, vjerojatno otići s Eura kao momčad koja je nakon odigrane utakmice s Italijom imala najviše akumuliranih očekivanih golova na turniru, najviše stvorenih velikih prilika, a usput je bila i druga po redu momčad s najviše dodira u suparničkom šesnaestercu te udaraca unutar okvira gola, te treća u kategoriji upućenih udaraca.

Hrvatska ima još dva posto šanse

Ukratko, sve što je moglo poći krivo, pošlo je krivo, Murphyjev zakon ovaj se put dokazao na Hrvatskoj, a Vatrenima ostaje otprilike dva posto šanse da, prije nego što skupine C — F odigraju svoje utakmice trećeg kola, s dva remija osiguraju prolazak u osminu finala. Samo, kako bi za to uopće mogli pronaći motivaciju, nakon onakvog srcoloma u Leipzigu? Hrvatskoj bi se, uostalom, trebala poklopiti četiri nevjerojatna rezultata od kojih je jedan teže ostvariv od drugog.

Vatreni su, podsjetimo, jučerašnjim remijem s Italijom (1-1) završili treći u skupini s dva boda i lošom gol-razlikom 3-6. Kako bi prošli dalje, moraju se naći među četiri od šest najboljih trećeplasiranih ekipa na Euru, a to se može dogoditi samo ako u skupini C u utorak Srbija izgubi od Danske, a Slovenija od Engleske s barem tri gola razlike kako bi imala lošiji omjer postignutih i primljenih golova. Nadalje, i Gruzija i Češka u skupini F moraju izgubiti svoje utakmice protiv Portugala i Turske. U slučaju da se sve to poklopi, Hrvatska bi upala u društvo najboljih trećeplasiranih reprezentacija, ali šanse za to su, u ovim trenucima, otprilike dva posto.

Sergei Grits/Guliver

Vatreni bi, u teoriji, još dva dana mogli ostati na Euru i čekati rasplete drugih skupina, ali, barem iz izjava koje su reprezentativci i izbornik jučer dali, nekako se svima čini da je to propala priča. Idućih dana u javnosti će se govoriti o tome što je pošlo po zlu, lamentirat će se o tome je li sudac Danny Makkelie ‘navlačio’ za Talijane ili nije, je li ovo kraj jedne sjajne generacije i hoće li se dogoditi oproštaji hrvatskih senatora, ali europska karavana nastavit će dalje, s Vatrenima ili bez njih.

Preostala su još neka pitanja prije završnih utakmica, poglavito oko raspleta skupina C i E, u kojima su praktički još sve reprezentacije u igri za prolazak dalje.

Hoće li Englezi ispuhati sve frustracije protiv žilavih Slovenaca i tako pomoći Hrvatskoj? Što može Srbija; čeka li je rapsodija protiv Danaca ili još jedan neuspjeh na velikim natjecanjima? Tko će osvojiti tu neizvjesnu skupinu E u kojoj u zadnje kolo svi ulaze s tri boda? Tko će završiti poput Škota, koji su kao najgora reprezentacija Eura dobili bavarski ispraćaj s turnira? Kako će se protiv Poljaka postaviti rasterećeni Francuzi, koji su prošli u osminu finala, a da nijedan njihov igrač nije zabio gol?

Pripremite se za završna dva dana kalkulacija, matematičkih obrata i naklapanja o vjerojatnosti ovog ili onog scenarija. Nakon toga, slijedi knockout faza u kojoj će jedini preokreti biti oni na terenu, a prekrasni i okrutni nogomet tako će još više doći do izražaja.


 

 


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Snickers, prema uvjetima i odredbama.