Žuta napast: Zadar je protiv Splita vodio gotovo cijelu utakmicu, ali na kraju je izgubio

20.03.2023., dvorana Kresimira Cosica, Zadar - HT Premijer liga, Liga za prvaka, 1. kolo, KK Zadar - KK Split. Karlo Zganec Photo: Sime Zelic/PIXSELL

Prvo kolo lige za prvaka domaćeg košarkaškog prvenstva spojilo je Zadar i Split. Dalmatinski derbi odigrao se nakon što su obje ekipe odradile svoje obveze u ABA ligi, a gledali smo vrlo prevrtljivu utakmicu koja je na kraju iznenadila i donijela pobjedu gostima (84-83).

Zadar je bio blizu prekida serije od tri uzastopna poraza protiv Žutih. Domaći su od prve četvrtine održavali blagu prednost u odnosu na suparnike. Na predah su otišli s tri poena plusa, ali nisu se uspijevali odvojiti na dvoznamenkasto vodstvo. Split je u trećoj četvrtini došao i do poravnanja tricom Dominika Mavre, ali Zadar se ipak ponešto odvojio i u posljednjih 10 minuta ušao s plus sedam.

Međutim, Split se konstantno održavao na maloj razlici i to naposljetku naplatio. Gosti su u zadnjih 120 sekundi susreta ušli loveći zaostatak i na kraju su ga nadoknadili; Lewis Sullivan zabio je tricu za minus tri minutu i pol prije kraja, a zatim je Mate Kalajžić pogodio za samo pola koša razlike. Dario Drežnjak uzvratio je jednim realiziranim slobodnim bacanjem za 83-81, ali Shannon Shorter u sljedećem je napadu stavio tricu i donio prvo vodstvo Splićanima nakon prve četvrtine.

Do kraja je bilo ostalo 13 sekundi; Zadar je u zadnjem napadu promašio šut za dva poena preko Arijana Lakića, a Žuti su tako došli do vrtoglave pobjede.

Kalajžić je bio najbolji strijelac pobjedničke momčadi s 22 koša, Sullivan se zaustavio na 16 poena i šest skokova, a na drugoj je strani najraspoloženiji bio Marko Ramljak koji je postigao 20 poena. Drežnjak je imao jedan manje.

Split je popravio omjer na 19-4, a Zadrani su stigli do petog poraza.