You what, mate? Englezi su u ovosezonskoj LP vodeći strijelci među igračima do 23 godine

Manchester City večeras je protiv Borussije Dortmund osigurao prolazak u prvo polufinale Lige prvaka nakon sezone 2015./16., a utakmicu na Signal Iduna Parku, koju su Građani trijumfalno završili slavljem 2-1, obilježila su dva velika engleska talenta.

Podsjetimo, Dortmund je u vodstvo doveo Jude Bellingham u 15. minuti i tako postao najmlađi engleski strijelac u povijesti Lige prvaka, a može se pohvaliti i da je drugi najmlađi golgeter u nokaut fazi spomenutog natjecanja ikad. Prvo mjesto u toj kategoriji još uvijek drži Bojan Krkić

Međutim, Borussijine snove o polufinale upropastili su Riyad Mahrez koji je pogodio iz penala u 55. minuti te Phil Foden koji je u 75. zapečatio domaću sudbinu. Džoker Pepa Guardiole poentirao je u obje utakmice četvrtfinala čime je postao tek drugi igrač mlađi od 21 godine kojemu je to uspjelo (prvi je bio Kylian Mbappé), a ove je sezone u Ligi prvaka Kevin De Bruyne jedini Cityjev nogometaš koji je izravno sudjelovao u više golova od njega.

Tu englesku crtu možemo još malo proširiti pa reći da su tamošnji veznjaci zabili ukupno četiri gola u ovosezonskom četvrtfinalu Lige prvaka (Foden dva, Bellingham i Mason Mount po jedan), a svi su mlađi od 23 godine. Štoviše, ako gledamo igrače s toliko na leđima ili manje koji su ove sezone zabijali u najelitnijem europskom klupskom natjecanju, Englezi dominiraju. Ljestvicu strijelaca do 23 godine predvode upravo oni, s ukupno 18 golova, te za jedan pogodak bježe drugoplasiranim Francuzima, a onda slijedi Norveška s 10 (sve ih je zabio, normalno, Erling Haaland) te Italija, Maroko i Španjolska sa sedam.