Wizardsi su zaustavili Dončićev skorerski niz, a Kuzma im je s 36 poena donio šestu pobjedu

Nov 10, 2022; Washington, District of Columbia, USA;  Dallas Mavericks forward Dorian Finney-Smith (10) strips he ball away from Washington Wizards forward Kyle Kuzma (33) during the second half at Capital One Arena. Mandatory Credit: Tommy Gilligan-USA TODAY Sports

Niz Luke Dončića od 10 utakmica s 30 ili više poena na početku sezone došao je svom kraju. Neće biti ništa od napada na 23 takve utakmice Wilta Chamberlaina jer Washington Wizards limitirali su Slovenca na 22 ubačaja.

Dončić je odlično krenuo, ali je padao u učinku i šutu kako je utakmica išla svom kraju pa je zaključio večer sa šutom 8/21 i čak pet izgubljenih lopti u porazu 113-105 svojih Dallas Mavericks.

To je Mavsima peti poraz sezone i smješta ih na omjer 6-5 i sedmo mjesto Zapada, dok su Wizardsi skočili na polovičnih 6-6, i to bez Bradleya Beala i Kentaviousa Caldwell-Popea u sastavu.

Briljirao je zato Kyle Kuzma koji je preuzeo napadačke uzde i utrpao 36 poena s pet trica, a imao je i 11 skokova te šest asistencija. Pomogao mu je Rui Hachimura s 23 poena i osam skokova.

Kod Mavsa prvo je ime bio Spencer Dinwiddie s 33 ubačaja, a Dončić je barem malo lošu šutersku večer nadoknadio s devet skokova i šest asistencija.

Wizardsi su do pobjede došli preokretom u drugom poluvremenu nakon što su gubili s tri razlike na odmoru, a u jednom je trenutku bilo i +14 za Dallas. No, u drugom dijelu Dončić je pao i to je nešto što se ponavlja.

Naime, u prvim poluvremenima ove sezone Slovenac šutira 53 posto iz igre i 35 za tricu, a kasnije to pada. Tako su mu postotci u trećoj četvrtini kroz sezonu 48 ukupno i 28 za tri, a u četvrtoj 36 iz igre i 17 za tricu.

Razloge možemo tražiti i u ogromnoj potrošnji za Dončića koji je alfa i omega Mavericksa pa dok je na terenu konzumira daleko najviše napada u ligi te nosi momčad na svojim leđima. Otkako u NBA imamo liniju za tri poena, Dončićev usage rate treći je najveći u povijesti te ere. Trebat će mu svakako pomoć ako Dallas želi izgurati sezonu prez prekomjerne potrošnje i umora z aLuku.