Vruća dalmatinska noć: Split je na punim Gripama okrenuo minus 15 i svladao Zadar

Božić i Shorter

Velika hrvatska košarkaška večer na punim Gripama završila je sretno po domaćina. Split je u 18. kolu ABA lige okrenuo 15 razlike Zadra te je slavio s 89-85.

U prvom poluvremenu Zadar je apsolutno nadigrao domaćina i ugušio mu napad. Split je otvorio s 8-2, ali onda su gosti ubrzali. Vratio se Zadar do 11-8, a onda vezao tri trice (dvije Dario Drežnjak i jednu Antonio Jordano) u 11-0 seriji za bijeg na osam razlike.

Odgovorili su Žuti na pogon svoja tri Amerikanca i smanjili na 21-17, ali nova serija, ovaj put od 6-0 odvaja Zadrane na 27-17 koncem prve dionice.

Nastavljaju gosti istim ritmom i otvaranjem druge pa s nove dvije vezane trice, ovaj put Jordana i Arijana Lakića, odlaze na maksimalnih 15 razlike i 37-22. No, odgovorio je Split dobrim skokom u napadu za malo vraćanje na minus sedam.

Izlaskom Josipa Jukića iz igre ta je prisutnost domaćih na obruču nestala pa se Zadar opet oslobađa, radi 8-0 za povratak na plus 15 i takvu prednost zadržava i na poluvremenu s 51-36.

Luka Božić kao da je bio dodatno motiviran nepozivanjem u reprezentaciju od strane Ace Petrovića pa je ponajbolji igrač ABA lige to odlučio iskaliti na Splićanima te već na poluvremenu koketira s triple-doubleom jer je na 11 poena, šest skokova i pet asistencija.

Otvorila se ipak utakmica na žutu stranu u drugom dijelu, radi domaćin 7-0 pa tricom Tyrella Nelsona dolazi i na minus sedam za 55-48, ali opet Zadrani vežu dvije trice preko Jordana i Karla Žganeca pa se vraćaju na visokih plus 13.

No, Split ima i Lovru Runjića koji je krenuo tricom, a onda i vezao šest poena za povratak na jako malih minus pet i 61-56 na polovici treće. Tu se razlika i zadržala do konca treće četvrtine za 69-64 za, čini se, sve umornije Zadrane.

U prve tri i pol minute četvrtog dijela ostao je Zadar bez poena, a Split to koristi s 5-0 za izjednačenje prije nova četiri poena nezadrživog Božića. No, Split potom radi novu seriju od 7-0 preko trice Nelsona pa poena za Runjića i Lewisa Sullivana za 76-73 i povratak u vodstvo.

Stao je u tim trenucima zadarski šut i sve je mnogo teže u napadu, sve ovisi o Božiću koji na trenutke brza i ostaje bez pravih odluka. U posljednje četiri minute zato se ulazi s plus tri za Split koji u tim trenucima izgleda kao svježija momčad u boljem ritmu.

Povećao je Sullivan na plus pet prije trice i bacanja Marka Ramljaka za novo poravnanje. Ušlo se tako i u posljednjih minutu i pol, ali onda Shorter i Sullivan vezuju pet poena za velikih 85-80 na pola minute do kraja te je Split na rubu pobjede.

Zabio je Jordano potom brzu tricu, ali Zadar mora raditi faul pa Nelson vraća na 87-83. Zabio je potom i Žganec svoja bacanja i na 10 sekundi do kraja Žuti imaju plus dva i loptu. Shorter je uzeo loptu, Zadrani odmah rade faul, a Amerikancu su obje lopte točne.

Ponestalo je Zadru vremena, čak su i zadnji napad završili prekršajem u napadu pa domaća momčad na Gripama s 89-85 uzima veliku pobjedu , svoju sedmu uz 11 poraza. Zadar je pao na 9-9 omjer prije dolaska Crvene zvezde na Višnjik.
Nelson je s 23 poena bio prvo ime kod pobjednika, Runjić je dodao 19, a Shorter 17. Sullivan je imao 16 poena i 10 skokova, a Dominik Mavra 12 asistencija.

Kod Zadra je Božić stao na rubu triple-doublea s 23 poena, 10 skokova i devet asistrencija, 16 je dodao Jordano, a po 13 Drežnjak i Ramljak.