If you start me up, I'll never stop: Bellingham je s dva gola režirao Realov preokret u El Clásicu

Dvoboji Barcelone i Real Madrida uvijek privuku pažnju velikog broja nogometnih pratitelja, tako je bilo i ovog popodneva, iako zbog rane faze sezone ovaj njihov sraz nije nosio prevelik ulog. Naravno, slavlje u El Clásicu nosi puno prestiža i veselja pobjednicima, a u 255. izdanju ovog derbija to je postao Kraljevski klub. Uz sjajnog Judea Bellinghama došao je do preokreta te trijumfa od 2-1.

Domaći su do vodstva došli već na samom početku, taman na isteku šeste minute. Odmah je sastav pod vodstvom trenera Xavija Hernándeza uspostavio svoju dominaciju, tad je i Realova momčad slabo reagirala u defanzivi. Situaciju najprije nije uspio raščistiti Aurélien Tchouaméni, pa potom ni David Alaba, a uporni i natrčali İlkay Gündoğan loptu je pospremio iza Kepe Arrizabalage.

Ne samo da je to ovom njemačkom reprezentativcu premijerni gol u El Clásicu, već i prvijenac u Barceloninom dresu. Sve dosad je bio bez pogotka u novom klubu, trebalo mu je 14 nastupa da se napokon riješi i tog tereta na leđima. Gosti iz Madrida se od tog šoka nisu stigli ni oporaviti do kraja, a umalo je nova lopta bila u njihovoj mreži.

Bila je to još jedna mlaka reakcije njegovih braniča, mladi Fermín López precizno je ciljao, no pogodio je tek vratnicu. Do kraja poluvremena, Barcelona je tražila povećanje vodstva, no nije u tome uspijevala. Valja izdvojiti još i situaciju iz sudačke nadoknade, kada je Tchouaméni hrvačkim zahvatom oko vrata u skoku oborio Ronalda Araúja, sudac Jesus Gil Manzano nije ni pomislio na jedanaesterac.

Drugi dio utakmice ponudio je nešto drugačiju sliku, pogotovo u završnih 25 minuta. No, treba spomenuti da je Barcelona u početnim minutama nastavka opet bila u dobrim prilikama za povećanje vodstva, najbliži je tome bio Iñigo Martínez. Glavom je pogodio vratnicu, opet se na taj način spasio Real, a onda ubrzo stigao i do izjednačenja.

Nije teško za pogoditi da je prste u tome ponovno imao sjajni Jude Bellingham, no ovaj bi mu zgoditak mogao biti najljepši u dosadašnjem tijeku karijere. Dugo je trajala gostujuća opsada domaćeg gola, Xavijevi igrači nikako nisu mogli uspostaviti posjed ili barem poslati loptu što dalje od vratara Marc-Andréa ter Stegena.

Dakle, u 68. minuti lopta je tako stigla do Bellinghama, on ju je najprije primirio, okrenuo se prema gola te potom silovito tukao. U neobranjivoj je putanji ona išla prema njemačkom golmanu, ništa on tu nije mogao, iako se opružio koliko je širok i dugačak. Dakako, i za njega je to prvi gol u El Clásicu, a ukupno već 12 ovosezonski za Real u svim natjecanjima, uz još tri asistencije.

Razgoropadio se tad Real i s više slobode krenuo po preokret, morao je tad reagirati i Xavi, pa je napravio trostruku zamjenu. Još ranije je na teren ušao i oporavljeni Robert Lewandowski, čiji je udarac iz 79. minute prohujao iznad Kepine grede. Izgledalo je kako da će ostati tih 1-1 do kraja na semaforu, no onda se opet ukazao fantastični Bellingham.

U akciji je sudjelovao i Luka Modrić, skrenuo je loptu prema mladom Englezu, a on je iz neposredne blizine svladao Ter Stegena, poslavši mu još loptu i kroz noge. Već sad je Bellingham na 10. ligaških golova, a tek smo na kraju listopada. S ovom se pobjedom Real vratio na vrh prvenstvene ljestvice, s istim brojem bodova (28) kao drugoplasirana Girona, ali s boljom gol-razlikom.