Utakmica s dva različita poluvremena: Srbija je stigla do boda u susretu s Portugalom

Serbia's midfielder Sergej Milinkovic-Savic (2ndL) heads the ball during the FIFA World Cup Qatar 2022 qualification Group A football match between Serbia and Portugal at the Rajko Mitic Stadium, in Belgrade, on March 27, 2021. (Photo by Pedja MILOSAVLJEVIC / AFP)

Možda i najatraktivnija utakmica večernjeg programa kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo bila je ona na stadionu Rajko Mitić u Beogradu, gdje su se susreli Srbija i Portugal. U susretu s dva potpuno različita poluvremena, konačni rezultat je bio 2-2.

Obje reprezentacije su kao domaćin u prvom kolu upisale pobjedu, Srbija je nadvisila Republiku Irsku rezultatom 3-2, dok se Portugal na neutralnom terenu u Torinu namučio protiv Azerbajdžana, konačni rezultat bio je tek 1-0.

Bila je to jubilarna, 50. pobjeda na portugalskoj klupi za Fernanda Santosa, dok je njegov današnji kolega s druge strane, Dragan Stojković, u srijedu upisao svoju prvu pobjedu, u prvoj utakmici kao izbornik reprezentacije Srbije.

Kao u toj, i u večerašnjoj je utakmici Srbija prva primila pogodak. Bila je 11. minuta kad je Bernardo Silva svojim ubačajem milimetarski precizno pronašao Dioga Jotu na drugoj vratnici, koji glavom zabija za rano vodstvo gostiju.

Vrlo slična je bila situacija i u 36. minuti, ovaj put je Cédric Soares bio asistent, a Jota postao dvostruki strijelac. Za Liverpoolovog igrača bio je to peti gol u 11. nastupu u portugalskom dresu, čime je nastavio dobru formu nakon višemjesečnog oporavka od ozljede.

Loše je u tim trenucima izgledala Stojkovićeva momčad, činilo se kako se sprema debakl.

No, početkom nastavka u igru je uveo dvojicu Nemanja, Maksimovića i Radonjića, koji su značajno podigli nivo igre domaćih. Posebno se istaknuo potonji, koji je bio asistent kod oba gola.

I to već na samom startu drugog poluvremena, kada je ubacio u srce gostujućeg kaznenog prostora, gdje je najviši i najbrži u skoku bio Aleksandar Mitrović. Ovim golom Fulhamov napadač postao je najbolji strijelac u povijesti svoje reprezentacije, nadmašivši rekord Stjepana Bobeka, još iz vremena jugoslavenske izabrane vrste.

Portugal je sasvim posustao u drugom poluvremenu i bilo je pitanje trenutka kad će domaći doći do izjednačenja. To se i dogodilo u 60. minuti, krenuo je napad gotovo sa srpske gol-linije, kapetan Dušan Tadić je prekrasnim dodavanjem između protivničkih igrača započeo brzi kontranapad. Stigla je lopta do Radonjića, on je šalje do Filipa Kostića, koji je u trku posprema iza Anthonyja Lopesa za konačnih 2-2.

Velika strka dogodila se u trećoj minuti nadoknade, Cristiano Ronaldo mislio je da je zabio za pobjedu, lopta je već prošla liniju gola. Da u njemu i u potpunosti završi, pobrinuo se Tadić, koji ju je klizećim startom izbio i zavarao suce, koji su propustili čist gol za 3-2. Uslijedili su portugalski protesti, najžustriji je bio baš nesuđeni strijelac, koji je na kraju pokupio žuti karton.

Ovakav ishod najpravedniji je u konačnici, svaka reprezentacija dominirala je u jednom poluvremenu, pa je u reda da i bratski podijele bodove. Također, dijele i prvo mjesto na tablici skupine A, s četiri boda.