Uh, ovo je bila baš teška borba. Hrvatska je nakon totalne drame izgubila od Novog Zelanda u Pireju

Veliki šok u Grčkoj

03.07.2024.; Grcka; Pirej - Kvalifikacijski kosarkaski turnir za Olimpijske igre u Parizu; Hrvatska - Novi Zeland (03.07.2024.; Grcka; Pirej - Kvalifikacijski kosarkaski turnir za Olimpijske igre u Parizu; Hrvatska - Novi Zeland, ASCII, 114 components

Hrvatska košarkaška reprezentacija danas je u Pireju odigrala svoju drugu utakmicu grupne faze kvalifikacijskog turnira za plasman na Olimpijske igre u Parizu, a suparnik je bio Novi Zeland. Izabranici Josipa Sesara igrali su tvrdu utakmicu koja je završila 90-86 za Novozelanđane.

Nakon jučerašnjeg sjajnog trijumfa nad Lukom Dončićem i njegovom Slovenijom, neki su možda očekivali kako bi se Hrvati, po nekoj logici, trebali lako obračunati s na papiru inferiornim Novozelanđanima, ali to nije bilo baš tako. Gledali smo vrlo izjednačenu utakmicu u kojoj je Novi Zeland prijetio i bio vrlo konkurentan Hrvatskoj, posebno u prvom poluvremenu.

Već u prvoj četvrtini vidjeli smo puno poena; Hrvatska je fino krenula na otvaranju, ali Novi Zeland odlično je šutirao trice i održavao se na gotovo pa minimalnoj razlici. Najviše je tu pridonosio nevjerojatni Izayah Le’afa koji je u tom razdoblju stavio tri trice, a njegova momčad realizirala ih je ukupno šest iz osam pokušaja. Dario Šarić, Mario Hezonja i Ivica Zubac uspjeli su uvesti svoju ekipu u drugu četvrtinu s minimalnom prednosti.

Međutim, Novi Zeland je u nastavku i poveo te na sredini druge četvrtine, dijelom zbog fenomenalnog šuta, dijelom i zbog propusnosti hrvatske obrane, otišao na plus šest. Srećom, u završnici poluvremena aktivirao se Dario Drežnjak s nekoliko sjajnih poteza, a Hrvatska je na predah otišla s pet poena prednosti (60-55).

Hrvatska potpuno podbacila u zadnjoj četvrtini

Uspjela je Hrvatska početkom treće četvrtine otići i na tada najvećih plus sedam, a novozelandska trica logično je ponešto pala u realizaciji. Činilo se u tim trenucima kao da bi Hrvati mogli prelomiti utakmicu, odnosno, barem se malo više odvojiti, Novozelanđani su se vratili na samo minus dva poslije dva loša napada svojih suparnika.

Sesar je poslije toga pozvao timeout, no njegovi izabranici samo su primili koš za izjednačenje odmah nakon minute predaha budući da je Corey Webster ostao otvoren na šutu. Bilo je vrlo gusto, no Hrvatska je ipak uspjela izvući i treću četvrtinu te s plus pet ući u zadnjih 10 minuta. Treba spomenuti da je Zubac igrao monstruoznu utakmicu s 27 postignutih poena i 14 uhvaćenih skokova u prve tri četvrtine, s tim da je u prvom poluvremenu imao šut 8/9. Općenito je vladao dojam da centar Los Angeles Clippersa drži svoju reprezentaciju u igri.

Momci u kvadratičastim dresovima krenuli su agresivno u zadnju četvrtinu pa su već u prve dvije minute skupili tri osobne pogreške, a do pet minuta prije kraja iskoristili bonus, ali nisu mogli zabiti koš tri i pol minute sve dok Filip Krušlin nije zabio sjajnu tricu s istekom napada. Zatim su se probudili i Novozelanđani kojima je falio šut iz igre, no Hrvatska je uspjela otići na plus sedam i navesti suparničkog izbornika na minutu odmora.

Posljednja četvrtina općenito je bila iznimno siromašna poenima, posebno u usporedbi s onime što smo viđali ranije, no Novi Zeland se održavao u igri i preko slobodnih bacanja ponovno stigao minus dva dvije minute prije svršetka susreta. A kad se Shea Ili prošetao do hrvatskog koša 60-ak sekundi prije kraja i izjednačio, dobili smo pravu dramu.

Uslijedio je timeout, a Ili je poslije toga ponovno položio i nakon dugo vremena odveo Novi Zeland u prednost, a to se dogodilo 36 sekundi prije kraja. Hrvati su se tada odlučili na dugi napad, a on je rezultirao promašenom otvorenom tricom Hezonje. Novi Zeland potom je dobio još dva bacanja i realizirao ih, a Hrvatska nije mogla stići tih minus četiri.

Sesarovi momci sada čekaju rezultat utakmice Slovenije i Novog Zelanda i vrlo će vjerojatno preuzeti jednu od prve dvije pozicije te proći u polufinale, ali ovaj rezultat bio je upozorenje. Hrvate je predvodio Zubac s 29 poena i 16 skokova, Šarić je ubacio 19, a Hezonja 16. Dvoznamenkast je bio i Dario Drežnjak s 10 poena. Najbolji novozelandski strijelac bio je Webster s 21 poenom.