UEFA objasnila jučerašnju VAR dramu: 'Otkucaj srca lopte pokazao je da je bio penal'

Trenutak kontakta lopte i ruke trajao je 500. dio sekunde

EM 2024: Deutschland - Dänemark am 29.06.2024 in dem BVB Stadion Dortmund in Dortmund Schiedsrichter / Referee Michael Oliver England schaut sich in der Review Area das Handspiel an *** Euro 2024 Germany Denmark on 29 06 2024 at the BVB Stadium Dortmund in Dortmund Referee Michael Oliver England looks at the handball in the review area MH

Njemačka i Danska jučer su odigrale iznimno uzbudljivu utakmicu osmine finala Eura 2024. u Dortmundu u kojoj su domaćini turnira pobijedili rezultatom 2-0. U ovoj utakmici vidjeli smo sve; vrlo ratobornu igru s obje strane, poništene golove i prekid zbog olujnog nevremena. Međutim, ono što je izazavalo najveće kontroverze je sudačka odluka Michaela Olivera.

Danci su u 50. minuti naizgled poveli kada je Joachim Andersen finom završnicom utrpao loptu u Neuerovu mrežu, ali VAR je taj pogodak poništio zbog ranijeg zaleđa Thomasa Delaneyja. Igra se nastavila dalje, a Andersena je samo koju minutu poslije pogodila lopta u ruku u vlastitom kaznenom prostoru. Mnogi to nisu vidjeli, ali VAR je registrirao situaciju. Engleski sudac otišao je pogledati taj detalj na monitor i dosudio penal za Njemačku čim je ugledao kako je lopta pogodila Andersena u palac. Ovu situaciju možete pogledati OVDJE.

Ova sudačka odluka izazvala je ogorčenje danskih igrača i medija. Andersen je mišljenja kako penal nije trebao biti dosuđen jer ga je lopta u pogodila u prste iz velike blizine. Danac je rekao kako se nogomet ne može igrati tako da se trči s rukama iza leđa.

UEFA je ubrzo nakon meča prokomentirala spornu situaciju.

“Tijekom utakmice između Njemačke i Danske, tehnologija koja se nalazi unutar službene lopte Eura pokazala je da je danski branič Joachim Andersen dirao loptu rukom unutar kaznenog prostora”, navodi UEFA i u nastavku objašnjava kako je senzor zabilježio dodir igračeve ruke.

“U tom trenutku senzor u lopti je točno zabilježio dodir igračeve ruke s površinom lopte. ‘Otkucaj srca’ lopte u tom trenutku, pokazan u televizijskom prijenosu, isti je koji je sudac vidio tijekom provjere situacije na terenu i pokazuje da je trenutak kontakta lopte i ruke trajao točno 500. dio sekunde.”, objasnila je kontroverznu situaciju UEFA.