Tko će si doma pustiti Tinu Turner? Messi, Mbappé i Haaland finalisti su za nagradu The Best

Argentinian Barcelona player Lionel Messi receives the Best FIFA mens player award from FIFA president Gianni Infantino during the ceremony of the Best FIFA Football Awards, in Milan's La Scala theater, northern Italy, Monday, Sept. 23, 2019. (AP Photo/Antonio Calanni)

Leo Messi osvojio je prije mjesec i pol dana svoju rekordnu osmu Zlatnu loptu, a uskoro ćemo vidjeti može li ju upariti s FIFA-inom nagradom za najboljeg igrača svijeta i tako još jednom biti proglašen za neosporno najboljeg nogometaša svijeta u godini koja uskoro završava.

Naime, FIFA u četvrtak je objavila kako je omaleni Argentinac jedan od finalista za svoju ovogodišnju nagradu The Best koja imenuje najboljeg igrača svijeta. Uz Messija, tu su i Norvežanin Erling Haaland, te Francuz Kylian Mbappé.

Haalandova kandidatura je jasna. Norvežanin je tijekom 2023. godine s Manchester Cityjem osvojio Ligu prvaka, naslov prvaka Engleske i engleski FA kup, a u ovoj kalendarskoj godini Haaland broji već 50 pogodaka i ponajbolji je napadač svijeta.

Što se drugog dvojca tiče, nakon finala SP-a u Kataru krajem prošle godine u kojem je Messijeva Argentina svladala Mbappéovu Francusku, Messi i Mbappé su s PSG-om osvojili naslov prvaka Francuske, a ljetos je Messi karijeru odlučio nastaviti u Interu iz Miamija. No, čini se da je za obojicu baš taj turnir u Kataru bio važan dio kampanje za nagradu.

FIFA-ina nagrada The Best dodjeljuje se od 2016. godine, Messi ju je dosad osvojio dva puta, 2019. i 2022., Mbappé je lani završio kao drugi, a Haaland dosad nikad nije bio među prva tri. Dvije nagrade imaju i Cristiano Ronaldo te Robert Lewandowski pa bi Messi osvajanjem postao rekorder i kod ove, dosta mlade nagrade.

Lista finalista izašla je iz prethodnog popisa od 12 igrača koji su konkurirali za ovu nagradu, a na širem spisku bio je i hrvatski reprezentativni veznjak Marcelo Brozović.

Prije pet godina nagradu The Best osvojio je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić kao jedini osvajač koji se ne zove Messi, Ronaldo ili Lewandowski.

Za nogometašicu godine nominirane su Španjolke Aitana Bonmati i Jennifer Hermoso te Kolumbijka Linda Caicedo. Pobjednici će biti proglašeni u Londonu 15. siječnja.