Švicarska odigrala izvrsnu utakmicu i školovala bezvezne Talijane. Sada joj slijedi četvrtfinale

Izabranici Murata Yakina potpuno su dominirali

Torjubel/Jubel Schweiz nach Tor zum 2:0 Ruben Vargas Schweiz, 17 GER, Schweiz vs. Italien, Fussball Europameisterschaft, UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024, Achtelfinale, 29.06.2024 GER, Schweiz vs. Italien, Fussball Europameisterschaft, UEFA Euro 2024, Achtelfinale, 29.06.2024 Berlin *** Goal celebration Switzerland after scoring 2 0 Ruben Vargas Switzerland, 17 GER, Switzerland vs Italy, European Football Championship, UEFA Euro 2024, round of 16, 29 06 2024 GER, Switzerland vs Italy, European Football Championship, UEFA Euro 2024, round of 16, 29 06 2024 Berlin Copyright: xEibner-Pressefoto/MarcelxvonxFehrnx EP_MFN

Švicarska i Italija danas su na Olympiastadionu u Berlinu otvorili osminu finala Eura 2024, a dalje idu Švicarci koji su potpuno zasluženo sredili branitelje naslova i izbacili ih s turnira rezultatom 2-0.

Švicarci su grupnu fazu završili na sjajan način, ali na kraju nisu uspjeli preskočiti Njemačku i biti prvi u grupi. S druge strane, Talijani su se provukli u zadnjoj minuti protiv Hrvatske, a Luciano Spalletti danas je odlučio iznenaditi i napraviti nekoliko promjena u prvom sastavu od kojih je najveća bio Stephan El Shaarawy koji je zaigrao od prve minute.

Neki bi možda očekivali da će se Talijani razigrati, ali u prvom poluvremenu pjevali su potpuno drukčiju pjesmu. Azzurri su izgledali bezveze, a Švicarska dominirala od prve minute, i taktički i rezultatom. Prva velika prilika uslijedila je u 25. minuti kada je Breel Embolo izbjegao zaleđe i izbio u čistu prigodu pred Gianluigija Donnarummu.

Švicarska taktički nadmudrila Italiju

Međutim, nije baš dobro pucao pa mu je PSG-ov golman obranio mrtvaca, no Švicarska je nastavila taktički uništavati Talijane svojim rotacijama na lijevoj strani (više o tome OVDJE), a to se isplatilo golom u 37. minuti.

Remo Freuler tada je fino reagirao na proigravanje Rubena Vargasa, primio loptu i izbliza pogodio za 1-0. Nakon dvije asistencije na aktualnom Euru, Švicarac je upisao i svoj prvi pogodak, a valja spomenuti da je Fabian Rieder u 45. iz slobodnog udarca pogodio vratnicu.

Talijani su na predah otišli, osim u rezultatskom minusu, s jednim udarcem prema golu i iznosom očekivanih golova od 0,05, što je mizerno.

Odmah je Spalletti odlučio napraviti poneke izmjene na poluvremenu pa je odustao od eksperimenta s El Shaarawyjem i ubacio Mattiju Zaccagnija, strijelca protiv Hrvatske, no odmah se pronašao na dvostrukom deficitu.

Naime, Michel Aebischer u 46. je, tek što je lopta krenula s centra, pronašao Rubena Vargasa u šesnaestercu, a on je krasno, desnicom, plasirao loptu u Donnarummin suprotni kut (to pogledajte OVDJE). To se nije moglo braniti, a Švicarci su imali 2-0 i bili u sjajnoj poziciji za plasman u četvrtfinale. Italija je, s druge strane, izgledala baš loše.

Švicarska poslije toga nije morala jurišati i vrlo je staloženo branila prednost protiv Talijana koji ionako nisu mogli napraviti puno toga, barem ne do zadnjih 15 minuta. Najbliže pogotku došli su u 52. kada je Fabian Schär glavom pogodio vlastitu vratnicu te u 74. kada je Gianluca Scamacca napravio isto u rubnoj situaciji. Inače, Italija je prvi udarac unutar okvira gola upisala u 73. minuti, a njega je uputio — i to vrlo bezopasno — Mateo Retegui.

Steven Zuber u 83. je minuti imao vrlo dobru šansu s lijeve strane kaznenog prostora koja je prošla pored vrata, a svima je bilo jasno da se Italija neće moći izvući kao protiv Hrvatske.

Švicarska u četvrtfinalu igra protiv pobjednika ogleda Engleske i Slovačke, a tko god joj dođe na noge, neće mu biti lako.