Švicarci su u prvom poluvremenu taktički razbili blijede Talijane, ovo je bilo ključno

Azzurri nisu pokazali baš ništa

The ball deflects off Italy's Giovanni Di Lorenzo's face next to Switzerland's Ruben Vargas during a round of sixteen match between Switzerland and Italy at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Saturday, June 29, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Švicarska je u prvom poluvremenu utakmice osmine finala Eura 2024 potpuno dominirala protiv Italije u većini segmenata nogometne igre i na kraju zasluženo otišla na predah vodstvom 1-0.

Jedini gol u prvom poluvremenu zabio je Remo Freuler u 37. minuti (o tome više OVDJE), a nekako smo cijelo vrijeme imali osjećaj kao da taj pogodak i mora stići s obzirom na to što su Švicarci pokazivali, a Talijani nisu. Naime, momčad koju vodi Murat Yakin nadmudrila je Azzurre u nekoliko važnih bitaka na terenu u prvih 45 minuta.

Naime, ono što je odmah počelo zadavati probleme Italiji bile su švicarske rotacije na terenu. Očekivano, Michel Aebischer se povlačio s lijevog krilnog beka u sredinu, a Ruben Vargas odlazio je na stranu. Uz pomoć Granita Xhake i beka Ricarda Rodrigueza, Švicarska je imala prednost na lijevoj strani terena i lako se branila od talijanskog presinga, a Freuler je svojim trkom iskoristio talijanske boljke na najbolji način.

Talijani bez šuta unutar okvira

Vidjelo se to i na statistici; Švicarska je u prvih 45 minuta imala 10 udaraca prema golu, a Azzurri jedan. Stvorili su Yakinovi momci i dvije velike prilike i držali Gianluigija Donnarummu na velikom oprezu, pogodili su i stativu, a Talijani su ostvarili mizeran xG od 0,05.

Ima se Spalletti još vremena izvući i sve to preokrenuti, ali Švicarska je u prvoj polovici utakmice osmine finala bila puno, puno bolja.