Sve je spremno za veliku završnicu: Boston je slavio u sedmoj utakmici i izborio finale NBA lige

BASKETBALL-NBA-MIA-BOS/

Za razliku od Zapada, finale Istočne konferencije NBA lige bilo je kudikamo zanimljivije te neizvjesnije. Za mjesto u velikoj završnici ovog natjecanja sinoć su se, i to u sedmoj utakmici serije, borili domaći Miami Heat te Boston Celtics. Na kraju su pobjedu i veliko slavlje upisali gosti, prvi put nakon 12 godina borit će se za naslov ligaškog prvaka.

Rezultat je ove sinoćnje utakmice bio 100-96 u Bostonovu korist, Miamiju nije pomogla ni još jedna vrlo dobra večer Jimmyja Butlera. Svoj je nastup završio s 35 poena te devet skokova, a najveću podršku imao je u Bamu Adebayu, koji je upisao 25 koševa te 11 asistencija.

Boston je do pobjede doveo tercet njegovih ponajboljih igrača, Jayson Tatum nastup je završio s 26, a Jaylen Brown i Marcus Smart s po 24 poena. Tatum je pripala i titula MVP-ja finala Istočne konferencije, i to posve zasluženo.

Silovito su Celticsi krenuli u ovu utakmicu, već krajem prve četvrtine imali su prednost od 15 koševa (24-9), koja se na početku druge dionice povećala i na 17 koševa. No, tada se Heat konsolidirao te do kraja prvog poluvremena uspio smanjiti zaostatak na vrlo prihvatljivih -6 (49.55).

Izjednačena je bila treća četvrtina, u kojoj je Boston slavio s tek pola koša prednosti, pa je sama završnica bila prilično neizvjesna. Miami je čak došao i do samo tri poena zaostatka, no tada je potegnuo gostujući trojac Tatum-Brown-Smart pa se u posljednje tri minute ušlo s 13 poena viška za Boston.

No, nije ni to bila garancija mirne završnice, domaći su napravili seriju od 11-0, ali vremena ili preciznosti za potpuni povratak ili preokret više nije bilo. Deveti put je Boston odlučujuću, sedmu utakmicu igrao u gostima, sinoć je došao do pete pobjede. Ne samo da je to najviše u povijesti lige, nego je ta franšiza i jedina s pozitivnim omjerom pobjeda i poraza na gostovanjima u sedmoj utakmici.

Tako su Celticsi u ovom doigravanju eliminirali sve momčadi koje su njih izbacile u prethodnim sezonama, Brooklyn Nets u prvoj rundi, Milwaukee Bucks u drugoj te Miami u finalu Istoka.

Prvi će put biti u izravnoj borbi za naslov u NBA-u nakon 2010., kada su s 4-3 slavili Los Angeles Lakers. Ovog puta, s druge strane stajat će im još jedna kalifornijska momčad, Golden State Warriors, koji imaju i prednost domaćeg parketa, a prva utakmica na rasporedu je u noći s četvrtka na petak.