Sraz titana: Francuska je strpljivom igrom pobijedila Njemačku u Münchenu

Soccer Football - Euro 2020 - Group F - France v Germany - Football Arena Munich, Munich, Germany - June 15, 2021 France's Paul Pogba and Karim Benzema celebrate their first goal Pool via REUTERS/Kai Pfaffenbach

Francuska je danas potvrdila svoj status favorita za osvajanje europske krune pobijedivši Njemačku u Münchenu. Utakmica je završila 1-0, a jedini gol na utakmici bio je djelo tragičara Matsa Hummelsa.

Francuska je u prvom poluvremenu pobijedila u bitci na sredini terena i to joj je efektivno donijelo prednost od jednog pogotka. Statistički, Njemačka je imala veći posjed lopte, ali s njim nisu napravili gotovo pa ništa u suparničkoj polovici. Dio problema vjerojatno je ležalo u tome što je Joshua Kimmich, možda trenutno i najkompletniji njemački veznjak, igrao na desnom boku, a dio u tome što su Toni Kroos i İlkay Gündoğan po profilu slični.

S druge strane, Francuska je u Paulu Pogbi, N’Golu Kantéu i Adrienu Rabiotu imala komplementarne profile i veznu liniju koja je funkcionirala gotovo pa savršeno kao funkcionalna jedinica. Kao što smo već i navikli od Didiera Deschampsa nakon 2016., Francuska je igrala oprezno, bez nepotrebnih rizika, s fokusom na obrambenu čvrstinu.

Gol je pao u 20. minuti i bio je rezultat jednog fenomenalnog Pogbinog dodavanja. Igrač Manchester Uniteda promijenio je stranu sjajnom dijagonalom koja je izbacila njemačku zadnju liniju iz ravnoteže i došla do Lucasa Hernándeza na lijevom boku. Njegova povratna lopta odbila se od Hummelsa i završila u mreži.

Francuska je u drugom poluvremenu još više prepustila inicijativu Njemačkoj i fokusirala se na iskorištavanje velikog prostora iza njemačke obrane. Kylian Mbappé je nekoliko puta opasno zaprijetio, ali mu je nedostajalo konkretnosti. S druge strane, Njemačka je više imala loptu u nogama, ali nije bilo baš očito koji joj je plan u napadu. Uglavnom se on svodio na centaršuteve Robina Gosensa; nakon jednog takvog je Serge Gnabry došao najbliže izjednačujućem pogotku, ali je njegov udarac išao iznad prečke.

Što se utakmica više približavala kraju, to je Njemačka ostavljala više prostora iza svojih leđa, iako je i dalje ostala bezidejna u organizaciji napada. Mbappé je triput došao u priliku da to naplati; prvo je u 67. s lijeve strane sjajno pogodio od stative, ali je gol poništen zbog zaleđa, onda je 10 minuta kasnije sam izašao ispred Manuela Neuera, ali je Hummels pomeo i njega i loptu (VAR se nije oglasio), a onda je u 85. dodao Karimu Benzemi koji je zabio u prazan gol, ali je VAR poništio gol zbog još jednog zaleđa.

Međutim, Njemačka se tada već prebacila na optimistične pokušaje dugim loptama u šesnaesterac, što protiv organiziranog i strpljivog svjetskog prvaka nije bilo dovoljno. Za kraj, podatak koji možda najbolje ilustrira utakmicu: u 90 minuta vidjeli smo samo dva udarca u okvir, po jedan sa svake strane.