Sprema se pravi spektakl. Belgija je trijumfom nad Rumunjskom priredila ludnicu u skupini F

Svaka momčad u toj grupi ima po tri boda

Belgija i Rumunjska svojim su međusobnim ogledom u Kölnu zaključili subotnji program na Europskom prvenstvu, ali i čitavo drugo kolo tog natjecanja. Iako se prije početka turnira mislilo da bi ova skupina mogla biti najmanje interesantna za praćenje, na kraju je ona postala još i najzanimljivija. Naime, večerašnjom belgijskom pobjedom od 2-0, svaka ekipa u grupi E sad na svom kontu ima po tri boda.

Ipak, rumunjska izabrana vrsta u završnu rundu ulazi u najboljoj poziciji, za što može zahvaliti svojoj visokoj pobjedi nad Ukrajinom (3-0) u prvom kolu. Istovremeno, momčad koju vodi Serhij Rebrov u najgoroj situaciji i nalazi se na posljednjem mjestu, ali barem su još sve ekipe u igri i pobjeda ih vodi dalje.

Glavna karakteristika koja se vezala uz Belgijce nakon njihovog otvaranja Eura svakako je njihova neefikasnost pred suparničkim vratima, no sad su to vrlo brzo ispravili. Naime, sad su joj za pogodak trebale tek 73 sekunde, koliko ih je proteklo na semaforu kad je Youri Tielemans zatresao mrežu. Loptu mu je znalački odložio osporavani Romelu Lukaku, pa je Aston Villin nogometaš fino naciljao s ruba šesnaesterca.

Tako smo napokon dočekali i da svaka od 24 reprezentacije koje sudjeluju na Europskom prvenstvu u Njemačkoj zabiju barem jedan gol, baš je Belgija ostala posljednja. Rumunjska je, pak, odgovorila već u petoj minuti, tad je Radu Drăguşin visokim skokom došao do lopte i glavom gađao pod gredu, no Koen Casteels bio je na visini zadatka.

Do kraja poluvremena, bilježimo još samo jednu izglednu prigodu, a nju je za Dodija Lukebakija kreirao Kevin De Bruyne. Belgijski kapetan raširio je suparničku obranu i uposlio svojeg suigrača, čiji je udarac ipak zaustavio vratar Florin Niță. Što se tiče nastavka, i tad smo gledali sličnu situaciju na terenu, jer Belgija uporno tražila povećanje vodstva i mirni završetak utakmice

To je i ostvarila u 64. minuti, Lukaku je pobjegao pažnji rumunjskih braniča i potom se sjurio prema Niti te ga napokon svladao. No, očito na ovom Euru baš i nema sreće, jer mu je i ovaj pogodak poništen nakon konzultacija s VAR-om, baš kao i ona dva protiv Slovačke. Ovog je puta bio u doista minimalnom zaleđu, praktički su ga milimetri dijelili od konačnog prvijenca na turniru.

Više je uspjeha u potrazi za prvim golom na Europskom prvenstvu imao De Bruyne, koji je u 80. minuti reagirao poput pravog centarfora. Iskusno je pratio loptu nakon Casteelsovog ispucavanja i nadtrčao svojeg čuvara, a onda i došao do lopte prije Nite. U zadnjim je trenucima uspio udariti loptu i matirati rumunjskog golmana, čime je postavio konačnih 2-0 u Kölnu.

Sprema nam se, dakle, prava ludnica i drama u posljednjem kolu ove skupine, koje je na rasporedu u srijedu od 18 sati. Ovim će suparnicima, zbog pozitivne gol-razlike, za prolazak dalje biti dovoljan i remi, a pobjedu će za knockout fazu trebati Slovaci protiv Rumunja, odnosno Ukrajinci protiv Belgijaca. Pa tko koga…