Španjolska odradila posao i išla na ruku Hrvatskoj, ali što nam to vrijedi

Dvoboj u Düsseldorfu

DUESSELDORF, GERMANY - 25 JUNE, 2024: Ferran Torres, The football match of EURO 2024 Albania vs. Spain at Duesseldorf Arena PUBLICATIONxNOTxINxRUS Copyright: xVITALIIxKLIUIEVx

Dok smo svi zajedno grizli nokte i živcirali se na susretu Hrvatske i Italije, u Düsseldorfu se odigrao drugi dvoboj završnice skupine B na Euru. Vatrenima je ovdje rezultat išao na ruku, Španjolska je i u rezervnom sastavu odradila posao te slavila s 1-0 protiv Albanije, ali što to Vatrenima vrijedi kad nisu izdržali.

Albanci su u početku nastojali visoko napasti španjolsku neuigranu momčad te su i prijetili s nekoliko dobrih dolazaka i ubačaja u prvih pet minuta, ali nakon toga Španjolska je ipak uspostavila kontrolu posjedom. Albanci su se stoga ipak okrenuli čekanju svojih brzih izlazaka.

Na prvu šansu čekalo se do 12. minute. Dani Olmo lijepo je ostavio Jesúsu Navasu desno, a ovaj je ubacio na Mikela Merina koji je stavio golmana na muke. No, ovaj brani, a u nastavku i Joselu glavom nakon centaršuta ne pogađa mrežu.

No, samo minutu kasnije veselje za Španjolsku, ali i Hrvatsku. Sjajna lopta u prostor koju je poslao Olmo za Ferrana Torresa. Krilni napadač Barcelone ubacio se iza leđa obrane i krasno pogodio od stative iz jednostavne situacije. Čekali su to Vatreni jer Albanija je tim golom stavljena u kudikamo težu situaciju.

Olmo zakuhao rano vodstvo

Kao da su Albanci potpuno ostali bez snage i vjere nakon toga jer nisu se u narednih 15 minuta praktički mogli ni sastaviti s loptom. Potpuno je Španjolska uzela kontrolu, a probao je jako raspoloženi Olmo još jednom udarcem iz daljine u 22. minuti. No, bio je neprecizan.

Mirovala je igra u španjolskoj kontroli sve do 36. minute. Tada je Navas osvojio jednu loptu kod desnog kornera, ušao par koraka pa pronašao Olma niskom loptom. Ovaj je imao sjajnu poziciju s kakvih osam metara, ali Albanac mu je ušao u blok.

U 41. opet prijeti Torres, ovoga puta Alejandro Grimaldo pronašao ga je ubačajem s lijeve strane skroz na drugu stativu, ali strijelac prvog gola ipak je prebacio gol udarcem glavom. Do poluvremena istaknimo još jedan ozbiljan izlazak Grimalda, ovoga puta tražio je Merina povratnom, ali ovaj tuče visoko preko gola. I onda, u 45. minuti, skoro je Albanija izjednačila. Kristjan Asllani došao je ni iz čega do udarca s distance i jako je tukao, ali David Raya je na mjestu.

Na poluvremenu je tako ostalo 1-0, ali statistika je nevjerojatna: Španjolska je skupila devet udaraca, od čega je jedan išao unutar okvira i završio u mreži, dok je Asllanijev pokušaj na samom isteku prvog dijela bio i jedini albanski šut u 45 minuta.

Španjolska kontrola do kraja

U istom ritmu nastavilo se i u drugom dijelu. Španjolska bolja, Španjolska prijeti, i to opet ubačajem s lijeve strane. Taj Grimaldo je zaista sjajan, što je i dokazao u Bayeru prošle sezone, a sad je centaršutom našao Joselua koji je akrobatski probao s 10 metara, ali ipak promašio vrata.

Probao je u 50. minuti opet Olmo jako atraktivno, povukao je loptu pa vidio istrčalog golmana i tukao s centra, ali lopta ide nisko i slabo. Albanija je nakon toga ipak krenula po pogodak, a svoju prvu bolju šansu u drugom dijelu ima u 64. kad je pucao Armando Broja, ali opet je Raya na mjestu.

Na ulasku u zadnjih 20 minuta čini se samo kao da se čeka kraj jer nisu Španjolci dozvoljavali ikakve primisli preokreta, a onda je Luis de la Fuente krenuo ubacivati i prvotimce za rastrčavanje pa su na teren stupili Lamine Yamal i Álvaro Morata.

U 77. opet jedan albanski pokušaj. Arbër Hoxha svojim je ulaskom unio živost u albanske redove pa je Dinamov ofenzivac povukao jednu tranziciju, a u nastavku akcije opet Asllani tuče s nekih 18 metara. No, kako je krajem prvog dijela to skinuo Raya, sada je Albanac promašio gol. Dvije minute kasnije jedna dobra akcija Španjolske, stigla je lopta prebrojavanjem do Olma na lijevoj strani, ali asistenta danas neće gol pa mu opet obrana ulazi u blok.

Nije Albanija do isteka 90. minute uspjela stvoriti ništa ozbiljnije pa je Španjolcima preostalo samo odraditi zadnje četiri minute kako bi osvojili skupinu s maksimalnim brojem bodova. Imali smo situaciju u prvoj minuti, Medon Berisha pao je u kaznenom prostoru i tražio penal, a u drugoj minuti dodatka je Broja nakon odbijanaca pucao iz okreta sa sedam metara, ali Raya hvata živu loptu.

Krenuli su na kraju Albanci u totalnu ofenzivu i na sve ili ništa, ali Španjolska se uspješno obranila pa s devet bodova slavi prvo mjesto. Albanija ostaje na onom jednom osvojenom protiv Hrvatske te je na dnu skupine i završava svoje natjecanje. Hrvatska je na dva boda i trećem mjestu, dok Talijani imaju četiri te su drugi.