Španjolska gazi dalje. Hrabra Gruzija svidjela se svima, ali nije mogla protiv velikog favorita

La Roja očekivano preskočila Gruzijce

Španjolska i Gruzija večeras su u Kölnu odigrale utakmicu osmine finala Eura 2024, a ponovno smo gledali vrlo zanimljivo nadmetanje koje nije razočaralo. Ako ste očekivali da će La Roja nemilice pregaziti Gruzijce onako kako je to činila u kvalifikacijama, prevarili ste se — slavili su naposljetku Španjolci 4-1, ali nakon preokreta.

Luis de la Fuente vjerovao je svojoj standardnoj postavi koja je počela vrlo motivirano i opasno; Pedri je pokušao već u petoj minuti, zatim i Álvaro Morata, a Španjolci su na otvaranju podosta prijetili debitantima i činilo se kao da ih na životu drži fenomenalni Giorgi Mamardašvili.

Međutim, Gruzija se okuražila i u 18. minuti jurnula u prvu od mnogo kontri u prvom poluvremenu, a odmah je rezultirala pogotkom. Završilo je tako da je Otar Kakabadze ubacio s desne strane, a lopta se od Robina Le Normanda odbila u mrežu. Gruzijci su tako potpuno šokirali Španjolsku, pa i cijelu nogometnu Europu, a više o tom golu možete pročitati i pogledati OVDJE.

Španjolci su odmah počeli stiskati kako bi brzo ispravili taj minus, no Gruzijci su se dobro držali i svaki put kad bi otišli u kontru dobrano bi prijetili. Ipak, nedostajalo je konkretnih prigoda, a Španjolci su svoj pritisak naplatili i prije kraja prvog poluvremena.

Igrala se 39. minuta kada je Rodri potegnuo s ruba 16 metara i matirao Mamardašvilija koji na ovom prvenstvu brani čuda. I danas je dobro počeo, ali precizni udarac veznjaka Manchester Cityja ipak nije mogao zaustaviti. No, pogodak je morao biti provjeren u VAR sobi. Naime, Álvaro Morata stajao je ravno ispred Mamardašvilija u trenutku upućivanja šuta. Španjolac se odmaknuo čim je shvatio da Rodri puca i lopta je ušla u mrežu, a zaleđe na kraju nije suđeno.

Španjolska riješila utakmicu u drugom poluvremenu

Bio je to rezultat na koji su Willy Sagnol i cijela gruzijska nacija mogli biti ponosni na poluvremenu, a nakon predaha su umalo ponovno sablaznili Španjolce. Naime, Hviča Kvarachelia sa svoje je polovice pokušao iznenaditi Unaija Simóna koji je izletio sa svojih vrata, a lopta je prošla malo pored praznog gola.

Usprkos tome, Španjolska nije izgubila glavu pa je vrlo brzo zabila i za 2-1. Mamardašvili je prvo u 51. krasno obranio slobodni udarac Laminea Yamala, no lopta se odbila do Barcelonina tinejdžera koji je ubacio na glavu Fabiana Ruiza. PSG-ov veznjak izbjegao je zaleđe i ostao sasvim sam te poentirao za španjolski preokret.

Gruzija poslije toga više nije puno mogla; vidjeli smo još nekoliko prigoda Španjolaca i poništeni gruzijski autogol zbog zaleđa, no utakmicu je u jednosmjernu ulicu poslao Nico Williams strašnim zgoditkom u 75., a zaključio je Dani Olmo u 83. minuti.

Španjolska sada u četvrtfinalu nastupa u pravom europskom klasiku i reprizi finala 2008. protiv Njemačke, domaćina ovog natjecanja. E, to će biti sjajno…