Španjolci gaze. Potpuno su nadigrali Talijane u odličnoj utakmici

Možda to rezultat ne sugerira, no zaista je tako

Španjolska i Italija večeras su odigrale derbi drugog kola skupine B na Euru 2024 u Njemačkoj, a utakmica u Gelsenkirchenu bila je i jako važna za Hrvatsku koja u zadnjem kolu, kako god okrene, mora pobijediti Azzurre.

Mediteranski sraz na kraju je zaključen uvjerljivim trijumfom španjolske reprezentacije koji možda nije bio toliko vidljiv na rezultatu (1-0), ali zato jest na igri.

Španjolska je igrala jako slično kao protiv Vatrenih i Talijani uopće nisu dobro stajali na terenu; zapravo, možemo reći da je najveća razlika u odnosu na partiju koju je u prvom kolu pružila Hrvatska bila činjenica da su Španjolci promašivali zicere.

Opet je La Roja udarala visoki presing koji je Azzurrima otežavao izlazak iz vlastite trećine, a to je rezultiralo time da su u prvih 45 minuta uputili jedan jedini, bezopasni udarac prema Unaiju Simónu. S druge strane, Španjolska je imala brojne šanse i samo je Gianluigi Donnarumma tada održavao Italiju na životu.

Donnarumma spašavao Talijane

Pedri je, tako, već u drugoj minuti tukao glavom nakon ubačaja Nice Williamsa s lijeve strane, ali Donnarumma je upisao prvu veliku obranu večeri od njih nekoliko. Álvaro Morata u 10. je ubacio upravo za Williamsa koji je glavom, u sjajnoj prigodi, poslao loptu malo pored vratnice, a španjolska dominacija se nastavila.

Donnarumma je tako u 25. minuti morao zatvarati kut Morati koji je pucao s desne strane kaznenog prostora, a onda je fenomenalno obranio jednako prekrasan šut Fabiána Ruiza izvana samo nekoliko trenutaka kasnije. Španjolska je do kraja poluvremena nastavila fino kombinirati, a Italija je praktički održavala ‘nulu’ na puku nepreciznost La Roje. Rezultat 0-0, s kojim su Azzurri otišli na predah, u tim se trenucima činio kao puna šaka brade za izabranike Luciana Spallettija.

Međutim, bilo je potpuno izvjesno da Italija u takvoj konstelaciji ne može preživjeti dugo. I na kraju ni nije; Španjolci su do 54. minute nanizali novi buket šansi preko Pedrija koji je prvo pucao pored gola na sjajnu povratnu loptu Marca Cucurelle, a onda je tukao i iz daljine. No, izabranici Luisa de la Fuentea na kraju su zabili tako da su Talijani uvalili loptu u vlastiti gol.

Španjolska trenutno izgleda kao najbolja ekipa turnira

Igrala se 55. minuta, Williams je zavrnuo na prvu vratnicu, Morata je liznuo loptu glavom, Donnarumma je dodirnuo, a domino-efekt na kraju je rezultirao time da ju je Riccardo Calafiori skrenuo u gol.

Italija se nikako nije mogla probuditi pa je u sljedećim minutama doslovno bila na konopcima; Donnarumma je branio šutove iz daljine i zahvaljivao nebesima što projektili, poput onog koji je Lamine Yamal zafitiljio u 60. minuti, nisu bili precizni. Nico Williams također je zaprijetio prekrasnim udarcem s lijeve strane kaznenog prostora 10 minuta kasnije, no to je odsjelo na gredi. Azzurri su pokušali pritisnuti u zadnjih 10-ak minuta, ali bezuspješno.

Općenito, Španjolska izgleda iznimno zrelo i ne bi bilo pretjerano reći da trenutno pruža najbolje predstave na turniru. Jasno, odigrala je samo dvije utakmice, ali ovime je osigurala prvo mjesto u grupi; Italija sad u zadnjem kolu ne smije izgubiti u odlučujućoj utakmici s Hrvatskom ako želi ići dalje, a Vatrenima igra jedino pobjeda kako bi uzela drugo mjesto.