Slovenija pobijedila, ali ipak nije bilo dovoljno za prvo mjesto. Hrvatska osvojila skupinu u Pireju

Ovo je bilo baš gusto, ali odlične vijesti za Hrvate

Slovenija je danas igrala protiv Novog Zelanda u svojoj drugoj i posljednjoj utakmici grupne faze kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre, a nekadašnji europski prvaci morali su pobijediti poprilično uvjerljivo ako su željeli ići u polufinale ovog natjecanja u Pireju.

Naime, nakon poraza od Hrvatske, Luka Dončić i ostatak ekipe morali su pobijediti minimalno 10 razlike ako su željeli ići dalje te više od 28 razlike kako bi preuzeli prvo mjesto u skupini. U slučaju poraza, ispali bi iz daljnje konkurencije za plasman u polufinale jer bi Novi Zeland onda preuzeo čelo grupe.

U principu, jedina sigurna momčad bila je Hrvatska koja je čekala ishod ove utakmice kako bi saznala hoće li biti prva ili druga. S obzirom na to da je Slovenija danas slavila rezultatom 104-78, izabranici Josipa Sesara završili su na vrhu skupine i u polufinalu će, gotovo sigurno, igrati s Dominikanskom Republikom u subotnjem polufinalu.

Naime, očekuje se da će Grčka u zadnjoj utakmici skupine B pobijediti Egipat i tako uzeti prvo mjesto u grupi te osigurati susret upravo sa Slovenijom. Bit će to pravi teškaški okršaj, a Hrvatska će imati nešto lakši zadatak.

Slovenija u završnici umalo izbila na vrh skupine

Slovenci su izvrsno krenuli u utakmicu i prvu četvrtinu zaključili rezultatom 27-9; Novom Zelandu, suprotno od jučerašnje utakmice s Hrvatskom u kojoj su gađali sve i na kraju slavili, nisu ulazili bilo kakvi šutovi, no situacija se promijenila u drugoj četvrtini.

Novozelanđani tada su se uzdignuli i pred kraj poluvremena došli i na, za Sloveniju, alarmantnih -5. Uslijedio je timeout prilikom kojeg je Dončić malo morao povisiti glas i motivirati svoje suigrače (više o tome OVDJE), a to se u drugom poluvremenu pokazalo ispravnim potezom.

Naime, treću četvrtinu otvorili su serijom 25-7 i pred kraj te dionice igre otišli na 25 razlike. Ulaskom u završnicu bilo je jasno da će Slovenija pobijediti, ali bilo je glavno pitanje kojom razlikom. Ni tu se Novi Zeland nije predao pa je tri minute prije kraja smanjio na -15, no Slovenci su ipak uspjeli zadržati glave i na rutinu potvrditi pobjedu i prolazak. Dapače, u posljednjoj minuti primaknuli su se iznimno blizu tome da ugrabe i vrh grupe.

Slovenija je tako u zadnjoj minuti otišla na plus 25, a Dončić je zatim iznudio tri bacanja od kojih je pogodio dva. Imao je Dneverov as tricu za potvrdu prvog mjesta u skupini, ali, nasreću, nije mu ušla.