Sila se budi: Milan je remizirao u Napulju za svoje prvo polufinale Lige prvaka od 2007.

Mg Napoli 18/04/2023 - Champions League / Napoli-Milan / foto Matteo Gribaudi/Image nella foto: esultanza gol Olivier Giroud PUBLICATIONxNOTxINxITA

Ovosezonska napuljska bajka ipak će biti siromašnija za jedno poglavlje. Ni treći put u nekoliko dana Napoli nije uspio svladati Milan. U dvoboju talijanskog sjevera i juga Rossoneri su s 1-1 remizirali na Maradoninom stadionu, ali ukupno slave s 2-1 .

Na San Siru je bilo 1-0 pa je Napoli kod kuće lovio zaostatak, a tako je i krenuo. U prvih 20 minuta domaći je sastav imao već sedam udaraca, ali nijedan zicer. Mário Rui prvi je zaprijetio iz slobodnjaka, pucao je Matteo Politano dva puta uz Hviču Kvaracheliju.

No, u 20. minuti stvari se mijenjaju jer motore je upalio Rafael Leão. Portugalac je u 22. minuti nakon tranzicije izborio penal nakon što se u njega zabio Rui, a loptu je na bijelu točku postavio Olivier Giroud.

No, obranio mu je Alex Meret i nakratko je spasio svoje, a isti dvoboj imamo i u 28. minuti. Opet je Giroud u akciji, lažnjakom je izbacio čuvara i zapucao je s 10-ak metara, ali Meret je ispružio nogu i još jednom spasio Napoli.

Nevolje za Napoli nastavile su se i ozljedama Ruija i Politana, a naklonjen domaćinu nije ni VAR koji nakon provjere nije dosudio penal nakon starta Leãa nad Hirvingom Lozanom.

A onda je pao gol. Leão je napravio potez sezone. Povukao je kontru sa svoje polovice, ispremiješao i nanizao nekoliko domaćih igrača i u tom slalomu je ušao u kazneni prostor te samo ostavio Giroudu. Francuz ovaj put ima prelak posao i s peterca samo zakucava loptu u mrežu.

Nadoknada je zbog svega skupa bila duga, a u njoj je zabio Victor Osimhen, i to prikladno na Maradonin način: rukom. No, za razliku od 1986., suci nisu nasjeli i gola nema.

I u drugi dio Napoli je krenuo aktivnije. Odmah na početku Hviča ima novu šansu, odlično je prošao po lijevoj strani i snažno je tukao, ali to je išlo malo preko gola. S obzirom na situaciju na semaforu logično je da su sljedeće minute protekle u nasrtajima Napolija i branjenju Milana.

Najbolju priliku za povratak Napoli je imao u 80. minuti, opet s bijele točke. Fikayo Tomori rukom je zaustavio jedno prizemno dodavanje u peterac i opet je sudac pokazao na 11 metara. No, večeras su pucači neraspoloženi, a golmani u svom elementu. Loptu je uzeo Kvarachelia, ali udarac mu je pročitao Mike Maignan i lišio nas drame u završnici.

Osimhen je ipak u nadoknadi, odnosno u njenoj drugoj minuti pogodio glavom za 1-1, ali nije ostalo previše vremena da se složi ikakav ozbiljniji napad pa Milan s ukupnih 2-1 ide dalje.

Napoli je tako propustio ispisati povijest u jednoj od svojih najboljih sezona ikad te nije izborio svoje prvo polufinale Lige prvaka, dok se Milan među najbolja četiri vratio po prvi put od 2007. kad je bio i europski prvak.

Europski gigant tako se vratio tamo gdje po povijesti i svom renomeu i pripada…