Rutina Crvenih vragova: Belgija je na Lukakuov pogon pobijedila Rusiju u Sankt Peterburgu

Belgium's Romelu Lukaku celebrates with teammates after scoring his sides first goal during the Euro 2020 soccer championship group B match between Russia and Belgium at the Saint Petersburg stadium in St. Petersburg, Russia, Saturday, June 12, 2021. (AP Photo/Dmitry Lovetsky, Pool)

Završnu utakmicu nevjerojatno stresnog dana Europskog nogometnog prvenstva odigrale su Belgija i Rusija u Sankt Peterburgu, a Crveni vragovi nisu imali apsolutno nikakvih problema pri očekivanom osiguravanju troboda u svojoj prvoj utakmici na jučer započetom turniru: slavili su 3-0.

Dobrano je pomogla i ne baš koordinirana ruska obrana. Tako je u 10. minuti Belgija, koja je igrala bez ozlijeđenog Kevina De Bruynea te Edena Hazarda ostavila na klupi, povela kada je Dries Mertens poslao dugu loptu za Romelua Lukakua, a domaća zadnja linija dirala je loptu dovoljno da se ona odbije do Interova golgetera koji je ostao zaboravljen i poentirao za 1-0. Činilo se da je čudesni centarfor bio u zaleđu, ali pogodak je priznat. Tako je Lukaku, inače, postao prvi belgijski reprezentativac koji je na Europskim prvenstvima zabio barem tri gola: dva je utrpao Irskoj 2016. godine i večeras Rusima.

Puno je važnija pritom bila Lukakuova proslava gola koju je posvetio klupskom suigraču Christianu Eriksenu. Podsjećamo, danski reprezentativac u današnjem je ogledu s Finskom kolabirao na travnjaku gdje je zatim reanimiran, a po posljednjim informacijama iz bolnice nalazi se u stabilnom stanju te umije govoriti.

Belgija je nastavila s dominacijom pred ruskim vratima, a to se ponovno isplatilo u 34. minuti kada je Thomas Meunier pospremio odbijanac u gol Antona Šunina i udvostručio gostujuću prednost. Spomenut ćemo da je Borussijinu beku ovo bio četvrti put da je izravno sudjelovao u pogotku u posljednjih pet nastupa na velikim natjecanjima.

Inače, golu su praktički prethodile ozljede glava Timothyja Castagnea i Dalera Kuzjaeva koji su morali napustiti igru nakon pola sata. Leicesterova bočnog zamijenio je upravo strijelac Meunier…

Belgija je više-manje riješila stvari u prvom dijelu, a u nastavku je većinom kontrolirala stanje na terenu i održavala komfornu prednost. Razlika u kvaliteti između Crvenih vragova i Rusije ipak je bila vidljiva, no izabranici Stanislava Čerčesova ipak su pokazali određenu razinu stabilizacije u drugih 45 minuta.

Ipak, konkretnih i opasnih napadačkih rješenja, slično Hrvatskoj u nedavnoj pripremnoj utakmici, jednostavno nije bilo protiv vrlo sigurne obrane Roberta Martíneza. Rusija je tako okončala ogled s jednim udarcem u okvir gola, a Belgija je do kraja zabila još jedan pogodak: Meunier je dao krasnu loptu u prostor prema Lukakuu u 88. minuti, a možete pretpostaviti kako je završilo.

Brončana reprezentacija s prošlog Svjetskog prvenstva tako je upisala prvi trobod u skupini u kojoj je apsolutni favorit. Podsjećamo, Finska je u nastavljenoj utakmici iznenađujuće svladala Dansku iz jednog šuta prema vratima i tako se postavila u lijepu poziciju pred drugo kolo.