Real Madrid je opet europski prvak

Soccer Football - Champions League - Final - Borussia Dortmund v Real Madrid - Wembley Stadium, London, Britain - June 1, 2024
Real Madrid's Dani Carvajal celebrates scoring their first goal with Nacho and Vinicius Junior REUTERS/Carl Recine

Real Madrid po rekordni je 15. put osvojio Ligu prvaka. Madriđani su prebrodili sve nalete Borussije Dortmund pa u završnici slomili suparnika s dva gola. 2-0 na Wembleyju znači da će opet slaviti Luka Modrić i društvo u Madridu.

Tek što je utakmica krenula, odmah je stala. Nakon niti minute igre u teren su utrčala trojica nestašnih navijača u potrazi za selfiejem s nekim od igrača, a dok je trajala potjera i uklanjanje istih s terena izgubili smo dobre tri minute prije nego što je finale stvarno započelo.

Krenulo je dosta u grču pa smo prvu šansu čekali do 12. minute kad je Fede Valverde dosta bezopasno tukao s ruba 16 metara, ali ipak je to bio prvi pokušaj. A onda je krenula Borussia koja je od tog trenutka do kraja poluvremena praktički ‘pojela’ Real.

Pokazala se ta tranzicija njemačke momčadi kao ogroman problem za Real. Lako je Borussia sjekla linije i probijala blok pa tako u 14. minuti Niclas Füllkrug sjajnom povratnom pronalazi Juliana Brandta koji je odličnu situaciju zapucao, ali ionako bi vjerojatno i bilo zaleđe da je gol.

No, zaleđa zato nema u 21. kad je Mats Hummels sjajnom loptom kroz prostor pronašao Karima Adeyemija. Ovaj je krenuo na Thibauta Courtoisa potpuno sam i već ga je zaobišao, ali krenuo je previše u stranu pa je na kraju izblokiran i od najveće šanse nema ništa.

Dvije minute kasnije zato se trese stativa, opet je Füllkrug izbačen u šansu i pogodio je okvir gola, ali i ovo bi vjerojatno bio ofsajd. Kvartet velikih šansi u 15 minuta kompletirao je Adeyemi koji je opet pobjegao obrani, opet išao u stranu i tukao iskosa, ali brani to Courtois.

Probao je još iz daljine i Marcel Sabitzer, a od Reala je ostao samo jedan bijeg Viníciusa kojem je kirurški precizno uklizao Hummels pa tu situaciju samo iskoristio za galvanizaciju ekipe i publike.

Trebali smo zato čekati do odmora i nakon njega da vidimo nešto od Reala, a prvi znak opasnosti pokazao je Toni Kroos. Legenda u zadnjoj utakmici za Real tukla je u 49. minuti iz slobodnjaka sjajno pod rašlje, ali Gregor Kobel sjajno je to obranio i skoro uhvatio živu loptu u dvije ruke.

Ubrzo potom imao je Real i korner, ali Dani Carvajal tukao je preko gola pa smo na brzinu vidjeli dvije Realove prijetnje, ali samo iz prekida i bez neke velike igre. No, vidno se Real oslobodio pa u 57. ima i nešto iz igre, ubačaj na drugu stranu pao je Carvajalu na drugoj stativi pa ovaj tuče, ali Kobel nekako kroti taj udarac uz pomoć bloka.

No, onda se u 63. opet javila Borussia i dobili smo ravnopravan, sjajan dvoboj na ulasku u zadnjih pola sata. Adeyemi je ubacio s lijeve strane, a na drugoj strani se Füllkrug ubacio iz drugog plana i tukao glavom, ali opet je spasio Courtois.

Real je potom odgovorio, Vinícius je u 69. ubacio i tražio je Judea Bellinghama na drugoj stativi, ali ovaj nije uspio doći do lopte tamo gdje bi sasvim sigurno iz blizine matirao Kobela i u očaj bacio dojučerašnje suigrače. Ovako je i ta šansa samo otišla u nepovrat.

U 72. također trenutak za istaknuti, ali nije šansa. Stupio je Marco Reus na teren u svojoj posljednjoj utakmici za Borussiju Dortmund. Dobio je prekaljeni veteran završnicu umjesto Adeyemija da pokuša voljenom klubu donijeti trofej.

A onda — Real. Valjda samo zato što je to Real Madrid, Španjolci su iskoristili tu svoju jednu priliku i poveli u meču u kojem su bili u debelo podređenom položaju. Opet je Real dobio korner, ubacio je Kroos i opet pronašao jednog od najnižih na terenu. Tamo u 49. Carvajal tukao je preko gola nakon kornera, ali sada je precizan te na ulasku u zadnjih 15 minuta Real ima prednost.

Značilo je to i da Kraljevi samo imaju iskontrolirati zbivanja na terenu kako bi došli do 15. europske titule, a to se činilo kao najlakša stvar na svijetu s obzirom na pedigre i povijest. Činilo se da će i biti tako jer u 78. je Bellingham dobio zlatnu šansu, samo je s 10 metara morao proslijediti loptu Edouarda Camavinge u gol, ali nekako je uz blok ta lopta prošla tik pored stative.

U 80. Kroos opet krasno tuče iz slobodnjaka, ali Kobel opet vadi. Stvarno prava šteta što ovakvog majstora nećemo više gledati u klupskom nogometu jer Nijemac je u svom posljednjem nastupu pokazao ogromnu klasu, eleganciju, pa i asistenciju. Raizgrao se Real pa u 82. tuče i Camavinga, ali Kobel opet vadi, a onda opet čupa Nachov udarac nakon kornera. No, ovo je sada drukčiji odnos snaga na terenu nego u prvom poluvremenu kad se Real činio kao da je na konopcima.

Raspad Borussije postao je očit u 83. minuti; Vinícius je došao u šansu s lijeve strane nakon što ga je proigrao Bellingham koji je pak lako uzeo loptu na sredini nakon velike greške obrane. Brazilac tu ne griješi, lako je iskosa pogodio za 2-0 i riješio susret.

Napomenimo i da je u 85. Modrić stupio na teren, zamijenio Kroosa i tako uveličao ogromnu večer i oproštaj jednog velikana, ali i sebi upisao nastup u finalu u kojem je osvojio šesti europski naslov.

A onda, potencijalna drama. Donyell Malen ubacio je s lijeve strane, a Füllkrug je napokon zabio glavom u 87. minuti. No, napadač Borussije opet je uhvaćen u zaleđu i taj je gol poništen, a Füllkrug će svakako sanjati ovu večer i raditi na tajmingu utrčavanja. Ostalo je tako 2-0 za Real.

Tako je, dakle, ispisana povijest. Real ima 15 titula, nitko drugi nije ni blizu, a opet su Kraljevi došli do pobjede na sebi svojstven način. Kao da smo ovu priču i trijumf bijelih vidjeli već tisuću puta…