Razigrana Hrvatska pobijedila Sjevernu Makedoniju u prvom testu pred Euro

Hrvatska nogometna reprezentacija večeras je u Rijeci odradila svoju prvu pripremnu utakmicu, na Rujevici je ugostila Sjevernu Makedoniju te je rutinski svladala. Rezultat je ovog dvoboja bio 3-0 u korist Vatrenih, koji su tako na trijumfalan način započeli projekt Euro 2024. Junak današnjeg dvoboja postao je dvostruki strijelac Lovro Majer, dok je za treći bio zaslužan Marco Pašalić.

Sraz s Makedoncima poslužio je kao proba i test za ogled protiv Albanije u drugom kolu grupne faze Europskog prvenstva, koji se igra 19. lipnja u Hamburgu. Inače, hrvatski izbornik Zlatko Dalić krenuo je praktički s najjačim snagama, od važnijih igrača nedostajali su, primjerice, kapetan Luka Modrić, branič Joško Gvardiol te standardni član veznog reda Marcelo Brozović.

Hrvatska je već od samog starta nametnula svoj ritam i tražila početno vodstvo, a ono je stiglo već u 10. minuti. Tad je slobodni udarac s otprilike 25 metara izveo Majer i krasno pogodio mrežu nepomičnog golmana Stoleta Dimitrievskog. Sedmi mu je to bio gol za reprezentaciju, no nijedan od njih nije bio ovako sjajan, a možete ga pogledati OVDJE.

S druge strane, Sjeverna Makedonija tek je u nekoliko navrata stizala pred hrvatska vrata, no vratar Vatrenih Dominik Livaković uglavnom je bio bez posla. Pokušavali su gosti zaprijetiti preko kontranapada, ali sve je to bilo nedovoljno konkretno za izjednačenje. Zato im je kazna stigla točno u 45. minuti, kad je Hrvatska povećala svoje vodstvo.

Iako je Majer i u toj situaciji bio u ulozi strijelca, veliku pohvalu zaslužio je i asistent Bruno Petković. Dinamova devetka primila je loptu na rubu kaznenog prostora, no u teškoj situaciji te leđima okrenut makedonskom golu. Ipak, uspio se snaći te petom poslao loptu do natrčalog Majera, kojem nije bio problem naciljati nebranjeni dio gola, a tu situaciju možete pogledati na OVOJ poveznici.

U drugom poluvremenu, Zlatko Dalić očekivano je i planirano napravio nekoliko promjena, pa je tako pružio priliku i šestorici igrača s klupe. Među njima je i Rijekin as Marco Pašalić, koji je baš na njemu vrlo poznatom terenu zabio svoj prvijenac za Varene. Igrala se 79. minuti, kad je Ante Budimir tukao glavom, što je Dimitrievski odbio točno do Pašalića, a on je potom silobitim udarcem povisio na 3-0.

Rezultat se više nije mijenjao, pa je ovo na kraju bila vrlo uspješna prva provjera za našu izabranu vrstu. Pred hrvatskom reprezentacijom još su tri dana treniranja na Kvarnera prije puta za Lisabon, gdje će s Portugalom igrati u subotu. Potom će uslijediti let za Njemačku, a onda se sav fokus skreće prema Europskom prvenstvu i velikim okršajima u grupnoj fazi…