Prvijenci u pravi čas: Lukebakio je zabio svoja prva dva gola za Belgiju koja je osigurala Euro

Belgium's Dodi Lukebakio, left, celebrates after scoring his side's second goal during the Euro 2024 group F qualifying soccer match between Austria and Belgium at the Ernst Happel stadium in Vienna, Austria, Friday, Oct. 13, 2023. (AP Photo/Florian Schroetter)

Treća reprezentacija koja je osigurala nastup na Euru nakon petka je Belgija koja je sve svoje dvojbe oko plasmana riješila slavljem nad Austrijom u Beču. Belgijci nakon šest kola ne znaju za poraz te imaju 16 bodova, a nakon ove pobjede od 3-2 sad bježe trećeplasiranim Šveđanima za velikih 10 bodova.

Vrlo zanimljiv bio je dvoboj u Beču, a Belgija je pronašla svog nenadanog junaka. Dodi Lukebakio dugo je lutao i tražio svoju sreću kroz godine u Bundesligi da bi prošle sezone s 11 golova u 32 ligaška nastupa za Herthu napokon pronašao formu i zaradio transfer u Sevillu.

Usput je dogurao i do reprezentacije za koju je prošle i ove godine skupio 10 nastupa uz jedan još 2020., ali čekao je na prvi pogodak do sinoć. I odmah je zabio dva te trasirao put k plasmanu na europsku smotru.

Poslala je Belgija na teren fizički vrlo moćnu napadačku trojku gdje su uz Lukebakija bili tu i Romelu Lukaku te Jeremy Doku, a Sevillin krilni napadač odmah je pokazao svoju nevjerojatnu brzinu i sposobnost u 12. minuti kada je sam probio desnom stranom i završio jako iskosa.

U 55. je udvostručio svoj reprezentativni konto sjajnim pogotkom nakon kratke kombinacije iz slobodnjaka, a sve je bilo jasno tri minute kasnije kad je Lukaku postavio visokih 3-0. Smanjili su do kraja Austrijanci preko Konrada Laimera i Marcela Sabitzera, ali Belgija je zadržala vodstvo i upisala važnu pobjedu.

Treći je to Euro u nizu koji je Belgija izborila nakon što je zadnja dva puta svoje nastupe završavala u četvrtfinalu. Eden Hazard i dio njegove garde su sišli s pozornice, ali izgleda da Crveni vragovi opet imaju prave napasti na krilima.