Prvi ples je ipak Pepov: prkosna Borussia bila je blizu, no City je ipak slavio na Etihadu

Manchester City's Kevin De Bruyne, right, celebrates with Riyad Mahrez after scoring his side's first goal during the Champions League, first leg, quarterfinal soccer match between Manchester City and Borussia Dortmund at the Etihad stadium in Manchester, Tuesday, April 6, 2021. (AP Photo/Dave Thompson)

Pep Guardiola i njegov Manchester City nastavili su lov na četverostruku krunu prvom utakmicom četvrtfinala Lige prvaka protiv Borussije Dortmund na Etihadu, a gosti su u Englesku stigli bez Jadona Sancha koji zbog ozljede nije mogao dočekati ponovni spoj sa svojim bivšim klubom.

Zamijenio ga je, u svom prvom startu, 19-godišnji Ansgar Knauff koji je imao puno motiva za dokazati se, a Pep je ponovno odlučio započeti utakmicu bez klasične špice. I na kraju je imao više problema no što su neki predviđali, ali je pobijedio; Dortmund kući ide s golom u gostima i otvorenim rezultatom. Završilo je 2-1…

Neki su možda očekivali Cityjevu opsadu od prve minute, no Dortmund je bio taj koji je bolje krenuo u dvoboj. Jude Bellingham danas je postao drugi najmlađi igrač koji je zaigrao u četvrtfinalu Lige prvaka, a 17-godišnji Englez u sedmoj je minuti stvorio prvu šansu na utakmici; fino se riješio Kylea Walkera u kaznenom prostoru i zatim zapucao, no Ederson se ipak pronašao na pravom mjestu.

Djelovao je Dortmund dobro, agresivno i kvalitetno posložen, no sve je palo u vodu u 19. minuti kada je Emre Can počinio groznu pogrešku predajući loptu u noge suparniku. Krenula je munjevita kontra kojom je City u nekoliko poteza došao pred gostujući gol, a asistent Riyad Mahrez vratio je loptu Kevinu De Bruyneu na peterac. Belgijac je smireno poentirao, a to mu je bio četvrti uzastopni nastup protiv njemačke momčadi u kojem je izravno sudjelovao u golu.

Stvari su iz užasnoga u grozomorno po Cana mogle poći u 29. minuti kada je Ovidiu Hațegan dosudio kazneni udarac zbog Nijemčeve opasne igre, no nakon konzultacije s VAR-om vidjelo se kako od toga ipak nije bilo ništa. Međutim, žuti karton nekadašnjem je Liverpoolovu igraču ostao zbog prigovora, a rumunjski sudac opet se našao u središtu pažnje u 38. minuti kada je Ederson izgubio loptu. Bellingham je preuzeo posjed i ugurao loptu u prazan gol, ali Hațegan je svirao dvojbeni prekršaj nad Cityjevim vratarom.

Borussia je dobro krenula i u drugo poluvrijeme; tako je u trećoj minuti nastavka Erling Braut Haaland ušao u sjajnu priliku pošto se, poslije proigravanja Mahmouda Dahouda, otarasio Rúbena Diasa i izbio pred Edersona, ali Cityjev brazilski vratar uspio je obraniti njegov pokušaj.

Guardiola je, u namjeri da podigne momčad, u 59. minuti izvukao Silvu i uveo klasičnog napadača Gabriela Jesusa, a Dortmund je tri minute kasnije zaradio slobodni udarac taman pred suparničkim kaznenim prostorom. Međutim, šut Marca Reusa završio je u živom zidu, a u 65. minuti City je došao nadomak drugog pogotka.

Mats Hummels je zaspao i omogućio De Bruyneov prodor po desnoj strani, no Phil Foden nije bio njegove sreće te mu je Marwin Hitz obranio udarac. Međutim, Građani su djelovali dosta opreznije i sporije nego u svojim uobičajenim nastupima, što je bilo i razumljivo s obzirom na tempo kojim nastupaju iz tjedna u tjedan, ali bilo je vidljivo kako Guardiola nije baš zadovoljan načinom na koji njegova ekipa igra.

No, Dortmund je ekipa koja ima svojih mušica, a to je, između ostalog, Cityju omogućilo i nove dobre šanse: Hitz je, tako, u 77. minuti ponovno skinuo šut Fodenu poslije ispadanja gostujuće obrane i nove izgubljene lopte u opasnoj zoni.

Engleski veznjak općenito se ispromašivao u večerašnjoj utakmici, a u 81. minuti neprecizno je pucao poslije sjajnog driblinga u suparničkom šesnaestercu. Zbog toga se mogao i gristi pošto je Dortmund tri minute kasnije došao do izjednačenja.

Čekao je Dortmund brzu akciju, a tada ju je napokon i doživio: izvrsni Bellingham nakon driblinga je gurnuo loptu Haalandu koji je iz prve proslijedio u prazan prostor do natrčalog Reusa, a iskusni Nijemac uspio je prevariti Edersona i poravnati rezultat na Etihadu. Bio je to zaslužen pogodak, ali, na nesreću Borussijinih navijača, Foden je ipak došao do zgoditka u posljednjim trenucima večerašnjeg dvoboja.

Dvojica Cityjevih igrača na drugoj vratnici ostali su sami nakon ubačaja na desnu stranu u 90. minuti, a engleski talent najbolje se snašao i poentirao za konačnih 2-1. Kako bilo, Pep je pobijedio, ali i dobio potvrdu da nema opuštanja. Veselimo se zanimljivom uzvratu…