Povuci, potegni, iščupati ne mogu. Francuska i Nizozemska su pokušavale, ali golova nije bilo

Ostale su na vrhu skupine D

Mg Lipsia Germania 20/06/2024 - Euro 2024 / Olanda-Francia / foto Matteo Gribaudi/Image nella foto: Xavi Simons-Aurelien Tchouameni PUBLICATIONxNOTxINxITA

Nizozemska i Francuska u Leipzigu su zaključili drugo kolo u skupini D, ali i kompletni program osmog dana Europskom prvenstvu. U ranijim utakmicama vidjeli smo čak sedam pogodaka, no u ovoj večerašnjoj te velike reprezentacije nisu nastavile efikasan niz. Dapače, golova ni pobjednika nije bilo, pa je svakoj od momčadi pripao po jedan bod (0-0).

Takvim ishodom možda nijedna od ovih izabranih vrsta neće biti previše zadovoljna, ali barem su se još malo približili prolasku u osminu finala, s po četiri boda na svojem kontu. Ipak, potvrdu tog ostvarenja tražit će u zadnjem kolu, a prijeti im još i trećeplasirana Austrija s tri osvojena boda.

Ovaj konačni rezultat teško da je bio zamisliv nakon uvodnih 15-ak minuta utakmica, jer su se prilike redale na obje strane terena. Prva od njih stigla je već nakon 50-ak sekundi igre, kad je Jeremie Frimpong poput rakete projurio pored francuskih braniča i izašao pred Mikea Maignana. No, francuski reprezentativni golman bio je na visini zadatka te vršcima prstiju uspio loptu skrenuti u korner.

Francuska je, pak, svoju prvu šansu za gol propustila u 14. minuti, tad se Adrien Rabiot pomalo i nepotrebno odlučio za dodavanje, iako je bio na samo pet metara od gola. Taj njegov pas kao da je i iznenadio Antoinea Griezmanna, koji se u brzini nije mogao snaći na najbolji način te se spetljao u izglednoj situaciji.

Do kraja prvog dijela, još je i Marcus Thuram u 28. oprobao svoj udaraca i tukao s 10-ak metara, no lopta je završila pored gola. Na prvo veće uzbuđenje u nastavku moralo se čekati sve do 65. minute, kombinirali su Thuram, N’Golo Kanté i Griezmann. Potonjeg je u zadnji čas zaustavio golman Bart Verbruggen, a onda se četiri minute poslije mreža napokon zatresla.

Pogodio ju je nizozemski ofenzivac Xavi Simons, koji je silovito tukao s ruba šesnaesterca nakon Maignanove obrane. Započelo je tad veliko slavlje na tribinama među navijačima u narančastima, međutim ono je vrlo brzo prekinuto. Naime, glavni sudac Anthony Taylor poništio je zgoditak zbog Denzela Dumfriesa, koji se istovremeno našao na putanji lopte, ali i u zaleđu.

Ostat će u zraku pitanje koliko je Dumfries utjecao na igru i Maignanovu reakciju, na što će se Nizozemci svakako žaliti. Bila je to ujedno i posljednja ozbiljnija šansa za pogodak, čak ni uz uvođenje klasičnih devetki poput Oliviera Girouda ili Wouta Weghorsta. Tako su ove ekipe i dalje na vrhu skupine D, obje s po četiri boda, pa će Francuzi prvo mjesto loviti protiv ispale Poljske, a Nizozemci igraju s Austrijom.