Povijesni uspjeh za Gruziju. Debitant na Euru remizirao je s Češkom

U Hamburgu je rezultat bio 1-1

Gruzija i Češka doživjele su poraz u prvom kolu skupine F, pa su u svojem međusobnom dvoboju danas u Hamburgu lovile prve bodove na ovom Euru. Očekivala se od njih podosta zanimljiva utakmica, na kraju smo je i dobili, a konačni je rezultat bio 1-1. Ipak, takvim ishodom vjerojatno nijedna od njih neće previše biti zadovoljna, no barem su Gruzijci upisali svoj prvi i povijesni bod na velikim natjecanjima.

Prvo ime ove utakmice nije nitko od igrača iz polja, već sjajni gruzijski vratar Giorgi Mamardašvili, koji bi nakon Europskog prvenstva mogao ostvariti veliki transfer. Sigurno će mu u tome pomoći i današnji nastup, na kraju kojeg je ubilježio čak 10 obrana. Prve dvije stigle su već u uvodnim minutama, kad su ga pokušali svladati Adam Hložek te Patrik Schick.

Bilo je tu još nekoliko pokušaja, a u 23. minuti lopta je završila u gruzijskoj mreži. Baš Hložek je opet bio akciji, čiji je prvi udarac obranio Mamardašvili, a potom se lopta od ruke češkog ofenzivca odbila u gol. To su primijetili i u VAR-sobi te nakon kratkog vijećanja poništili zgoditak. Češka je, dakle, upisala više prilika u prvom dijelu i izgledalo je da će svakog trena povesti, no onda se u završnici dogodio šok.

Najprije je gruzijski kapetan Guram Kašia propustio fantastičnu priliku i s nekoliko metara pucao direktno u golmana Jindřicha Staněka, da bi potom sudac Daniel Siebert dosudio jedanaesterac. Naime, prije nego što će lopta stići do Kašije, pogodila je u ruku češkog braniča i pehista Robina Hranáča.

Priliku s bijele točke tako je dobio Georges Mikautadze, koji preciznim udarcem zabija svoj već drugi gol na Euru. Uz Jamala Musialu iz Njemačke te Ivana Schranza iz Slovačke jedini je strijelac s dva zgoditka na ovom natjecanju. S tih se 1-0 otišli na odmor, a u nastavku je Češka odmah tražila izjednačenje i povratak u utakmicu.

Stiglo je ono relativno brzo, nakon 14 minute igre u drugom poluvremenu. Opet je to bio jedan odbijanac, Ondrej Lingr je nakon udarca glavom pogodio vratnicu, a na lopti je potom prvi bio Schick. Ona se od njegovih prsa odbila u mrežu, pa je najbolji strijelac prošlog Eura sad upisao prvijenac na ovom turniru.

Prekidi i branjenje druge vratnice predstavljali su velik problem za Gruziju kroz čitavu utakmicu, ali na kraju se uspjela spasiti i ugrabiti premijerni bod na velikim natjecanjima. Dapače, vjerojatno će se njeni navijači još godinama prisjećati kontranapade iz posljednjih sekundi dvoboja, kad je Saba Lobžanidze mogao donijeti pobjedu, ali je pucao tik iznad grede.

Ipak, ostala je gruzijska reprezentacija tako i dalje u igri za prolazak u osminu finala, iako su njene šanse uoči trećeg kola i sraza s Portugalom vrlo tanke. S druge strane, Česi će protiv Turske loviti pobjedu koja bi im trebala biti dovoljna za plasman u knockout fazu.