Poraz na generalki

Belgium's captain Romelu Lukaku scores the 1-0 goal during a friendly football match during the Belgian national soccer team Red Devils and Croatia national team, in Brussels, on June 6, 2021, as part of the preparation for the Euro2020 tournament. (Photo by BRUNO FAHY / various sources / AFP) / Belgium OUT

Odigran je i posljednji pripremni susret prije početka Europskog prvenstva, u kojem je Belgija minimalno, ali zasluženo svladala Hrvatsku. Strijelac pobjednosnog pogotka je bio Romelu Lukaku, kao i prije osam godina, ponovno je bio koban za našu reprezentaciju.

Nekoliko je promjena napravio Zlatko Dalić u odnosu na tu utakmicu iz Velike Gorice, u početnu su postavu ušli Ante Rebić, Mateo Kovačić i Bruno Petković. Također, i belgijski je izbornik Roberto Martinez izmijenio sastav, a najvažnije su promjene povratak Thibauta Courtoisa i Driesa Mertensa.

Hrvatska je dobro otvorila susret, imala više loptu u svom posjedu i zavladala terenom, ali bez šansi za gol. Najviše je uzdaha zadala situacija iz 15. minute, kad je Dominik Livaković nakon sudara s Lukakuom ostao kratko ležati na travu. Već se počeo zagrijavati Lovre Kalinić, ali se naša reprezentativna ‘jedinica’ brzo pridigla.

Pravu je majstoriju u 20. minuti izveo Luka Modrić, najprije je prodao ‘tunel’ jednom protivničkom igraču, a potom i preciznom, dugom loptom pronašao Antu Rebića te ga gurnuo u kontranapad. Ipak, udarac Milanova nogometaša je završio u bloku, odnosno korneru.

U 31. minuti je naša reprezentacija imala puno sreće, Belgijanci su tad dvaput pogađali gredu. Prvo je iz daljine pucao Lukaku, Livaković se ispružio koliko je god širok i dugačak, no do lopte nije mogao. Srećom, lopta je završila na gredi, a potom je i Yannick Carrasco glavom promašio nebranjena vrata.

Belgija je konačno došla do vodstva u 38. minuti, Lukaku se najbolje snašao u gužvi nakon kornera, uzeo jednu ‘ničiju loptu’ te ju iz blizine pospremio iza nemoćnog Livakovića za zasluženo domaće vodstvo.

Njegov je to bio 37. gol u posljednje 33 utakmice za reprezentaciju, postao je i četvrti najmlađi europski igrač sa 60 golova za reprezentaciju.

Na početku nastavka odmah situacija za povijesne knjige, svoj je seniorski reprezentativni debi upisao Joško Gvardiol, zamijenivši Bornu Barišića.

Pokušao je Dalić dodatnim promjenama stići do tog izjednačujućeg pogotka, a i odmoriti ključne igrače nakon naporne sezone. Tako su pola sata prije kraja utakmice u igru ušli Mario Pašalić, Nikola Vlašić i Andrej Kramarić, a onda i Josip Brekalo.

Nije bilo nekih izglednih prigoda, čak su Belgijanci bili bliži povećanju vodstva nego Dalićevi izabranici poravnanju rezultata. Valja izdvojiti dvije Livakovićeve bravurozne obrane, i to u razmaku tek od nekoliko sekundi, kad je iz blizine ponovno Lukaku tražio novi pogodak.

Prva prava, ali i jedina hrvatska prilika se dogodila u posljednjoj minuti nadoknade, Brekalo je dobro pucao i pokušao Courtoisa uloviti na krivoj nozi, no vratar Real Madrida je bio na visini zadatka.

Završila je tako Hrvatska ovaj pripremni period bez pobjede, ali i bez dobre igre. Slijedi dvoboj s Engleskom na Wembleyju, za točno tjedan dana, morat će to izgledati puno bolje za povoljniji rezultat na otvaranju Europskog prvenstva.