Počeo je Euro. Moćna Njemačka razbila je Škotsku i najavila sjajan turnir

Elf je opravdao apsolutno sva očekivanja na startu Eura

Torjubel Florian Wirtz GER mit Joshua KIMMICH GER,re nach Tor um 1-0, Jubel,Freude,Begeisterung,Aktion. Gruppenphase Gruppe A Deutschland GER - Schottland SCO am 14.06.2024 Fussball Arena Muenchen, Fussball UEFA EURO, EM, Europameisterschaft,Fussball 2024 GERMANY vom 14.06.2024 - 14.07.2024. *** Goal celebration Florian Wirtz GER with Joshua KIMMICH GER,re after goal at 1 0, cheering,joy,enthusiasm,action group phase group A Germany GER Scotland SCO on 14 06 2024 Football Arena Munich, Football UEFA EURO 2024 GERMANY from 14 06 2024 14 07 2024

Njemačka i Škotska večeras su na prepunoj Allianz Areni u Münchenu otvorile Euro 2024, a Elf je potpuno dominirao i nevjerojatnom lakoćom došao do pobjede rezultatom 5-1.

Srčani škotski navijači sjajno su otpjevali nacionalnu himnu i nabrijali svoje pulene za početak Eura, ali Njemačka je brzo ispuhala taj balon sjajno započetom utakmicom i golom nakon samo 10 minuta igre. Toni Kroos apsolutno je oduševljavao svojim dugim loptama na otvaranju utakmice pa je u 10. zafitiljio jednu za Joshuu Kimmicha koji je poslao povratnu na Floriana Wirtza.

Mladi Nijemac sjajnom je završnicom zakucao loptu u mrežu za 1-0, a to je bio samo početak. Njemačka je nastavila furiozno; igrala se 19. minuta kada je Kai Havertz je primio loptu u kaznenom prostoru i dao povratnu za Jamala Musialu, a on se namjestio na šut i nemilosrdno opalio za 2-0. Zakucao je šut pod gredu i potpuno šokirao Škote, a dvojac njemačkih 21-godišnjaka tako je ispisao povijest — više o tome OVDJE.

Samo pet minuta kasnije činilo se da bi Škotska mogla kompletno potonuti kada je Clement Turpin pokazao na bijelu točku jer je Ryan Christie srušio Musialu, ali VAR-om je utvrđeno da je prekršaj bio izvan 16 metara pa se Elf morao zadovoljiti samo slobodnim udarcem koji je Havertz poslao u Gunna.

Njemačka je poslije toga, očekivano, primirila igru i više joj se nije nigdje žurilo, a onda je u 42. ponovno došla do sjajne prigode koja je unijela paniku u škotsku obranu i na kraju uzrokovala njezinu kapitulaciju.

Njemačka izgleda moćno, a Škote je potpuno presjekao crveni

Kimmich je ubacio s lijeve strane, kapetan İlkay Gündoğan krasno je pokušao glavom i naišao na Gunnovu intervenciju, ali tada je intervenirao i Ryan Porteous koji je s dvije noge, mesarski, startao na gležanj Barcelonina veznjaka i zaradio crveni karton te skrivio penal.

Kai Havertz nije imao problema pri izvođenju pa je asistenciji pridodao i gol, a Škotska je gubila 3-0 i u drugo poluvrijeme ušla s igračem manje.

Ukratko, poraz je već bio potpisan, a preostalo je samo kako-tako sačuvati vlastiti obraz. Grčevito su to i pokušavali; Nijemci su u nastavku počeli nizati šanse preko Wirtza, Musiale i Gündoğana, a izabranici Stevea Clarkea jedva su se nosili s tim naletima.

I nisu uspjeli ostati na tih minus tri — Niclas Füllkrug ušao je u drugom poluvremenu, a onda u 68. minuti doktorski stisnuo loptu desnicom nakon što mu ju je odložio Gündoğan. Odsjela je u Gunnovoj mreži i još malo produbila patnju Škota te veselje domaće publike. Krezubi Nijemac gotovo je zabio i za 5-0 u 75. minuti, ali VAR je ipak to poništio zbog zaleđa.

Ako vam ovo sve što smo napisali nije dovoljna ilustracija njemačke dominacije, dovoljno je spomenuti da Škotska u cijeloj utakmici nije zapucala prema domaćem golu. Međutim, na kraju je ipak zabila; Antonio Rüdiger u 87. je minuti glavom skrenuo loptu u vlastitu mrežu poslije jednog gostujućeg prekida.

Nijemci su ipak na kraju pobijedili s četiri razlike lijepim udarcem Emrea Cana za konačnih 5-1.

Clarkeova družina u sljedećem kolu igra protiv Švicarske, a Nijemci u Stuttgartu dočekuju Mađarsku.