Pariški obrambeni 'blues': Hrvatska je popila četiri komada od Francuske u Ligi nacija

France's forward Antoine Griezmann controls the ball during the UEFA Nations League Group C football match between France and Croatia at the Stade de France in Saint-Denis, near Paris on September 8, 2020. (Photo by FRANCK FIFE / AFP)

Rezime nakon prva dva kola u Ligi nacija poprilično je porazan: dvije utakmice, dva poraza, tri zabijena i čak osam primljenih pogodaka. Nula bodova.

Hrvatska je izgubila od Francuske u Parizu s visokih 4-2, kao i prije dvije godine u Rusiji, i time nastavila crven niz protiv aktualnih svjetskih prvaka. Dojam je bio mrvicu bolji nego protiv Portugala (bilo je teško da ne bude), pogotovo u prvom poluvremenu, ali nastavljaju se obrambene muke i problemi u prekidima.

Hrvatska i Francuska završile su prvo poluvrijeme na Stade de Franceu poprilično uravnoteženo. Obje reprezentacije imale su po pet udaraca, obje su imale dva šuta u okvir. Posjed je bio podjednak, a razliku (i 2-1 za domaćina s kojim se otišlo na odmor) je napravilo sjajno francusko zatvaranje poluvremena, od 30. minute na dalje.

Možda smo malo precijenili dojam koji je Hrvatska ostavila na terenu, budući da je gubila na poluvremenu, ali Vatreni su od prve minute krenuli puno bolje nego u Portu; agresivnije u duelu, konkretnije u napadu i puno bolje u kolektivnom presingu.

Naravno, nakon potopa protiv Portugala, bilo je dovoljno ne raspasti se protiv Francuske. Bolji dojam je okrunjen već u 16. minuti nakon kornera; Dejan Lovren je na tren postao elitni centarfor i nakon lažnjaka i šuta zabio za 1-0.

U 33. minuti došlo je upozorenje: Andrej Kramarić izgubio je loptu, ali Dominik Livaković sjajno brani Antoineu Griezmannu. Deset minuta kasnije, Griezmann ne promašuje, nakon dva dupla pasa između njega, Anthonyja Martiala i Wissama Ben Yeddera.

Upravo je Monacov napadač bio ključna spona francuskog preokreta: u 47. minuti prvog poluvremena sjajno je pronašao Martiala čiji udarac se od stative i nesretnog Livakovića zabija u mrežu.

U nastavku je Francuska krenula bolje i par puta vrlo lagano (i opasno) kombinirala na rubu gostujućeg jedanaesterca, ali Hrvatska je bila ta koja je udarila prva. U 55. minuti je Mateo Kovačić sjajno odmjerio pas iza francuske obrane, a Josip Brekalo je konačno postigao svoj prvijenac. 2-2.

Ali vrlo brzo je svoje lice pokazala stara boljka reprezentacije Zlatka Dalića: obrambeni prekid. Dayot Upamecano nije igrao posebno impresivno do 65. minute; bio je nesiguran u duelu, ograničen s loptom u nogama i zonski zbunjen, ali kada ga se nakon kornera ostavi samog, on to ne propušta. 3-2.

Dvanaest minuta kasnije, u 77., Olivier Giroud iz jedanaesterca stavlja definitivnu točku na i.

Tražimo li pozitivne stvari, iz utakmice možemo izdvojiti Brekalov prvijenac, dobar dojam u prvih pola sata, pogotovo u sredini terena. Ali malo toga drugog…