Ovo je malotko očekivao. Raspucani Rumunji šokirali blijedu Ukrajinu

Veliko iznenađenje u Münchenu

Romania's Denis Dragus, center, celebrates after scoring the third goal against Ukraine during a Group E match between Romania and Ukraine at the Euro 2024 soccer tournament in Munich, Germany, Monday, June 17, 2024. (AP Photo/Ariel Schalit)

Rumunjska i Ukrajina u Münchenu su otvorile četvrti dan Eura i natjecanje u grupi E, a malotko je očekivao ovakav ishod. Figurirali su Ukrajinci kao favoriti u ovom susretu, ali raspucani Rumunji šokirali su sve 3-0 pobjedom.

Ništa na početku nije dalo naslutiti da nas čeka ovakav ishod. Gotovo pola sata nismo vidjeli praktički ništa osim žestine i borbe uz poneki pokušaj izvana, a onda se otvorilo. Bilo je to u 29. minuti, kad je ukrajinski golman Andrij Lunin loše ispucao loptu te izgubio posjed u vlastitoj trećini terena.

Ubrzo je ona stigla do rumunjskog kapetana Nicolaea Stanciua, koji je vrlo odmjerenim i snažnim udarcem iz prve pogodio mrežu. Nije ga omelo ni to što je od vrata bio udaljen više od 20 metara, maestralno je došao do svojeg prvijenca na velikim natjecanjima.

Tvrd početak, a onda rumunjska rapsodija

Povela je tako rumunjska, ali do poluvremena ipak Ukrajinci zavode dominaciju u potrazi za izjednačenjem. I ne samo da nisu došli do poravnanja, skoro su bili žrtve novog eurogola jer Stanciu je u 39. minuti direktno iz kornera okrznuo prečku.

Na poluvrijeme se tako ide s 1-0, a onda se nastavila rumunjska kanonada. Minuta je 59., a ovoga puta zvijezda je Răzvan Marin. Empolijev veznjak, inače na posudbi iz Cagliarija, natrčao je na jedan odbijanac i opet pokazao da se Rumunji ne boje paljbe izvana, a nemaju za to ni razloga. Razvalio je Marin loptu iz prve s 20 metara, a ona je završila u donjem desnom krutu vrata Andrija Lunina.

Kao da to nije bilo dosta, samo šest minuta kasnije Denis Drăguş na prazan je gol postavio ogromnih 3-0, što nitko u najavi nije očekivao. Žalili su se Ukrajinci, tražili zaleđe nakon kratke kombinacije iz kornera koju su odigrali momci u žutom, ali ništa od toga.

Golčina za golčinom

Razvodnila se nakon toga malo igra, ali jasno je bilo da Rumunjska ide prema pobjedi. Krenuli su stoga Ukrajinci malo po malo prijetiti u potrazi za smanjenjem zaostatka i počasnim golom, ali ni Georgij Sudakov ni Mihajlo Mudrik udarcima ne mogu do mreže pokraj Florina Nițe.

Umalo je Ukrajina i došla do 3-1 u 89. minuti, i to bi uspjela tek rumunjskim autogolom. George Pușcaș skoro je loptu nakon kornera skrenuo iza svog golmana, ali zamalo je promašio vrata pa su Rumunji zadržali i praznu mrežu, dok se Ukrajinci pridružuju Hrvatskoj i Srbiji kao momčad koja nije dala gol na Euru.

Rumunjska je stoga najveće iznenađenje početka Eura i prva je u grupi E. No, vidjet ćemo kako će tablica izgledati nakon susreta Belgije i Slovačke koji je na rasporedu od 18 sati…