Ovo je bilo tvrdo. Borbena utakmica Škota i Švicaraca završila je bez pobjednika

Zaključeno je drugo kolo u skupini A

Soccer Football - Euro 2024 - Group A - Scotland v Switzerland - Cologne Stadium, Cologne, Germany - June 19, 2024
Switzerland's Michel Aebischer in action with Scotland's Grant Hanley REUTERS/Thilo Schmuelgen

Švicarska i Škotska zaključile su današnji program na Europskom prvenstvu, bio je to susret drugog kola u skupini A. Njemačka je u ranijem terminu s 2-0 slavila protiv Mađarske te se već plasirala u osminu finala, a tamo su joj se večeras htjeli pridružiti i Švicarci. Za to im je trebala pobjeda, do koje na kraju nisu došli, ali će biti zadovoljni s konačnih 1-1 te ukupno četiri boda na svojem kontu.

Pogotovo će prihvatiti ovakav rezultat jer su se već u 13. minuti našli u zaostatku, za što je najzaslužniji dvojac igrača iz Premier lige. Naime, najprije je Scott McTominay pucao s ruba kaznenog prostora, a onda je loptu na putu do gola u vlastitu mrežu skrenuo Fabian Schär. Gol je na kraju pripisan nogometašu Manchester Uniteda, no svakako je i Newcastleov branič znatno utjecao i promijenio putanju lopte.

No, nije se predugo moralo čekati švicarski odgovor, iako je i u ovom zgoditku za izjednačenje suparnička obrana imala velike zasluge. Anthony Ralston pomalo je i neočekivano te nepotrebno vraćao loptu do golmana Angusa Gunna, što je primijetio Xherdan Shaqiri i presjekao tu loptu. Nije previše razmišljao, već je silovito i iz prve gađao te fantastično pogodio.

Taj njegov gol možete pogledati na OVOJ poveznici, a ovim je taj švicarski reprezentativac došao do nevjerojatnog ostvarenja. Sad je, naime, postao strijelac na svakom od prethodnih prethodnih šest velikih natjecanja, čime se od europskih nogometaša jedino on može pohvaliti.

U nastavku utakmice nismo vidjeli nijedan pogodak, a najbliži tome bio je škotski branič Grant Hanley. On je glavom gađao nakon ubačaja Andyja Robertsona, ali nije mogao pogoditi mrežu niti iz blizine, već je lopta uzdrmala vratnicu. Bilo je to u 67., a samo devet minuta ranije je Švicarska mogla kompletirati preokret. Tad je sam pred Gunna izašao Dan Ndoye, ali škotski golman i tad bio na visini zadatka.

Ostalo je, dakle, tih 1-1 sve do kraja utakmice, čime će svakako zadovoljniji biti Švicarci. S četiri osvojena boda, odnosno tri više ispred Škotske na trećoj poziciji, vrlo su blizu prolaska u osminu finala. Dapače, pobjedom u trećem kolu nad domaćinom Njemačkom, mogao bi sastav pod vodstvom Murata Yakina i do prve pozicije te znatno lakšeg suparnika na startu knockout faze.