Oh là là, monsieur Tušo... Marseille je odigrao izvrsnu utakmicu i pobijedio PSG u Kupu

Marseille's Ukrainian midfielder Ruslan Malinovskyi (R) celebrates scoring his team's second goal during the French Cup round of 16 football match between Olympique Marseille (OM) and Paris Saint-Germain (PSG) at Stade Velodrome in Marseille, southern France on February 8, 2023. (Photo by NICOLAS TUCAT / AFP)

Olympique de Marseille prošlog je vikenda ubilježio svoj prvi poraz u Ligue 1 nakon povratka s pauze, a Igor Tudor nije imao previše vremena za analizu onoga što se dogodilo. Naime, večeras se na prepunom Vélodromeu ogledao s Paris Saint-Germainom u osmini finala Coupe de Francea, a njegova momčad pružila je izvrsnu predstavu.

Hrvatski trener ubilježio je veliku pobjedu, slavio 2-1 i prošao dalje.

Marseille je odlično otvorio susret i proveo gotovo cijelo prvo poluvrijeme u apsolutnoj dominaciji. Gostujući vratar Gianluigi Donnarumma samo je u prvih 45 minuta skupio pet obrana, a domaći su kreirali pregršt dobrih prigoda. Ipak, prvu je kreirao PSG; Neymar je u trećoj minuti uposlio Nunu Mendesa koji je sam izletio pred Paua Lópeza, ali njegov udarac više je napucao španjolskog vratara nego propisno zaprijetio. Spomenut ćemo, inače, i da Kylian Mbappé nije bio dostupan za večerašnji ogled.

No, Marseille je vrlo brzo odgovorio. Cengiz Ünder tako je opalio udarac s 20-ak metara u petoj minuti i dobrano protegnuo Donnarummu koji je morao odbiti loptu u korner, a u 15. je morao intervenirati i na pokušaj Ruslana Malinovskog. Deset minuta kasnije obranio je šut Seada Kolašinca, a Sergio Ramos morao se obračunati s odbijancem Mattéa Guendouzija.

Bez obzira na taj Talijanov trud, Marseille je ipak došao do vodstva u 29. minuti. Ramos je tada faulirao Ündera u vlastitom kaznenom prostoru, a sudac Francois Letexier pokazao je na bijelu točku. Alexis Sánchez izveo je šesnaesterac i poentirao za 1-0, raspametivši više od 60.000 gledatelja, a to mu je bio 11. zgoditak za Olympique u 27. nastupu.

PSG je ponudio repliku preko Neymara koji je u 39. minuti pogodio vratnicu, a Jonathan Clauss potom je tukao iz kontre i opet testirao Donnarummu. No, Parižani su se tada počeli buditi i ubrzo su izjednačili; Neymar je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela ubacio iz kuta, a Ramos se iskupio za skrivljeni penal i glavom zabio za 1-1.

Ipak, Marseille je opet povukao prvi — i, pokazalo se, finalni — potez poslije povratka s predaha. Parižani su u 57. minuti nonšalantno izgubili loptu na 20-ak metara od svojeg gola, a to im se osvetilo prekrasnom udarinom Malinovskog koja je odsjela u desnim rašljama Donnarumminih vrata. Ukrajinac je na krasan način upisao svoj drugi zgoditak u Marseilleovu dresu, a PSG se morao posvetiti hvatanju rezultata.

Gosti iz francuske prijestolnice pokušavali su splesti mrežu oko domaćih vrata, ali čvrsti blok Tudorove momčadi i jak presing poprilično im je otežavao misiju. U tome na kraju nisu uspjeli.

Dakle, Tudor je došao do kolosalnog trijumfa, ali i četvrtfinala Kupa. PSG se, s druge strane, može okrenuti nekim drugim natjecanjima…