Nizozemska svladala Senegal

Cody Gakpo of the Netherlands, right, celebrates with teammates after scoring the opening goal during the World Cup, group A soccer match between Senegal and Netherlands at the Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, Monday, Nov. 21, 2022. (AP Photo/Petr David Josek)

U vrlo čvrstom susretu skupine A Senegal se pokazao kao jako čvrsta momčad, Nizozemska nije briljirala, ali imala je Codyja Gakpa te je slavila s 2-0.

Iako prvo poluvrijeme nije ponudilo pogotke, a s nizozemske strane ni udarac u okvir gola, ipak je bilo ponešto uzbuđenja. Pokazali su Nizozemci kako su munjeviti i kako dobro znaju odigrati u nekoliko navrata, pogotovo u prvih 20 minuta.

Vrlo je aktivan Cody Gakpo, mladić iz PSV-a koji je ove sezone jedan od najproduktivnijih igrača u Europi pa je u četvrtoj minuti ubacio vrlo opasno, ali lopta nije našla cilj, dok je još nekoliko puta bio jako opasan.

Najbolju šansu ipak ima Frenkie De Jong koji je u 19. nakon sjajne kontre i nekoliko dodavanja preko Stevena Bergwijna pa Vincenta Janssena dobio loptu u kaznenom prostoru, ali se umjesto udarca odlučio na lažnjak pa mu obrana čisti.

Imao je na drugoj strani dosta posla Matthijs De Ligt kojem je Ismaïla Sarr radio dosta problema, nekoliko puta ga je lakoćom prošao po lijevoj strani, a u 25. minuti Sarr ima i dobar udarac koji je ipak blokiran.

Dobar udarac oprobao je Steven Berghuis u 40. minuti, a početkom drugog dijela jako blizu pogotku je Virgil Van Dijk koji je nakon kornera zamalo prebacio gredu. U 65. Senegal odgovara sjajnom prilikom, Boulaye Dia dobio je loptu u prostor i kraj Van Dijka je odmah probao udarac s 13 metara u prvi kut, ali to je obranjeno.

Senegalci su i bez najboljeg im igrača Sadia Manéa djelovali kao momčad koja ima smisla i koja je dobro posložena. Jako su bili organizirani u obrani, nisu Oranju dopuštali mnogo, a prema naprijed su složili pokoju brzu i opasnu akciju i možemo se samo pitati koliko bi bili ubojitiji sa svojim najboljim igračem.

Uz nizozemska nastojanja dolaska do pogotka ovo na kraju ne možemo nazvati uspavankom ili kamilicom od utakmice, a onda su i Nizozemci u kasnoj fazi napokon došli do prvog udarca u okvir i, ispostavilo se, pogotka.

Potpuno zasluženo Gakpo je taj koji je došao do gola. U 84. minuti loptu je s desne strane zavrnuo De Jong, a Gakpo je u skoku potiljkom poslao loptu u mrežu preko istrčalog Eouarda Mendyja za svoj četvrti pogodak za Nizozemsku, kao i očiti prvijenac na Mundijalu.

Skoro su odmah uzvratili Senegalci, već u 86. je neočekivano potegnuo Pape Gueye, ali iskazao se Andries Noppert na vratima. Nadoknada je pet bila duga, čak osam minuta i pokušavali su Senegalci izjednačiti, ali bez uspjeha.

Štoviše, i na samom kraju nadoknade Nizozemci su povisili. Memphis Depay dugo je vukao u kontri i pucao s ruba 16 metara, Mendy brani, ali na odbijanac natrčava Davy Klaassen i zabija za 2-0.

Nizozemska tako preuzima gornji dio skupine A s tri boda, koliko ima i Ekvador, dok Senegal baš protiv Katara i Ekvadora mora tražiti bodove za nokaut fazu.