Nizozemska je prvi četvrtfinalist

Denzel Dumfries of the Netherlands celebrates scoring his side's 3rd goal during the World Cup round of 16 soccer match between the Netherlands and the United States, at the Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, Saturday, Dec. 3, 2022. (AP Photo/Ashley Landis)

Stigli smo i do osmine finala Svjetskog prvenstva. Prvu nokaut utakmicu dobila je Nizozemska koja je s 3-1 svladala SAD te se samim time i prva plasirala u četvrtfinale Mundijala, i to ponajviše zahvaljujući Denzelu Dumfriesu koji je upisao dvije asistencije i gol.

Amerikanci su ti koji su krenuli s pritiskom i napadima pa tako rano, već u trećoj minuti imaju izbačenog i iza obrane zaboravljenog Christiana Pulisica s lijeve strane koji puca iz situacije jedan na jedan, ali Andries Noppert to brani.

Nakon toga su Nizozemci iz svog prvog udarca na gol došli do vodstva te su odmah ispuhali američke ambicije i duh. Bila je to sjajna akcija Nizozemaca od 20 vezanih dodavanja, a nakon pletenja mreže lopta je stigla do Codyja Gakpa na sredini.

On je odmah desno izbacio Denzela Dumfriesa, a ovaj šalje nisku na nekih 13 metara gdje je Memphis Depay u natrčavanju te lako posprema loptu u mrežu za nizozemsko vodstvo u 10. minuti.

Ta je situacija dala Nizozemcima luksuz da primire utakmicu te čekaju američku grešku za ubojit napad. Sljedeću opasnu situaciju imamo u 21. minuti kad je Memphis iz nezgodne lopte izvukao solidan udarac koji ipak ide pokraj gola.

Lopta je potom duže u posjedu SAD-a i nakon nekoliko bezopasnih napada napokon je u 43. minuti Timothy Weah potegnuo iz daljine, s nekih 20 metara, ali Noppert je to odbio. I opet je propuštenu priliku SAD-a odmah potom kaznila Nizozemska.

Opet je to akcija s desne strane, nakon ubacivanja iz auta Dumfries kombinira s dvojicom suigrača pa šalje nisku loptu u istu zonu kao kod prvog gola, ali u prvoj minuti nadoknade sad je tu Daley Blind koji lako iz natrčavanja trese mrežu za 2-0 na poluvremenu.

Prvu šansu u drugom dijelu, i to jako dobru imaju Amerikanci. Nakon kornera je lopta prebačena na glavu Tima Reama koji ju je pogurao prema golu, ali Gakpo je osim napada angažiran i u obrani pa slab udarac čisti sa same crte.

Nizozemci su opet gotovo odmah uzvratili, i to opet skoro na isti način. Opet je Dumfries s desne strane poslao nisku loptu, Depay je sad na petercu, ali njegov udarac iz blizine skida Matt Turner. Amerikanci su očito s poluvremena izašli svjesni da moraju krenuti na sve ili ništa pa su počeli napadati mnogo direktnije, a to do 54. minute rezultira s dva udarca Pulisica i Westona McKennieja s nekih 17 metara.

To je potpuno otvorilo utakmicu pa Nizozemci nalaze koridore za tranziciju, a u 61. opet Depay ima dalekometni udarac, ali i to Turner čupa ispod grede. Prijetili su potom i Virgil van Dijk nakon kornera pa Teun Koopmeiners iz daljine i Depay iz tog odbijanca, ali nakon pola sata igre u drugom dijelu i dalje stoji tih 2-0 s poluvremena.

Najbolju američku šansu da se to promijeni baš u 75. poklanja Depay lošim dodavanjem koje presijeca Haji Wright, ali otišao je previše udesno nakon prolaska golmana te je skoro iz mrtvog kuta poslao udarac na prvu stativu koji je izbijen u korner. No, iz tog kornera rodila se kombinacija za gol u 76. minuti.

Izbijena je na prvu opasnost, ali lopta je stigla do Pulisica na desnu stranu, ovaj šalje nisku loptu i Wright to u petercu ne zahvaća dobro, ali se lopta u visokom luku odbija u mrežu za 2-1. Gotovo odmah potom taj nezgodni Wright dobio je loptu u prostor na desnoj strani, ali Noppert to visokim izlaskom izbija netom prije šuta.

Ipak su brzo Nizozemci stali na kraj tom pritisku i nadama. Dumfries je nakon dvije asistencije dodao i gol u 81. minuti. Depay je driblao pa ostavio Frenkieju de Jongu, ovaj odmah daje lijevo Blindu. Iskusni lijeevi bočni uzvratio je asistencijom pa šalje ubačaj na drugu stativu gdje je Dumfries potpuno zaboravljen i lako pogađa mrežu iz skoka za 3-1.

Nizozemska je nakon toga poprilično rutinski iskontrolirala rezultat koji je i na kraju 3-1. SAD završavaju svoj put u osmini finala, što je treći put u nizu za tu ekipu nakon 2010. i 2014., dok ih u Rusiji nije bilo.

Nizozemci su tako nakon finala 2010., polufinala 2014. te propuštanja svjetske smotre prije četiri godine opet izborili ulazak među osam najboljih, a suparnika će saznati večeras kad se sastaju Argentina i Australija.

Budu li to Argentinci, imat ćemo reprizu polufinala iz Brazila kad je drama otišla i do raspucavanja s bijele točke.