Niste gledali Tursku i Gruziju? Šteta, propustili ste spektakl i eurogolove

Otvaranje posljednje skupine F

Malotko je očekivao nekakav atomski nogomet od utakmice Turske i Gruzije. No, ovaj Euro skriva neke neotkrivene dijamante pa je i ovaj, ne baš zvučan susret ponudio spektakl, više od 30 udaraca i sjajne pogotke, a slavili su Turci s 3-1.

Čudesnu, čudesnu utakmicu gledali smo u Dortmundu, a nije baš da smo očekivali nešto od Turaka i debitanta na Euru. No, vrlo brzo je sve krenulo frcati od udaraca i uzbuđenja pa Turci u prvih 10 minuta prijete dva puta nešto manje opasno, a onda i tresu stativu.

Kaan Ayhan nije se libio opaliti s 20 metara, a čini se da je donio dobru odluku jer silovit udarac svladao je vratara i odsjeo na stativi. No, odmah je Gruzija uzvratila sjajnom šansom Anzora Mekvabišvilija koji je od bloka skoro zabio, da bi ipak Turci očistili.

Brzi turski udar pokvario VAR

Nije dugo prošlo, a opet nova uzbuđenja. I to kakva. Dalekometnu kanonadu nastavio je Mert Müldür koji je dočekao loptu na volej s točno 16 metara, a uslijedila je bombetina kakve ne viđamo često. Nemoćan je tu Giorgi Mamardašvili, lopta ide pod prečku neobranjivo za 1-0.

Bilo je to u 25. minuti, a 28. opet se trese gruzijska mreža. Kenan Yıldız lako je zabio nakon lijepe akcije na prazan gol, ali VAR je spasio debitante jer je označio kako je Juventusov as loptu dočekao u zaleđu.

Kad već nije bilo 2-0, Gruzija je poklon prihvatila i vratila se u 32. Giorgi Kočorašvili poslao je nisku loptu s desne strane, a Georges Mikautadze prevario je sve te je iz prve odmah pogodio u bliži kut Merta Günoka koji je možda mogao reagirati bolje, ali udarac je zaista bio brz i nenadan.

Pohitala je Gruzija nakon toga u pritisak pa strijelac Mikautadze ima u 35. novi zicer, ali promašio je zamalo vrata i propustio donijeti kompletan preokret do odmora. Nakon 45 minuta tako je 1-1, a u sjajnom ritmu krenulo se i u drugi dio.

‘Novi Modrić’ zabio gol turnira

Napadaju jedni, napadaju drugi. Tuku i jedni i drugi iz svih pozicija pa smo negdje do 60. minute već vidjeli preko 20 udaraca, a onda je u 65. pao vjerojatno najbolji pogodak na Euru. ‘Novi Modrić‘ nadimak je Realova Arde Gülera, a pokazao je zašto je to tako.

Najmlađi turski strijelac na velikom natjecanju opalio je lijevom nogom s kakvih 25 metara i naciljao gornji kut, a lopta je praktički skinula paučinu za čudesan, čudesan pogodak kakvih na ovom Euru ne manjka.

Ako ste mislili da je tu kraj, grdno se varate. Nije se Gruzija predala pa već u 70. ima zlatnu šansu za novi povratak. Asistent kod prvog gola Kočorašvili izbio je sam na golmana nakon lijepe akcije, već ga i prebacio, ali igra centimetara nije mu naklonjena pa je pogodio prečku.

Ušlo se tako s turskim vodstvom u nadoknadu, a četvrti sudac pokazao je šest minuta dodanog vremena. Mogla je Gruzija u 93. do pogotka za 2-2, ali na ubačaj s lijeve strane krenula su dvojica odjednom pa je suigrač zasmetao Mikautadzeu i ta prilika otišla u nepovrat. Još luđa je prilika bila u 96. kad je Hviča Kvarachelia iz slobodnjaka išao ubaciti, ali lopta je preletjela sve i odsjela na stativi. Turska je preživjela sve, i taj pritisak na kraju pa s pravom slavi jer Kerem Aktürkoglu u kontri je zabio za 3-1 na prazan gol.

Tako nakon sjajnog susreta Turska bilježi prvu pobjedu i u miru čeka ishod Portugala i Češke. Gruzija nije došla do plijena u debiju na Euru, ali nema se čega sramiti jer odigrala je jako dobru utakmicu.