Nema zafrkancije s hajdukovcima: Jani Atanasov zabio dva gola Talijanima u porazu na Olimpicu

Soccer Football - UEFA Euro 2024 Qualifier - Group C - Italy v North Macedonia - Stadio Olimpico, Rome, Italy - November 17, 2023 North Macedonia's Jani Atanasov celebrates scoring their first goal REUTERS/Jennifer Lorenzini

Italija je večeras jednostavno morala pobijediti Sjevernu Makedoniju na Olimpicu kako bi imala šanse za izravni plasman na Euro; u posljednjem kolu čeka je izravni susret s glavnim konkurentom Ukrajinom, ali Azzurri su prvo morali svladati reprezentaciju koja ih je izbacila iz baraža za Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Talijani su pobijedili i dobar dio utakmice izgledali uvjerljivo, no postojalo je i kratko razdoblje straha — izabranici Luciana Spallettija slavili su 5-2, a u makedonskoj se momčadi ponajviše istaknuo bivši Hajdukov veznjak Jani Atanasov.

Kako je u prvom poluvremenu izgledalo, Azzurri su mogli unaprijed upisati bod; na predah su otišli s tri gola prednosti, a imali su i pregršt nerealiziranih šansi. Makedonski račun otvorio je Matteo Darmian pogotkom u 17. minuti; iskusni bek tada se dobro snašao nakon ubačaja Giacoma Raspadorija, a to mu je bio prvi gol za reprezentaciju nakon pozamašnih 2.960 dana.

Federico Chiesa tada je izgledao iznimno motivirano, a to je i pretvorio u dva pogotka. Jorginho je u 40. minuti mogao dovesti svoje na 2-0 kada je krenuo realizirati penal koji je skrivio Nikola Serafimov, ali njegov karakteristični udarac samo se odbio od rukavice Stole Dimitrievskog.

Ipak, Chiesa je to brzo ispravio; Juventusov as u 41. je pogodio s ruba šesnaesterca za 2-0, a onda je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela ponovno poentirao iz kontre. Spalletti je mogao biti jako zadovoljan, ali Makedonci su svojim suparnicima zadali više problema od očekivanog u nastavku.

Naime, Dinamov kapetan Arijan Ademi izašao je na poluvremenu, a zamijenio ga je bivši hajdukovac Atanasov. Cracovijin nogometaš prije ove utakmice nije zabio nijedan gol za reprezentaciju, no sada mu se već pišu dva; Atanasov se u 52. minuti pronašao ravno ispred Gigija Donnarumme te glavom pogodio na asistenciju Ezgjana Alioskog, a onda se u 74. minuti odvažio na šut s više od 20 metara. Lopta se od talijanskog igrača odbila u mrežu, a Makedonci su došli opasno blizu iznenađenju koje bi gurnulo europske prvake u velike probleme.

Ipak, oni su uspjeli zadržati mirnoću, povisiti na 4-2 preko Raspadorija u 81. minuti i privesti priču kraju golom Stephana El Shaarawyja u sudačkoj nadoknadi. Italija sada ima isti broj bodova (13) i odigranih utakmica kao i trećeplasirana Ukrajina, a dvije ekipe će se za tri dana potući za odlazak na Euro. Utakmica se igra u Leverkusenu, a Talijanima bi bio dovoljan i bod.

Inače, spomenut ćemo da su u makedonskom sastavu danas nastupile brojne HNL snage; osim Ademija, u prvom sastavu pronašli su se Osijekov Jovan Manev i Varaždinov Agon Elezi, a Dimitar Mitrovski ostao je na klupi.