Najveće iznenađenje na Euru. Slovaci i VAR kaznili jalovu Belgiju

Favorit skupine grubo je kiksao

Dobili smo i najveće iznenađenje na Euru. Skupina E očito je rezervirana za te rezultate jer svi su od Belgije očekivali šetnju po toj grupi, ali već je Slovačka na startu pokazala da to baš i neće biti tako. Šokirali su Slovaci jednu od najjačih svjetskih reprezentacija i slavili 1-0.

Vrlo dominantno i aktivno krenula je Belgija, ali nakon početnih promašaja brzo ju je dočekao hladan tuš. Romelu Lukaku u trećoj je minuti zapucao zicer s peterca točno u Martina Dúbravku, a onda je u sedmoj stigla kazna i rano vodstvo Slovaka.

Juraj Kučka pucao je iz daljine i natjerao Koena Casteelsa na odbijanje lopte, ali ovaj je samo to bacio na nogu Ivanu Schranzu. Desni krilni napadač dočekao je poklon i iskosa pogodio za šokantno vodstvo Slovaka. Tražili su Belgijci zaleđe, ali istog nije bilo pa gol vrijedi i to je šok u Frankfurtu kakav nitko nije očekivao.

Slovačko vodstvo i sjajna kontrola

Nismo očekivali na razvoj situacije na travnjaku nakon gola. Svatko bi novac stavio na totalnu belgijsku ofenzivu i nasrtaje na Dúbravkin gol, ali Slovaci su uspjeli umrtviti igru, pa čak i prijetiti preko Lukáša Haraslína koji je u 40. minuti natjerao Casteelsa na reakciju.

S druge je strane Lukaku promašivao sve i tako podsjetio na onu utakmicu protiv Hrvatske u Kataru te se na poluvrijeme ide s 1-0, a prvi prijete opet Slovaci, i to dvaput iz daljine preko raspoloženog Haraslína i Denisa Vavra.

Razveselili su se ipak Belgijci u 56. minuti, ali to je bilo kratkog vijeka. Lukaku je došao u novu šansu, tukao opet u Dúbravku i izborio korner, a nakon kombinacije iz tog prekida Leandro Trossard ubacuje na drugu stativu, Amadou Onana prebacuje u sredinu i Lukaku zabija na praznu mrežu.

VAR pokvario Lukakuovo veselje

No, nikako Romin strijelac ne može do veselja jer pogodak je poništen, stasiti napadač bio je u zaleđu za otprilike pola svog kršnog tijela. No, označilo je to period mnogo bolje belgijske igre, ali i silnih promašaja.

U 59. tako tuče Trossard, ali Dúbravka je nesavladiv, dok u 62. Lukaku iskosa ne može bolje od gađanja vanjskog dijela mreže. Najveću šansu Crveni vragovi imaju minutu kasnije kad je Dúbravka već bio van crte i svladan, a lopta došla do Johana Bakayoka koji ima gol na dlanu i puca s 11 metara, ali s crte to čisti Dávid Hancko koji je usput u toj požrtvovnoj akciji dobio i udarac koljenom u glavu od suigrača.

To je izazvalo nešto duži prekid igre dok se Slovaku pružila pomoć, a dalo je obrani priliku da predahne pa su se Slovaci stabilizirali i na 10-ak minuta malo odmakli suparnika od Dúbravkina gola te se u zadnjih 15 minuta ulazi s tim vodstvom autsajdera.

Dapače, u 77. Schranz u sredini traži Davida Streleca, a ovaj pokušava efektno petom, no lopta uz pomoć stopera ipak ide u korner iako je to djelovalo jako opasno za Casteelsa. Od Belgijaca istaknimo 80. minutu kad je Kevin de Bruyne iz kornera naciljao Onanu, ali ovaj gađa slabo i daleko od gola.

Opet Lukaku i opet VAR

I napokon je u 86. minuti Belgija zabila. Loïs Openda dobio je jednu dugu loptu od vratara, primio je i izbacio svog čuvara pa prošao lijevom stranom i poslao povratnu, a tamo je Lukaku silovito zakucao u mrežu s nekih 10 metara. No, opet se pali VAR i Slovaci traže igranje rukom. Umut Meler išao je gledati to na VAR monitor jer zaista je Openda dotaknuo loptu šakom u primanju lopte te je opet poništio gol.

Dosta dugo je trajao taj čitav proces pa smo od 86. došli do početka nadoknade, a ona je bila vrlo duga; čak sedam minuta morali su izdržati Slovaci ne bi li došli do šokantne pobjede.

U tome su i uspjeli pa Slovačka sad s Rumunjskom ima po tri boda na čelu, dok su Belgijci i Ukrajinci na nuli. Tko bi to još jutros očekivao…