Na terenu je postojala samo jedna momčad. Nizozemska izdominirala Rumunjsku i prošla dalje

Doznali smo pretposljednjeg četvrtfinalista Eura

Soccer Football - Euro 2024 - Round of 16 - Romania v Netherlands - Munich Football Arena, Munich, Germany - July 2, 2024
Netherlands' Joey Veerman shoots wide of the goal REUTERS/Leonhard Simon

Nizozemska je postala sedmi četvrtfinalist ovogodišnjeg Eura. Kako to rezultat od 3-0 i pokazuje, Nizozemci su u Münchenu potpuno izdominirali nemoćnu Rumunjsku te su nakon sjajne utakmice ušli među osam najboljih.

Rumunji su očito bili jako nabrijani i motivirani za ovaj susret pa su krenuli itekako agresivno, ali do opasnijeg udarca nisu došli sve do 14. minute kad je iz daljine opalio Dennis Man. Odmah na početku stvorili su odličnu kombinaciju u četvrtoj minuti, ali nizozemski blok reagirao je i prije nego što je lopta stigla baš Manu na šut.

S druge strane, nije Nizozemska stvorila mnogo toga u prvih 20 minuta, ali svejedno je iz svega izašla s vodstvom. Krasan gol zabio je Cody Gakpo, dobio je loptu od Xavija Simonsa na lijevoj strani, malo ‘vagao’ braniča pa skrenuo na desnu nogu, ušao u sredinu i silovito s nekih 13 metara iskosa pogodio u bliži kut.

Gakpov gol ugasio Rumunje

Bio je to treći Gakpov gol na ovom turniru od šest ukupno Nizozemske i posve je jasno tko vuče momčad Ronalda Koemana do četvrtfinala. Taj gol kao da je pokrenuo Nizozemce pa već u 26. nakon kornera Stefan de Vrij ima sjajnu priliku, ali glavom tuče kraj vratnice.

Imao je i Tijjani Reijnders jednu odličnu situaciju kad su momci u plavom imali višak u kaznenom prostoru suparnika, ali veznjak se spetljao, previše je odugovlačio i otišlo je to u 39. minuti u nepovrat pa je na poluvremenu samo 1-0.

Prvu šansu u drugom dijelu imao je baš Reijnders koji sada nije odugovlačio, povukao je pa tukao sa 16 metara, ali u blok, dok rumunjski požrtvovni braniči i njihov blok sjajan posao rade i u 54. kad je iz blizine tukao Memphis Depay.

Opća nizozemska dominacija

Nekako je Rumunjska nestala s terena nakon gola pa u 58. i Virgil van Dijk ima priliku nakon kornera, glavom je sjajno pucao, ali okrznuo stativu. Ušlo se u zadnjih pola sata, a onda se opet probudio Gakpo: prvo je u 62. sjajno potegnuo izvana i natjerao golmana na reakciju, a samo minutu kasnije je i pogodio nakon gužve iz prekida, ali VAR je to poništio zbog zaleđa.

Krenuli su Nizozemci nasrtati sve više do kraja, kao da su namirisali krv pa tako Depay dobro puca iz slobodnjaka, zamalo neprecizno, a u 73. i Joey Veerman ima dobru priliku iskosa, ali i on promašuje vrata iz već 19. nizozemskog pokušaja na ovom susretu.

Nije ni tu stala opća dominacija i ofenziva, u 79. Simons iskosa tuče u blok pa se lopta odbija od Depaya i zamalo odlazi pored vratnice, a ne u mrežu gdje bi vjerojatno to postao najbizarniji gol na euru. U 80. Donyell Malen vuče kontru, daje Gakpu koji opet puca sa 16 metara, ali nevjerojatni Răzvan Marin opet stiže u novi rumunjski blok.

No, poprilično bizaran gol zato je pao u 83. minuti. Svi su mislili da je Rumunj ipak uspio izgurati Gakpa i loptu iz terena uz osnovnu liniju, ali ovaj je iz pada nekako uspio to spasiti i pogurati na peterac gdje je čekao Malen i iz blizine pogodio za 2-0 i riješio utakmicu.

Dalje je sve bilo odrađivanje posla: Nizozemci su preuzeli loptu i upisali još koju priliku, a onda je Malen stigao dati i drugi gol: povukao je u 94. kontru nakon rumunjskog prekida, ušao s lijeve strane u sredinu i s 15 metara silovito opalio u bliži kut za velikih 3-0.

No, od rezultata važnija je informacija da Nizozemci idu u četvrtfinale. Sele tako u Berlin gdje će 6. srpnja igrati protiv boljeg iz dvoboja Austrije i Turske.