Na pragu završnog turnira Lige nacija: Belgija je dosta lagano pobijedila Englesku

Lukaku, Meunier, Alderweireld, Mertens, Tielemans and De Bruyne celebrating Tielemans goal against England during Belgium - England in the Nations League, November 2020. Copyright: xDimitrixCharlesx

U najatraktivnijoj od večerašnjih utakmica Lige nacija Belgija je u Leuvenu pobijedila Englesku 2-0. Kolo prije kraja Belgijanci su na vrhu tablice s 12 bodova, druga je Danska s 10 nakon pobjede nad Islandom (2-1), dok Englezi imaju sedam i za njih je priča oko Lige nacija završena.

Belgija je do pobjede stigla zahvaljujući igračima koji u posljednje vrijeme u reprezentativnom dresu igraju u dobroj formi.

U 10. minuti Youri Tielemans sjajno je uz pomoć engleske obrane (blok) pogodio s 18 metara od stative i nakon asistencije Romela Lukakua za 1-0. Tielemans je u zadnjih pet utakmica za klub i reprezentaciju postigao tri gola, što je isti učinak koji je imao i u prethodnih 46 utakmica.

A onda mu se 14 minuta kasnije pridružio i Dries Mertens koji je slobodnjak s 20-ak metara pretvorio u 2-0. Mertensu je ovo pak bio treći gol u posljednja tri nastupa za Belgiju, a tim je golovima ove sezone u Ligi nacija dodao i jednu asistenciju.

Engleska je nešto odigrala u prvih 15-ak minuta nastavka, ali prave opasnosti nije bilo. Slično je, u stvari, bilo i u prvom poluvremenu — veći posjed, više udaraca, više kornera. No, Belgijanci su uz nešto sreće svoje prilike iskoristili i Engleska se iz rupe od dva gola minusa teško mogla izvući. Štoviše, u 77. minuti Englesku je mogao dokrajčiti Lukaku, ali je njegov udarac nakon ‘povratne’ nogama obranio Jordan Pickford.

Za tri dana Belgija dočekuje Dansku i ta će utakmica odlučiti o tome koja će se od te dvije reprezentacije plasirati na završni turnir Lige nacija. Zbog pobjede u prvom susretu Belgijancima će u toj utakmici biti dovoljan i remi…