Munje, gromovi, VAR i Musiala. Njemačka u uzbudljivom meču svladala Dansku i ušla u četvrtfinale

Sjajnu utakmicu gledali smo na Westfalenu

Soccer Football - Euro 2024 - Round of 16 - Germany v Denmark - Dortmund BVB Stadion, Dortmund, Germany - June 29, 2024
Germany's Jamal Musiala scores their second goal REUTERS/Thilo Schmuelgen

Njemačka i Danska večeras su odigrale iznimno uzbudljivu utakmicu osmine finala Eura 2024 u Dortmundu u kojoj smo zaista vidjeli sve; poništene golove, VAR dramu, prekid zbog olujnog nevremena…

Na kraju smo najmanje vidjeli regularnih pogodaka, ali susret nije razočarao, naprotiv; Njemačka je pobijedila rezultatom 2-0 i priskrbila prolazak u četvrtfinale, a nogometni ljubitelji stvarno su mogli uživati.

Njemačka je odmah krenula udarnički pa je Nico Schlotterbeck već u trećoj minuti zabio nakon ubačaja Tonija Kroosa iz kuta, ali Michael Oliver poništio je taj pogodak zbog prethodnog prekršaja. Kasper Schmeichel vrlo je brzo došao na muke pa je u sedmoj minuti prvo morao braniti udarčinu Joshue Kimmicha s 20-ak metara, a onda odmah poslije toga još i novi Schlotterbeckov pokušaj.

Antonio Rüdiger poslao je krasnu dugu loptu za Kaija Havertza u 10. minuti, a on je u maniri Robina van Persieja tukao nisko, iz voleja, no nekako mu se ispriječio prekaljeni danski golman. Elf je tada izgledao furiozno i Danci su opasno živjeli, ali poslije 20-ak minuta ipak su se uspjeli primiriti, pa čak i uzvratiti domaćinima Eura.

Taman kad su se dizali u igri, Oliver je morao, u 35. minuti, poslati igrače prvo pored klupa, a onda i u svlačionicu jer su oko Westfalena počeli udarati gromovi i sijevati munje, a dogodio se prolom oblaka koji je prekinuo utakmicu na 25 minuta. Starozavjetni potop u konačnici se pretvorio u tuču, a lopta se ponovno počela kotrljati tek u 22 sata. Više o tome možete pročitati OVDJE.

Danci su se vratili s više koncentracije pa su do poluvremena nekoliko puta dobrano zaprijetili Nijemcima; prvo je Havertz opet testirao Schmeichela u 38., a onda je Rasmus Højlund imao dvije velike prigode, inicijalno nakon Schlotterbeckove pogreške, a onda i iz danske kontre potkraj poluvremena. Drugu prigodu je Neuer morao braniti i tako je spasio Njemačku minusa prije poluvremena.

Drugi dio počeo je jednako kaotično, ali na kraju se pokazao odličnim za Elf.

Njemačka promašivala, ali probila Dance

Danci su u 50. naizgled poveli kada je Joachim Andersen finom završnicom utrpao loptu u Neuerovu mrežu, ali VAR je taj pogodak poništio zbog ranijeg zaleđa Thomasa Delaneyja. Igra se nastavila dalje, a Andersena je samo koju minutu poslije pogodila lopta u ruku u vlastitom kaznenom prostoru.

Mnogi to nisu vidjeli, ali VAR je registrirao situaciju. Engleski sudac otišao je pogledati taj detalj na monitor i dosudio penal za Njemačku čim je ugledao kako je lopta pogodila Andersena u palac.

Kai Havertz namjestio je loptu na bijelu točku i pogodio, a ubrzo nakon toga vidjeli smo koliko je Delaney u prethodnoj situaciji bio u zaleđu — radilo se o milimetarskoj nedozvoljenoj poziciji. Naime, iskusni Danac doslovno je za palac bio u ofsajdu.

Igra se nastavila, a Njemačka je nastavila prijetiti; Havertz je u 59. uslijed sjajnog poteza izašao sam pred Schmeichela i zatim ga prebacio, ali lopta je u mrtvoj šansi otišla pored gola. Međutim, što nije uspio završiti on, finiširao je Jamal Musiala.

Njemački talent u 69. je pobjegao cijeloj danskoj obrani, koja je u tim trenucima disala sve teže i teže, te pospremio loptu pored danskog vratara za 2-0. Tako je zabio svoj treći gol na turniru, a Elf je imao prolazak u četvrtfinale u džepu. Musiala je, prema nekima, ponajbolji igrač turnira, a više o njegovim današnjim potezima pročitajte OVDJE.

Danci su pokušavali doći do pogotka koji bi ih vratio u utakmicu do kraja, ali nisu uspjeli. Štoviše, domaćin je imao još nekoliko odličnih prilika i dobrano se ispromašivao, ali to ga u konačnici nije koštalo.

Njemačka ide dalje i u sljedećoj fazi čeka boljeg iz ogleda ŠpanjolskaGruzija, a, ako se tamo ne dogodi senzacija, svjedočit ćemo pravom derbiju i klasiku u četvrtfinalu…