Muka protiv Tunisa: Hrvatska je i uz crnu rupu u trećoj četvrtini izborila polufinale kvalifikacija

01.07.2021.,Split - Utakmica skupine B kosarkaskog kvalifikacijskog turnira za plasman na Olimpijske igre  izmedju Hrvatske i Tunisa  u Spaladium areni.Oussama Marnaoui, Mario Hezonja

Kakvo mučenje.

Te dvije riječi možda bi najbolje mogle opisati utakmicu Hrvatske protiv Tunisa u drugom kolu košarkaškog kvalifikacijskog turnira za Tokio. Naoko jednostavan i lak dvoboj pretvorio se u drugom poluvremenu u borbu za goli život.

Kao i mnogo puta u povijesti naše reprezentacije, dogodila se velika crna rupa u trećoj četvrtini. Tu su dionicu Tunižani dobili rezultatom 29-14 te u posljednjih 10 minuta krenuli s prednošću od pola koša. Ipak, izabranici Veljka Mršića pribrali su se te stigli do važne pobjede od 75-70 i polufinala protiv Njemačke.

A tako je sve dobro izgledalo prije velikog odmora, nakon početne tuniške prednosti, naši su košarkaši preokrenuli i mirno plovili do slavlja. Devet razlike u prvoj i još pet u drugoj četvrtini za velikih 42-28 na poluvremenu. Izgledala je Hrvatska puno bolje i poletnije u odnosu na dvoboj s Brazilom, čak i ako se uzme u obzir današnji slabiji suparnik.

Nešto slabije ispunjena Spaladium Arena u čudu je gledala kako se tuniški košarkaši, među njima i nekoliko veterana, vraćaju u susret i prelaze u vodstvo. Katastrofa je spriječena u posljednjoj četvrtini i olimpijski san još je živ.

Najbolji hrvatski strijelac večeras je bio Mario Hezonja, s 27 poena, uz slab šut za tri poena (2/10). Double-double učinak je upisao Ante Žižić (14 poena i 12 skokova), a isti je broj poena imao i Bojan Bogdanović, dok je Pavle Marčinković ubacio važnu tricu, koja je prelomila susret, uz brojne važne skokove.

U subotu, dakle, slijedi eliminacijski dvoboj protiv Nijemaca, dok će se u drugom polufinalu sastati Brazil i Meksiko. Podsjećamo, samo pobjednik ovog splitskog turnira izborit će vizu za Olimpijske igre.