McTWOminay: Scott McTominay dosad je imao tek jedan gol za Škotsku, a sad je Cipru zabio dva

Soccer Football - UEFA Euro 2024 Qualifier - Group A - Scotland v Cyprus - Hampden Park, Glasgow, Scotland, Britain - March 25, 2023 Scotland's Scott McTominay celebrates scoring their second goal REUTERS/Russell Cheyne

Kvalifikacije za EURO 2024 krenule su i u kvalifikacijskoj skupini A, a pravi dvoboj odigrao se u otočnom ruhu. Škotska i Cipar otvorili su natjecanje u grupi gdje su i Španjolska, Norveška i Gruzija, a za početak su na vrh sjeli Škoti.

Oni su na svom Hampden Parku deklasirali Cipar s 3-0, a heroj susreta bio je Scott McTominay. 26-godišnji veznjak Manchester Uniteda već je nekoliko godina uz Andyja Robertsona i prva zvijezda momčadi pa ludo zvuči podatak da je do danas imao tek jedan gol za reprezentaciju.

Njega je zabio u kvalifikacijama za SP u Kataru, i to Izraelu prije godinu i pol dana, a danas je utrostručio svoj učinak u škotskom dresu i to za samo 26 minuta na terenu, odnosno u šest minuta razmaka.

John McGinn pogodio je prvi u 21. minuti nakon lijepog Robertsonovog prolaska i ubačaja na drugu stativu, a McTominay se na terenu pojavio u 67. minuti te je 20 minuta kasnije spretno pogodio s peterca nakon što mu je spuštena lopta.

U trećoj minuti nadoknade je dobio nisko dodavanje od Robertsona te je pogodio neumoljivo s 11 metara za svoj drugi gol danas, treći za reprezentaciju, ali i drugi ‘brace’ u profesionalnoj karijeri.

Naime, u prosincu 2020. je za United dao dva gola protiv Leedsa, a tada je ispisao povijest jer zabio ih je u prve tri minute te je tako postao prvi igrač u povijesti Premier lige kojem je to pošlo za nogom.

Još je jednom u karijeri dao dva gola u jednom susretu, ali ne u profesionalnom okruženju, već za mladu Unitedovu momčad u Premier ligi 2 protiv Derbyja još 2016. godine.

McTominay je i tek peti Škot s dva pogotka u utakmici reprezentacije u kojoj je ušao s klupe, a strijelac prvog gola McGinn sudjelovao je već u 22 pogotka pod vodstvom izbornika Stevea Clarkea.

Dodajmo i kako su na ovom dvoboju pravdu dijelili hrvatski suci, i to All-Star postava. Glavni je arbitar bio Duje Strukan, pomoćnici Bojan Zobenica i Alen Jakšić, četvrti sudac bio je Igor Pajač, a u VAR sobi Ivan Bebek i Fran Jović. Strukan je dodijelio jedno isključenje, i to Nikolasu Ioannouu kojem je u nadoknadi pokazan drugi žuti karton.

Škoti su, podsjetimo, kao jedan od domaćina na prošlom Euru ispali u skupini uz Englesku, Hrvatsku i Češku, a u pohod na novi nastup krenuli su tako silovito…